Има отворени 6 приема от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Три от тях са за инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони – услуги, производство и занаяти. Останалите са: „II.Ж.5 - Изпълнението на операции, включително дейности за сътрудничество и тяхната подготовка, избрани в рамките на стратегията за местно развитие", „II.Г.13 - Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии", както и „Подкрепа за разширяване на капацитета за предоставяне на съветнически услуги" по интервенция II.И.1 „Консултантски услуги и повишаване на консултантския капацитет".
В помощ на земеделските стопани „Български фермер" и ДФЗ продължават кампанията за разясняване на условията и правилата по приемите с отговори на конкретни въпроси. Първата тема беше за подпомагане на много малки земеделски стопанства, втората – за приемите за подкрепа на организации на производители или групи производители, както и за професионално обучение и придобиване на знания. Третата тема беше за инвестициите за неселскостопански дейности в селските райони. Сега продължаваме с въпросите по нея.
Цели на процедурата:
1. Диверсификацията на икономиката към неселскостопански дейности в селските райони;
2. Насърчаване на местната конкурентоспособност;
3. Постигане на жизненост на населените места в селските райони и повишаване качеството и стандарта на живот, както и подобряване степента на развитие на човешкия капитал и инфраструктура.
Производство:
По интервенцията крайният срок на приема е 23,59 ч на 29 април.
Въпрос:
„Здравейте! Собственик съм на малка пекарна с 6 човека персонал. Произвеждаме хляб, закуски и други тестени изделия. До юли 2024 година пекарната беше регистрирана под код 1071, но от август, по указания от статистиката, променихме кода на 5610. Искам да знам код с 5610 ще мога ли да участвам в програмата като производител?"
Жеко Жеков
Отговор:
Дейността на предприятието към датата на кандидатстване няма отношение към дейността по заявлението за подпомагане и се изисква от кандидатите единствено за статистически цели. Настоящият прием на заявления за подпомагане по интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони" обхваща подпомагане на дейности, насочени единствено към производство на продукти, които не са включени в Приложение I от Договора за функционирането на Европейския съюз. За да можете да кандидатствате по този прием е необходимо заявените от Вас инвестиционни разходи да са свързани с допустима дейност (допустим КОД по КИД 2008), която по своето същество представлява вид производство и съответно, следва и счетоводно да бъде отчитана като такава. Дейността и инвестициите в сектор „Производство", с които кандидатствате, следва да отговарят на всички условия по настоящия прием до изтичане на периода на мониторинг след изплащане на безвъзмездната финансова помощ.
Въпрос:
„Здравейте, във връзка с отворен прием по Интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони" (ПРОИЗВОДСТВО), моля за разяснение дали СМР, включващи разходи за вертикална планировка, огради и озеленяване са допустим разход? Поздрави"
Иван Манев
Отговор:
Цитираните от Вас разходи за строително-монтажни работи са допустими за подпомагане и попадат в обхвата на т. 8.1 - т. 9.3 от списъка по Приложение № 12 към УК. Следва да имате предвид, че при оценка на проектни предложения по заявленията за подпомагане се определя максимално допустим размер на площта (измерена в метри на квадрат /м2/) за финансиране на разходи за строително-монтажни работи за позиция 8.1 „Вертикална планировка без площадкови мрежи", позиция 8.2 „Вертикална планировка с площадкови мрежи" и позиция 8.3 „Озеленяване/Ландшафтна архитектура", като същите да не надвишават 2,5 /два и половина/ пъти размера на разгънатата застроена площ на заявените за подпомагане разходи за строително-монтажни работи по изграждане, реконструкция, основен ремонт, текущ ремонт и довършителни работи на сгради, свързани с допустимите дейности, определени в условията за кандидатстване по приема.
Въпрос:
„1. Допустимо ли е кандидат ЕООД, регистрирано като земеделски стопанин, да заяви разходи по 2.2 бюджет за кандидати микропредприятия в размер на 34 756 925 евро?
2. По приоритет 3.2. Заявлението за подпомагане е насочено изцяло към развитие на дейности за регионална специализация на ниво област на дейност, съгласно Приложение № 9. „Регионална специализация" към условията за кандидатстване включват ли се и посочените КИД в колона „Специализация в сектори извън обхвата на настоящата стратегия"?
3. При положение че кандидат е новосформирано ЕООД собственика на което е физическо лице регистрирано като ЗП от повече от 24 месеца, ще получи ли точки за приоритет 2.1. Финансовото състояние на кандидата със седалище в селски район от най-малко последните 12 месеца преди датата на кандидатстване, обезпечава реализирането на инвестициите по заявлението за подпомагане със данните за приходите на физическото лице ЗП?
Димитър Димитров
Отговор:
1. Съгласно т. 13 от раздел 10.1 „Критерии за допустимост на кандидатите" на УК „за ЕТ и/или ЕООД, които не желаят да бъдат признати обстоятелствата на едноличния собственик – физическо лице, регистрирано като земеделски стопанин по реда на Наредба № 3 от 1999 г., в заявлението за подпомагане тези кандидати отбелязват, че кандидатстват само в бюджета за микропредприятия по точка 2.2. от раздел 5 „Бюджет по приема"." В случай че отговаря на условията за микропредприятия по т. 3 от раздел 10.1 „Критерии за допустимост на кандидатите" на УК, кандидат ЕООД, регистриран като земеделски стопанин, при подаване на заявлението за подпомагане в Системата за електронни услуги (СЕУ), избира „Микропредприятие" в документ „Основна информация", на ред „Кандидатствам в качеството си на".
2. Цитираните от Вас кодове на икономическа дейност в колона „Специализация в сектори извън обхвата на настоящата стратегия" от Приложение № 9 получават приоритет по критерий 3.2, в случай че включват дейности в сектор „Производство".
3. В случаите на кандидати по т. 11 от Раздел 10.1 на УК земеделски стопани, регистрирани като ЕТ или ЕООД, за изпълнение на изискването по този критерий 2.1 „Финансовото състояние на кандидата със седалище в селски район от най-малко последните 12 месеца преди датата на кандидатстване, обезпечава реализирането на инвестициите по заявлението за подпомагане", се признават обстоятелствата за физическото лице земеделски стопанин, регистрирано по Наредба № 3 от 1999 г., едноличен собственик на капитала, като за изчисление на размерът на оперативната печалба се взимат същите данни от ОПР на физическото лице. Кандидат по т. 11 от Раздел 10.1 е кандидат - новообразуван/о едноличен търговец (ЕТ) или ЕООД, чиито собственик е регистриран земеделски стопанин по Наредба № 3 от 1999 г. като физическо лице, желае да кандидатства като земеделски стопанин и отговаря на изискванията по т. 2.1, 2.3 и 2.4 от същия раздел.
Въпрос:
„Уважаеми дами и господа, имам следните въпроси по Интервенция II.Г.3 „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони - ПРОИЗВОДСТВО" от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г.:
1. Допустимо ли е да се подаде комбинирано проектно предложение с инвестиции в сектор Производство, както и с инвестиции в сектор Услуги, като над 50% от заявените разходи са насочени към сектор производство?
2. Кои кандидати получават точки по т.3.2. от Критериите за оценка съгласно Приложение № 9. „Регионална специализация" към условията за кандидатстване. В Приложението са посочени три графи: Регионална специализация във високотехнологични производства и интензивни на знания услуги, Регионална специализация в други сектори от преработващата промишленост и Специализация в сектори извън обхвата на настоящата стратегия. Посочените кодове и в трите графи ли за конкретния район/област получават точки по критерия? Пример: Инвестиции в сектор F43 Специализирани строителни дейности, които формират под 50% от инвестицията, на територията на София област ще получат ли точки по критерия?
3. В Приложение № 10 са описани производствата преди индустриалната преработка на дървесината. Производството на дървесни ПАЛЕТИ не е от посочените. Допустима ли е инвестиция в оборудване за производство на дървесни палети, в случай че част от оборудването е оборудване за обработка на дървен материал чрез бичене, фрезоване, рязане? Посоченото оборудване е част от технологичния процес, тъй като суровината за производството им е необработена трупна дървесина, а крайният продукт е дървесни палети."
А. Бъчварова
Отговор:
1. Допустими по настоящия прием заявления за подпомагане са единствено, свързани с дейности, насочени към производство на продукти, които не са включени в Приложение I от Договора за функционирането на Европейския съюз, независимо от вложените продукти и материали, което производство попада в допустим сектор/раздел/група/клас от Приложение 8. Допустими сектори по кодове по КИД-2008.
2. Приоритет по критерий 3.2 ще получат кандидати, чиито заявления за подпомагане са насочени изцяло към развитие на дейности в сектор „Производство", попадащи в списъка Приложение № 9, независимо в коя от трите колони със сектори по специализации.
3. Във връзка с поставеният от Вас въпрос следва да имате предвид, че в документа на Стратегическия план по ОСП, за интервенция II.Г.3 - Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони, в раздел 5. „Конкретен план, изисквания и условия за допустимост на интервенцията", изрично е посочено, че не се подпомагат дейности свързани с добив и преработка на продукти от горското стопанство. Тези дейности се подпомагат по интервенция ІІ.Г.14 - Първична преработка на дървесина и ІІ.Г.12 - Подобряване на здравословното състояние и устойчивостта на горските екосистеми чрез подпомагане провеждането на сечи в горските територии. С оглед на гореизложеното и предвид описаният от Вас технологичен процес, при спазване на ограниченията, определени в Стратегическия план и т. 2.3 от раздел 11.2 „Недопустими дейности" от УК по настоящия прием, производството на „дървесни ПАЛЕТИ" не е допустимо за подпомагане.
Коментари