Повече от 200 организации, сред които и Фондацията за биологично земеделие БИОСЕЛЕНА, излизат с призив към европейските институции да бъде защитен бизнесът на малките и средните животновъди, фермерите и секторите на биологичното земеделие и на земеделието без ГМО в ЕС и да се спре дерегулацията на нови генетично модифицирани организми (ГМО).

Европейските държави обсъждат ново широкообхватно правно предложение за нови ГМО култури и диви растения, произведени с нови геномни техники (НГТ). Тези нови ГМО в повечето случаи ще бъдат обхванати от патенти, както и „старите ГМО". Предложението ще увеличи контрола на шепа компании за семена и ще ограничи свободата на разпространение на генетичен материал за селекционерите и земеделските производители. То представлява сериозна заплаха за дейността на европейските малки и средни животновъди и земеделски производители, както ще видите в приложеното изявление, подписано от повече от 200 организации, представляващи европейските земеделски производители, малки и средни животновъди, хранителния сектор и гражданското общество.

Тези проблеми включват биопиратство с приватизацията на семената, повишен риск от съдебни дела срещу земеделски производители и селекционери поради искове за нарушаване на патенти, административна тежест поради правна несигурност (постоянна правна бдителност), повишени производствени разходи, риск от загуба на бизнеса им, намалено разнообразие на семената (агроразнообразие) - което е необходимо на земеделските производители за адаптиране към последиците от изменението на климата - и повишена уязвимост към вредители и болести. Предложението също така представлява заплаха за съществуващите права на земеделските стопани да съхраняват, използват, използват повторно и обменят своите семена (права на земеделските стопани върху семената), както и за малките и средните животновъди, и може да наруши правата на биологичните и немодифицираните земеделски стопани, смятат организациите.

Организациите са дълбоко обезпокоени от опитите да се избърза със споразумението в Съвета и преговорите между Съвета и Парламента в светлината на потенциалните рискове от новите ГМО за човешкото здраве и природата и на многото нерешени въпроси, които са на масата, т.е. патенти, методи за идентификация и откриване, цена на семената, разнообразие на семената, съвместно съществуване, отрицателни социално-икономически въздействия и риск от по-нататъшен корпоративен контрол върху хранителната верига. Решението, предложено от Полското председателство относно патентите, не решава проблема с патентите.

Организациите, подписали общата позиция, призовават европейските държави да защитят своите земеделски производители и селекционери, както и гражданите и природата. Всички нови ГМО трябва да останат обхванати от оценка на рисковете и мониторинг, методи за идентификация и откриване, както и проследяване и етикетиране по цялата хранителна верига. Страните трябва да могат да забраняват или ограничават отглеждането им на своя територия, се казва в материала.