Добавянето на минерали е ключова необходимост за всяка сухостойна крава, тъй като помага за оценката на телесното състояние, отелването и цялостното здраве на телето. Добавянето на неподходящи количества минерали по време на сухостойния период може да бъде най-голямата заплаха за здравето на кравите, но също така има косвен ефект върху здравето на новороденото теле.
Сухостойната крава трябва да бъде захранена допълнено с минерали шест седмици преди отелването, като правилното количество е изключително важно.
Неправилното хранене с минерални добавки може да причини редица здравословни проблеми
за кравите, като например клинична и субклинична млечна треска; кетоза; запек; ниско усвояване на сухото вещество при храненето с фуражи; разместен абомасум; проблеми с плодовитостта. От решаващо значение е да се дават минерали, за да се избегнат тези проблеми, но също толкова важно е кравите да са в правилната телесна кондиция както при пресушаване, така и при отелване.
Добавки с минерали
Обикновено дажбите на минерали са формулирани за 120 г/крава/дневна хранителна норма и ако те се дават заедно със силаж, се препоръчва това да става два пъти дневно по 60 г/крава. Храненето с минерали два пъти дневно гарантира, че приемът е контролиран, и че всички крави имат достъп до необходимите вещества за правилното функциониране на организма. Тези хранения са особено важни, когато няма достатъчно място за хранене в обора.
За да се предотврати млечна треска, магнезият (Mg) е ключовият минерал и кравата се нуждае от около 20-25 г/крава/ден, което е еквивалент на около 17-21% Mg в 120 г фураж. Минерали и витамини като мед, селен и цинк трябва да се дават поне шест седмици преди отелването, за да се постигнат адекватни нива, които да подкрепят организма на животното за периода на отелване.
Трябва да има достатъчно витамин D от поне 120 000 единици/кг, за да може да се предотврати млечната треска.
Дневните дажби от минерали и микроелементи на една средностатистическа млечна крава преди отелване при норма на хранене от 120 г/глава/ден трябва да бъдат както следва:
Източник: Teagasc
Ако животните в стадото имат история със здравословни проблеми, като например млечна треска при отелване, фермерите трябва да тестват минералното съдържание на фуража. Силажът с високо съдържание на калий (K) често е причина за поява на млечната треска и фермерите трябва да се уверят, че кравите пред отелване се хранят с фураж с ниско съдържание на калий (K) под 2,2%.
Преди да разпределят минерали за животните, фермерите трябва да проверят дали спецификацията на съответния елемент отговаря на изискванията на животните, дали скоростта на хранене е правилна, както и минералите да се дават два пъти дневно.
СНИМКА:
13-1 Силажът с високо съдържание на калий (K) често е причина за поява на млечната треска.
Коментари