Епидемии от шап при животните периодично възникват в различни региони - от Европа до страни от третия свят. Стопаните по селата трябва да внимават, защото заболяването е заразно и за хората. Застрашени са работниците във фермите, както и в месопреработвателната и млекопреработвателната промишленост.

Шапът е остро вирусно заболяване при

копитните животни, но е заразно и за човека. Заболяването се разпространява бързо - може да достигне размери на епидемия сред животните. Болните хора не се заразяват един друг, но са потенциално заразни за здравите животни.

Важно! Унищожаването на заразен добитък без строга карантина може само да провокира разпространението на епидемията. На колелата на колите, които влизат във ферми и стопанства за отстраняване на трупове, заедно с частици тор и кръв, вирусът се разпространява по целия маршрут. Ново огнище на епидемия може да възникне дори от един човек, който е донесъл вируса от заразена зона върху дрехите си.

Симптоми на шапа

Болеста засяга устната лигавица на копитните животни, което се изразява в образуване на груби възпаления по езика и вътрешната устна кухина. Вирусът засяга лигавиците на устата на животните и кожата между копитата. По езика, венците, по вътрешната повърхност на бузите, по устните и носа се образуват малки мехурчета, т.нар. афтозни обриви. Началото на заболяването е придружено от обилно слюноотделяне.

Следете дъвченето на кравите - то се влошава,
животните могат да отказват храна, защото процесът на дъвчене и усвояване на храната става болезнен. След това мехурчетата се пукат, както при варицела, и серозната течност с вируса навлиза в кръвта. Развива се общ възпалителен процес, който е придружен от повишаване на телесната температура.

При инфектиране на рани по кожата на краката в областта на копитата заболяването може да доведе до възпаление на ставите и развитие на куцота. По кожата на вимето на кравите се появяват афтозни обриви, които при вторична инфекция водят до развитие на мастит.

В редки случаи заболяването преминава в злокачествена форма, което води до смърт на кравите в рамките на 2 дни от появата на първите признаци.

Могат да преживеят шап, възрастни животни
със силен имунитет, но продуктивността им се влошава, тъй като заболяването често преминава с усложнения, причинени от вторични инфекции. За младите животни на възраст под 2-3 месеца шапът е по-опасен, като често протича в остра форма и води до смърт.

Как се заразява добитъкът?

Причинителят на болестта шап е микроскопичен вирус, който засяга лигавиците и копитата на животните. Учените са идентифицирали 7 вида шап, всеки от които има няколко подвида. Дори след преболедуване, когато животното развие временен имунитет към определен вид шап, то може да се зарази с друг вид от този вирус.

Болестта на шапа засяга предимно говедата. Други видове селскостопански животни са по-рядко засегнати от вируса на афтозния шап.

Имайте предвид: Заболяването представлява известна опасност за свинете, овцете и козите.
Огнища на епидемия могат да възникнат и при диви копитни животни: елени, сърни, лосове. В изключително редки случаи кучетата и котките се заразяват чрез храната, както и хората.

Мишевидните гризачи и зайци

могат да страдат от шап

Изпражненията на заразени плъхове могат да замърсят храната за едър рогат добитък, което може да започне разпространението на епидемия. През лятото водните мухи са носители на различни инфекциозни заболявания, включително шап.

Вирусът на шапа се намира във всички секрети - слюнка, кръв, урина, тор. Животните бързо се заразяват едно от друго; разпространението на епидемията се улеснява и от хора, които разпространяват вируса в частици от тор, постелки и вълна върху дрехите, обувките и оборудването си.

След преболедуване животното развива имунитет за следващите 1,5 години. Въпреки това, известно време продължава да бъде носител на вируса, тъй като причинителят на болестта остава върху козината.

Как да предпазите животните

Добре е да знаете! Само редовната ваксинация може да предпази говедата от шап - няма лечение за това заболяване. Вирусът се задържа върху дрехите на хората и козината на оздравелите животни повече от месец, до 40 дни. Може да се неутрализира само чрез третиране с UV лампи или изваряване на дрехи.

Вирусът е в тора на болните животни и върху замърсени повърхности почти шест месеца - не се „страхува" от замръзване.

Оборският тор може да се

неутрализира само термично

По време на изгаряне на тор, когато купчината се нагрява до +60°C, вирусът умира в рамките на 15 дни. А за дезинфекция на помещения използвайте 2-3% разтвор на сода каустик и 1% разтвор на формалдехид.

Внимание! Болните животни трябва да се изолират и помещенията да се дезинфекцират.

Има ли шап при животните,

той се предава на хората

Работниците трябва да полагат специални грижи за дезинфекция на облеклото и обувките, за да предотвратят разпространението на епидемията извън стопанството или фермата.

Важно! Да не се допуска контакт на бременни жени и деца с болни животни.

Да не се допускат хора с увредена кожа на ръцете да имат достъп до болни говеда.

Стопаните трябва да вземат всички предпазни мерки:

  • да работят с еднократни гумени ръкавици и медицински маски;
  • да покрива косата и откритите части на кожата с дрехи, които след работа трябва да се изваряват.
  • стопаните са длъжни да съобщават на ветеринарната служба при съмнение за епидемия от шап, която трябва да информира местните власти;
  • по време на карантина е забранено изнасянето на животни (живи или трупове), месо, млечни продукти, фуражи и оборски тор от територията на засегнатото стопанство.

И не на последно място по важност: клането на животни с шап не е ефективна мярка за борба с епидемията.

Заразяване на човек

Застрашени са хората, работещи в животновъдството: говедовъди, доячи, телета, селскостопански работници, овчари, ветеринарни лекари. Работниците в кланиците и месопреработвателните предприятия, които обработват трупове на говеда и сурово месо, също са изложени на риск от инфекция.

Заразяването на хората с болестта шап може да стане чрез контакт. От замърсени повърхности и животинска козина вирусът навлиза в микропукнатини в кожата на ръцете. Причинителят на заболяването може да навлезе в тялото по дихателен път, чрез вдишване, а също така да засегне лигавицата, ако човек пуши, пие или яде храна в епидемична зона. Затова всеки човек, който пие натурално мляко и яде месо, е изложен на риск от заразяване с шап.

Болните крави имат замърсено мляко и кръв

Вирусът е в млякото в рамките на 10-12 дни от началото на заболяването. Причинителят на болестта шап се запазва в охладено естествено мляко за много дълго време - до 47 дни. Умира само след пастьоризация или кипене, когато млякото се загрее до +80-100°C.

Въпреки това, когато млякото вкисне, вирусът се неутрализира, така че ферментиралите млечни продукти и сирена, произведени от млякото на болни крави, не са опасни за здравето.

Внимание: Вирусът се запазва в месото на болните животни много дълго време. Важно е да се знае, че той не се разрушава от ниски температури. Патогенът на шапа се запазва в замразеното месо почти 2 години. Дори колбасите могат да съдържат патогенен вирус. Само след внимателна топлинна обработка месото на болните животни става безопасно за хората.

Ако не сте сигурни за източника на мляко или месо, по-добре избягвайте да пиете прясно мляко. Натуралното краве мляко трябва да бъде пастьоризирано, т.е. загрява се до +85°C или се вари.
Ако не сте сигурни за източника на мляко или месо, по-добре избягвайте да пиете прясно мляко. Натуралното краве мляко трябва да бъде пастьоризирано, т.е. загрява се до +85°C или се вари.
Когато работите с говеда – не само вашите, но и с останалите в населеното място, винаги редовно дезинфекцирайте дрехите и обувките.
Когато работите с говеда – не само вашите, но и с останалите в населеното място, винаги редовно дезинфекцирайте дрехите и обувките.