Време е е да направим план за новата градинарска година. Дали ще цъфти красиво, или ще буренясва, зависи от нас самите и какво правим или не правим. Постарайте се! Засейте семенца! Но не само за цветя, а и за добрина. Усилието ви ще се отплати. Вярваме в това!

Поздрави на именниците досега, а и от тук нататък. Празнувайте с повод и без повод. А не пропускайте междувременно да запретнете ръкави, защото само човек, който гради, твори и действа, е щастлив и доволен, той няма време за модерни болести.

За целта сме ви подготвили по няколко задачки за всеки месец от годината.

Януари 

1. Време е за планове, чертежи и кроежи, а не на последно място и за поръчки.

2. В хубави и слънчеви дни почистването на градината или балкона може да започне.

3. Стига времето да позволява в градината могат да се засаждат фиданки, храсти и рози на гол корен. Може да се провежда и резитба.

4. Ако ви сърбят ръцете да сеете, то започнете с кученца, мушката, бегонии, карамфил, декоративен грах и други на закрито.

5. Не пропускайте да се оглеждате за първите цветове в градината. чакаме кукуряка, кокичетата, минзухарите.

Февруари 

1. Проверката на инструментите и машините преди началото на активния сезон е от ключово значение за безпроблемни дейности в разгара му.

2. Започва усилена резитба, но не режете наред. Храстите, които тепърва ще цъфтят не искат ножица, а храна и топлина.

3. Време е за подготовка на лехите, окопаване на околостъблените чаши и торене.

4. Не бързайте само с азота, той е за активната част от годината.

5. Не пропускайте да подарите цвете на любимата, макар празника да не е наш. Жеста си е жест с празник и без празник.

Март 

1. Стартираме разсадите масово. Всички едногодишни цветя, за които се сетите или искате да красят градината и балкона ви, трябва се засеят до края на март.

2. Вече може да се пристъпи към подхранване с азот, но нека бъде разумно и само за онези растения, които не се страхуват от студа.

3. Прецъфтели цветове и клонки да се режат своевременно. Не забравяйте, че ножицата е колкото враг, толкова и приятел на цветовете.

4. Директните сеитби могат да започнат. Един сладък грах например не би имал нищо против мъничко студ, а ще поникне здрав и силен.

5. Враговете се пробуждат заедно с градината. Листните въшки, земните бълхи и охлювите са първите, за които трябва да внимавате.

Април 

1. Грижата за разсадите е всекидневна, а мястото все не стига. Може да се изнасят навън по-устойчиви растения – цитруси, маслини, зокуми и други.

2. Борбата с плевелите се води редовно и безмилостно. Не забравяйте, че ако допуснете младите тревички да се осеменят, скоро ще имате доста по-голям проблем.

3. Периодът е подходящ за делене и размножаване на многогодишни растения и треви. Хостите например ще се радват на ново местенце, но да бъде на сянка или на шарена сянка.

4. В по-топлите райони на страната засаждането на едногодишни цветя в лехите и по балконите може да започне.

5. Към края на месеца и стига времето да позволява всички растения, които са презимували на закрито, могат да бъдат изнесени. Първоначално само през деня, а след седмица-две и за постоянно.

Май 

1. Косенето на тревата в зелените площи започва с пълна сила. Ако сте садили луковици в тях, внимавайте да не ги повредите.

2. Пролетните луковични цветя са в апогея си и скоро ще прецъфтят окончателно под топлите майски лъчи, но грижата за тях не отпада. Листата не се отстраняват, докато сами не отмрат. Хубаво е дори да се подхранят, за да натрупат повече запаси.

3. Всичко вече може да се засажда на открито без притеснения, а борбата с плевелите не бива да се занемарява.

4. Окачането на цветни кошници, сандъчета и композиции вече е безопасно в повечето райони на страната.

5. Бъдете внимателни с поливането.

Юни 

1. Слънцето е приятел, но и пари. Осигурете сянка, където е необходимо. Особено в парниците и оранжериите.

2. Следете зорко поливния режим и нуждата от вода на растенията от тук нататък. Водата е живителна сила, но може да се окаже и враг, ако е прекалено много.

3. Луковиците на пролетно цъфтящите цветя се вадят, почистват, размножават, обеззаразяват и може да отидат в мазето на съхранение.

4. На тяхно място може да се засадят такива с летен или есенен цъфтеж.

5. Пензирането на каскадни и други цветя ще осигури богато разклоняване и много по-обилен цъфтеж. Почистването на прецъфтелите цветове е основна задача на всеки цветар през лятото.

Юли и август 

1. Грижите за градината и задачите в нея не се отменят, макар да е отпускарски сезон.

2. Поливките са основна дейност. Да се извършват по здрач е най-подходящо, защото водата се изпарява по-бавно, а влагата се задържа по-дълго.

3. Размножават се ириси, божури и други вече прецъфтели многогодишни цветя.

4. Събирането на семена става приоритет. Не забравяйте да поставяте етикети – вид, сорт и други особености.

5. Болестите вземат превес, затова пазете листата от водата, прореждайте сгъстените растения и реагирайте при първи симптоми. Същото важи и за неприятелите. Следете зорко за тях.

Септември 

1. Не пропускайте да се порадвате на последните топли дни, както и да се възползвате от тях в градината.

2. Засейте двугодишни и други цветя - теменужки, парички, лупина, аквилегия, невен, салвия, ехинацея, нигела, незабравки и др. Те ще развият розетка, а може дори и да разцъфтят.

3. Започва засаждането на луковичните цветя с пролетен цъфтеж. Първи са ходжовото лале, нарцисите, а след това и всички останали.

4. Грижете се за есенните цветя добре. Внимавайте за мани, ръжди и други гъбни патогени.

5. За да удължите цъфтежа, почиствайте редовно прецъфтелите цветове и следете прогнозата за времето. Ако се очакват слани, покрийте растенията с нетъкан текстил за защита.

Октомври 

1. Последни срокове за безопасно изваждане и съхранение на летните луковични и грудкови цветя - далии, гладиоли, глориози, канни, каладиуми и други.

2. На тяхно място могат да се засадят всички красоти с пролетен цъфтеж.

3. Не бива да се пропуска основното торене на лехите. То се извършва с калиеви и фосфорни торове, но без азот.

Ноември 

1. Времето е подходящо за засаждане на дървета и храсти на гол корен.

2. Последните саксийни цветя трябва да бъдат прибрани. Те могат да бъдат съхранени през зимата в неотопляемо, но светло помещение.

3. Садят се ерики, калуни, гаутерии и двугодишни цветя, които не се страхуват от студа и снега.

4. Малко по малко градината притихва, а заедно с това се прибират инструменти, маркучи и друг градинарски инвентар, който ще се ползва догодина.

5. Подгответе защита за по-неустойчивите на студ растения, мулчирайте.

Декември 

1. Празнувайте!

2. Украсете дома си и си създайте настроение.

3. Грижете се за стайните цветя и мечтайте за топлата част от годината.

Допълвайте задачките по собствено усмотрение и се старайте да бъдете заети. Спорна, цветна и плодородна 2025 година!