Да, повече са ползите, но го правете правилно

След натоварения летен сезон е нормално градинарите да искат да се отпуснат и по възможност да намалят работата. Предстои обаче важна грижа, а именно окопаване на почвата в градината. Това е практика, която доскоро се извършваше от всички градинари и се смяташе за много важна.

Напоследък обаче все повече възниква въпросът: Това наистина ли е необходимо, струва ли си да отделя време и усилия за тази тежка дейност или може да стане само с пролетно окопаване?

Затова нека сега да разберем дали е необходимо да копаем почвата в градината през есента, както и да научим всички тънкости на процеса.

Подготовката на лехите през есента за новия сезон е едно от най-важните условия за получаване на богата реколта. През зимата в почвата се натрупват минерали, добавени по време на окопаването. Снегът насища лехите с влага по-бързо, а изкопаната почва не се уплътнява. В резултат на това през пролетта е много по-лесно да се извърши подготвителна работа преди засаждането. Значително се спестява енергия и време. Но това не са всички предимства на копаенето.

Ползи

Дали градинарите наистина правят грешка от десетилетия, като копаят почвата през есента? Честно казано - не. Копаенето има много предимства, някои от които са доста очевидни, докато други не са толкова забележими, но също имат своя принос. И така, копаенето е полезно, защото:

  • По време на работа е по-лесно да се прилагат необходимите минерални и органични торове, да се деоксидира почвата, ефектът от тези процедури ще се увеличи многократно.
  • Част от плевелите няма да имат шанс да се развият по-нататък, защото ще бъдат дълбоко в почвата.
  • Градински неприятели и техните ларви, патогенни бактерии, извадени на повърхността, бързо умират от студ, вятър или излагане на химикали, а и за птиците са вкусна храна.
  • Почвата става по-рохкава, водо- и въздухопропусклива, по-лесно се насища с влага през зимата и не се уплътнява, а през пролетта се затопля по-бързо.
  • Става възможно да се изчисти лехата от плевели, листа, камъни и други отпадъци, които създават много проблеми през пролетта.

Както научихте, копаенето е важно и носи много ползи. Но където има плюсове, винаги ще има и минуси.

Недостатъци

Почвата е дом за много живи организми и всеки от тях има свое място в това „царство". При копаенето на повърхността се появяват не само вредни обитатели, но и полезни, тези, благодарение на които почвата поддържа своето плодородие. Като лишаваме лехите от „добри" бактерии и насекоми, почвата обеднява. Но възстановяването на плодородието на почвата, уви, не е лесно.

Има също така възможност семената на плевелите все още да оцелеят под почвения слой и безопасно да презимуват до пролетта. Освен това, при дълбоко и често копаене, по-малко хранителен слой почва се издига на повърхността, структурата на почвата се нарушава и тя губи физическите си свойства.

И накрая, копаенето е тежка работа, която има лош ефект върху гърба, сърцето и цялостното здраве, ако градинарят не е много физически подготвен. Механизираното копаене също изисква значителни усилия и подготовка.

Кога наистина трябва да прекопаете почвата?

Видя се, че има доста плюсове и минуси на копаенето. Но в действителност всичко зависи от два фактора: вида на почвата на мястото и климата във вашия регион. С други думи, недостатъците ясно ще се появят, ако копаете там, където изобщо не е необходимо, и обратното.

  • Ако почвата на мястото е тежка, глинеста и некултивирана, тогава копаенето през есента е желателно.
  • Но рохкави и леки почви могат само леко да се разрохкат. Пясъчната почва се нуждае само от пролетна обработка.
  • В райони с горещ климат почвата е по-суха и не изисква често копаене, но във влажни и студени райони тази практика е необходима.

Под влияние на природните условия почвата се уплътнява и става неподходяща за отглеждане на културни растения. И въпреки че привържениците на органичното земеделие често цитират за пример горските екосистеми, където всичко расте само по себе си без копаене и торове, не бива да забравяме, че сортовите и хибридни зеленчуци не могат да оцелеят в такива условия. С други думи, за получаване на реколта са необходими определени условия, които се създават в градината.

Кога е най-подходящото време

Надяваме се да сте се убедили, че обработката на почвата през есента все пак е необходима. Това трябва да се направи след прибиране на реколтата, когато къснозреещите култури и всички растителни остатъци са отстранени.

Как и колко да се окопава

В зависимост от културата, която ще засадите следващата година, изберете подходящата дълбочина за копаене на почвата:

  • 25-30 см – за картофи, цвекло, моркови, тикви, пъпеши и магданоз;
  • 5-10 см – за домати, краставици, пипер, репички и бобови растения.

Препоръчително е да не обръщате почвените слоеве, а да ги прехвърляте помежду си, за да запазите възможно най-много полезна микрофлора. По-добре е да премахнете корените на плевелите, вместо да ги затрупвате.

Почвата е дом за много живи организми - не само вредни, но и много полезни
Почвата е дом за много живи организми - не само вредни, но и много полезни