Качествената суровина се търси от преработвателите и няма проблем с реализирането ѝ, казва Радка Иванова
Ваня ВЕЛИНСКА
Леко увеличение и на площите, и на добивите при маслодайната роза се отчита през 2024 г. Насажданията обхващат площ около 5623 ха при 5367 ха за 2023 г. Добивите от розов цвят са 10 335 т през миналата година срещу 9455 т за по-миналата. Вижда се, че тези показатели са незначителни, но все пак се смятат за добра тенденция. Практиката през последните години обаче показва, че драстичното увеличение на площите при дадена култура, не носи ползи, дори обратно – възможно е да падне качеството на продукта, а също и на изкупната цена, което не е добре за производителите.
В момента розовите насаждения са в дълбок покой, ще се „събудят" след месец и половина – два. Дъждовете, а на места и снеговете, които паднаха, са една добра предпоставка за отлично влагозапасяване и успешно начало за възобновяване на вегетацията им. Спомняме си, че именно сушата беше големият проблем за културата, а и не само за нея, през изминалия сезон. Разбира се, има още време, така че, производителите се надяват на още валежи, по възможност и от сняг, а също и от студове, от които се нуждаят трайните насаждения, а и другите полски зимуващи култури.
Изминалата година беше доста необичайна като цяло за земеделието, в това число и за производителите на рози. Периодът на развитие се изтегли почти с месец, което резонно рефлектира върху по-нататъшното развитие на маслодайната култура
При нас в района на Калофер, а и на повечето места в страната, развитието на розите започна с около месец по-рано, казва Радка Иванова. Стари розопроизводители споделят, че такова нещо не е било, а именно розоберът да започне още в края на април. Ние например започнахме да берем розов цвят на 23 април. Като цяло годината беше топла - особено зимата и през пролетта вегетацията стартира по-рано, както и при останалите култури. Обаче от друга страна това беше много добре за розите, защото розоберът съвпадна с валежен период.
Агроном по професия Радка Иванова застъпва тезата, че трябва да започнеш даден бизнес, когато той е на дъното, защото логично след това следва възход. Ако всичко е наред, нямаш много полезни ходове. Когато се сблъскваш с проблеми, имаш възможност за развитие.
През годините младата бизнесдама постепенно разширява насажденията, като в момента те са около 20 декара. Розовите градини се намират в землищата на Калофер и Васил Левски. А намеренията ѝ са площите да се увеличат още, като достигнат по-професионални размери, за да носят по-сериозни приходи.
Колкото до изкупуването на продукцията, тук Радка не среща проблем. Работи със сериозен преработвател, който изкупува качествена суровина, която стопанството ѝ произвежда.
Розоварната, с която имам договор от години, е с много добри позиции, така че реализирам цялата продукция от розовия цвят там, казва тя. Да, изискванията са сериозни, но няма проблем да ги изпълняваме. Смятам, че когато има правила, се работи много по-лесно. Дестилерията изнася розово масло за известни козметични предприятия, основно за марката „Шанел". Така че може да се гордеем, че наш качествен продукт се влага в продукти на световноизвестни и скъпи брандове.
Още за розопроизводството, проблемите и успехите му, четете в новия брой на в. "Български фермер" от 13-19 януари
Коментари