Генерираната мощност е достатъчна за приложения с ниска консумация
Швейцарските федерални лаборатории за материалознание и технологии (Empa) обявиха създаването на батерия, използваща гъби, което е новаторско начинание в областта на микробните горивни клетки.
Този иновативен подход използва метаболитните процеси на два различни вида гъби за генериране на електрическа енергия. На анода гъба мая метаболизира захар, като при това освобождава електрони. Обратно, гъбата бяло гниене в противоположния край на клетката произвежда ензим, който улавя тези електрони, улеснявайки външното им провеждане.
Изследователите от Empa разясняват: „Подобно на всички живи организми, микроорганизмите превръщат хранителните вещества в енергия. Микробните горивни клетки използват този метаболизъм и улавят част от енергията като електричество". Те разкриват новостта на своя подход, като заявяват: „За първи път комбинирахме два вида гъби, за да създадем функционираща горивна клетка".
Въпреки че не уточняват количеството произведена електроенергия, от Empa признават, че генерираната мощност е скромна, но достатъчна за приложения с нисък разход на енергия, като например работа на температурен сензор в продължение на няколко дни - инструмент, който се използва предимно в селското стопанство и изследванията на околната среда.
Отличителната черта на батерията от гъби, както подчертава Empa, е нейната нетоксичност и биоразградимост, което ѝ позволява да се саморазгражда след употреба. Подчертава се интегралното включване на гъбите в горивната клетка от самото начало, като техниките за 3D печат се използват за оптимизиране на структурата на електродите за ефективен достъп на микроорганизмите до хранителни вещества.
Изследователите продължават да се стремят да подобрят ефективността и дълготрайността на гъбената батерия, както и да проучат други варианти на гъби като потенциални източници на електроенергия.
Коментари