През зимния период покълналото зърно е ценна витаминна добавка към традиционната диета на добитък и птици. Струва си да отделите време и усилия, за да получите тази чудесна храна.
Задача номер 1 е да осигурете покълнало зърно
В специално помещение (например в мазето) поставете филм върху стелажите и рафтовете, разпръснете зърното на слой от 2 см, поръсете с вода (така че зърното да е леко навлажнено и да не плува, което води до гниене).
Важно! Необходимо е осветление (лампа над рафтовете). Кълновете, които се появяват скоро, трябва да са зелени. Когато височината на кълновете е около 3 см, кореновата им система ще се „заплете", тоест получената храна може да се навие като килим и така да се изхранва. Това хранене може частично да замени зърното и мокрия фураж (силаж).
За покълване е подходящо всяко зърно от зърнени култури: ръж, пшеница, ечемик, овес.
• На млади говеда давайте 100–200 г покълнало зърно на ден;
• На възрастни говеда – 1 кг.
Ако има нужда да се подготвят животни за чифтосване и да се стимулира тяхната сексуална функция, кълнът на покълналото зърно трябва да бъде не повече от 0,5–1 сантиметра, свеж, светъл, почти бял. В този случай давайте и на кравите по 1 кг на ден.
Имайте предвид: Покълването на зърно в домашното животновъдство е скъпо начинание (трябва стопанинът да осигури просторно, хладно помещение с осветление), но разходите за тази храна по отношение на полезността и хранителната ѝ стойност не може да бъде подценена. Благоприятното влияние на покълналото зърно върху здравето на животните през дългия и труден зимно-пролетен период е много важен!
Приготвяне на зърнен фураж
Както теорията, така и практиката потвърждават, че натрошеният фураж се усвоява по-добре от тялото на животното, насърчава наддаването на тегло и увеличаването на млечността за по-кратко време. Зърното се смила по различни начини:
• Финото смилане, т. нар. фуражно брашно, чиито частици не надвишават 2 мм, е подходящо за прасета.
• За говеда, овце и кози се използва грубо смилане (размер до 5 мм).
• За коне (чиято зъбна система е здрава и работи както във вертикална, така и в хоризонтална посока), зърното се сплесква.
• Остатъци от фуражно брашно се дават и на домашните птици.
Охлаждащият фураж подобрява вкуса, като превръща част от нишестето в захари, които се натрупват до 8–10%. Към 1 част натрошен зърнен фураж се добавят 2–2,5 части гореща вода и се инкубират 4–5 часа при температура 55–60°C.
Варенето на пара на бобовите зърна
- грах, соя, боб, фий помага на животните да усвояват по-добре протеина, който се съдържа в големи количества в бобовите растения.
• Варят се грахова и соева каша за прасетата.
• За едрия рогат добитък, овцете и козите зърната от бобови растения се пекат и калцинират. На говедата се дава около 1 кг такова зърно на ден, а на овцете и козите се дават 150 грама от това зърно в смес от концентрати.
Обработка с амонячна вода
При хранене на възрастни овце и кози, с цел намаляване на разходите, приблизително 1/3 от сеното се заменя със слама. За да стане по-вкусна, сламата трябва да бъде нарязана, навлажнена, задушена и овкусена с меласа.
Известен е и метод за третиране с амонячна вода – така се повишава хранителната стойност и стойността на сламата. Съдържанието на смилаем протеин в него се увеличава значително. Изключително трудно е да се извърши обработка само с амонячна вода, като се използват налични средства. Това е възможно за собствениците на добитък в онези населени места, където наблизо има селскостопански предприятия или ферми, които имат специално оборудване, което би могло да се използва.
Методът на обработка е следният: купчина слама се насища с амонячна вода (в размер на 30 кг амоняк на 1 тон слама, това се прави с помощта на игла на спринцовка, свързана с гумен маркуч към резервоар за амоняк) и се покрива с филм. Сламата се оставя в това състояние в продължение на две седмици, след което филмът се отстранява и купчината се вентилира на въздух за 8-10 дни. Такава слама е годна за дълго време, докато цялата се използва за храна. При хранене на животни сламата се овкусява със захар, полузахар, кръмно цвекло, моркови, куусика (вид рутабага), фуражна меласа и се полива с меласа.
Внимание! Задължително изискване е животните да се приучват към слама, обработена с амонячна вода, постепенно, в продължение на една седмица.
Използването на метли и смърчови клонки
Метлите, направени от:
• бреза;
• трепетлика;
• акация;
• топола;
• върба;
• клен
могат да представляват до половината от обема на целия груб фураж. По отношение на хранителната стойност такава храна почти не се различава от сламата. С клоните могат да се хранят кози, зайци и овце. Те се въвеждат и в диетата на говеда. Но трябва постепенно да привиквате животните към такава храна, да давате метли за не повече от месец и след това да вземете десетдневна почивка.
Запомнете: Метлите от бъз, вълчи плодове, зърнастец и череша не са подходящи. Но клоните на иглолистните дървета могат да се използват като витаминна добавка при хранене на крави, кози и други животни: изберете малки иглолистни издънки, които съдържат много витамини. Полезно е телетата да добавят борова инфузия към питието си (изсипете малки борови клонки в колба с вода при температура от +8 -10˚C, оставете за един ден – и инфузията е готова).
Дори смърчовите клони, окачени по стените в хамбара, имат положителен ефект: дезинфекцират въздуха, убиват микробите и стимулират апетита на животните.
Хранене на крави по време на отелване и доене
По време на следродилния период е важно незабавно да помогнете на кравата да възстанови силата си, да поддържа здравето си и здравето на телето. Имунната система на животното особено се нуждае от витаминни добавки. Необходимо е да се натрупват и заменят всички витамини, тъй като преди и след раждането, заедно с млякото, те се изразходват много бързо. Млякото (особено коластрата) „отнема" витамините от тялото.
Важно! Не забравяйте да включите в диетата витамини А, Е и витамини D. Животните се нуждаят от минерали не по-малко от витамини. Ето защо не забравяйте добавките към диетата - те ще ви помогнат да компенсирате дефицита на основни витамини и минерали.
Запомнете: Най-високото ниво на хранене се изисква през периода на доене. Кравата трябва да получава допълнително количество хранителни вещества, особено необходима е млечна храна. Това са пъпеши, тикви, тиквички, краставици, фуражни дини, кореноплодни зеленчуци - цвекло, моркови, ряпа и др.
Най-добре е всички тези млечни култури да се дават на кравата след отелването, докато млечната жлеза (вимето) се възстанови и подуването изчезне, средно след 5-6 дни. Започнете да храните 1-2 кг на ден, като постепенно увеличавате количеството храна през цялата седмица.
Например дневната норма на тиква е 10–15 кг на крава, а за зимно-пролетния период е необходим около тон. Млечните пъпеши и едрите кореноплодни се дават в натрошена форма; за полза се добавят и зелеви листа.
Не забравяйте готварската сол!
Необходими са най-малко 100 г на ден. Задължително добавяйте сол към храната, особено зърнените и концентрираните храни (концентратите имат блудкав вкус). Сеното трябва да е прясно и без мухъл. Картофите и други видове храни никога не трябва да се замразяват, за да не се предизвика хипотермия на корема.
Трябва да осигурите витамини
и на телетата през зимата
Правилното хранене е важно за бързия растеж на телетата от всички възрасти, за да се развиват правилно, да останат здрави и да могат да се борят с болестите. Затова диетата им трябва да бъде балансирана и да съдържа необходимото количество витамини и минерали. Минералите включват както макроелементи, които са необходими в относително големи количества, така и микроелементи, които са в много по-малки количества.
Внимание! Телетата с хранителни дефицити са много по-податливи на стресови фактори и инфекции. А витамините поддържат много важни метаболитни процеси при телетата. От какви видове хранителни вещества се нуждаят и в какви количества зависи от тяхната възраст. Телетата получават повечето витамини от храната си, но може да се нуждаят и от допълнителни елементи.
Витамините за растежа играят важна роля
Те осигуряват добро развитие, високо наддаване на тегло, здраве и имунитет на животните. Богатата, балансирана диета има положителен ефект върху добива на мляко, който ще дават, когато пораснат, както и качеството на млякото и месото. Най-важни са витамините А, В, Е, D, С.
- Ретинол (витамин А)
Недостигът на витамин А води до влошаване на зрението, дисфункция на нервната система, понижен имунитет и влошаване на защитните функции срещу инфекции. Ретинолът се намира в много малки количества в храната, така че трябва да се допълва с витаминни добавки. Можете да ги давате с храна или да поставяте инжекции. Количеството на ретинола в тялото на телето също се влияе от нивото на нитритен азот в храната или водата, тъй като под негово влияние настъпва преждевременно разграждане на витамин А и каротин. Тъй като ретинолът се натрупва в черния дроб, симптомите на дефицит се появяват едва след 3 месеца.
- Витамин Е (токоферол)
Подпомага развитието на мускулите и е необходим за доброто съсирване на кръвта. Новородените телета получават витамин Е от майчиното мляко. Под формата на добавка се препоръчва да се дава заедно със селен. Тъй като поради наличието на селен, токоферолът се консумира по-малко, веществата също така взаимно подобряват антиоксидантните си свойства. Тази комбинация се използва за предотвратяване на заболявания, подобряване на метаболизма и устойчивост на неблагоприятни фактори.
Витамин Е е силен имуномодулатор, при неговия дефицит се развиват дистрофични процеси в тестисите, мускулна дистрофия, особено на задните бедра, куцота и скованост на движенията.
Внимание! Намаляването на нивата на токоферол се влияе от увеличаване на диетата с гранясало зърно, силаж или зърно с консерванти, фуражи с нитрати и фуражи с високо съдържание на ненаситени мастни киселини.
- Витамин D
Организмът може сам да произвежда витамин D, но за това е необходима слънчева светлина, която може да се набави в достатъчни количества по време на летните разходки. Ходенето в продължение на 1,5 часа на ден позволява да се поддържа необходимото ниво на витамин D. Дневната нужда е 1000-1500 IU на 100 кг тегло.
Но през зимата слънчевите бани „няма да работят", така че е необходимо да се поддържат нормални нива на витамина с помощта на добавки. Недостигът води до нарушаване на минералния метаболизъм, намаляване на нивото на фосфор и калций в костите, което ги прави по-крехки.
Важно! Недостигът е особено опасен за телетата. Те развиват рахит - костите се удебеляват, краката и гърдите се оформят неправилно, появява се слабост, намаляват апетитът и имунитетът. Дефицитът допринася за развитието на остеопороза и стомашно-чревни заболявания.
- Витамин В
Витамините от група В също са много важни за бързия растеж и развитие на телето. Един от най-важните е B1 (тиамин). Произвежда се в търбуха, но при определени условия количеството му може да намалее. Дефицитът на тиамин често се наблюдава при тези телета, които са отбити през първите месеци. Ако дефицитът на тиамин е много голям, телето може да развие мозъчен оток и клетките да започнат да умират. Лекият дефицит се проявява с леки симптоми - загуба на апетит или пълен отказ от хранене, след което симптомите стават по-тревожни - малкото теле се олюлява при ходене, стиска главата си, трепери и се развива слепота. В крайна сметка това може да доведе до припадъци и последваща смърт на животното.
За да се предотврати недостигът на витамин В, е необходимо телетата да се хранят добре - диетата трябва да съдържа много фибри и въглехидрати. Можете да инжектирате тиамин интрамускулно или да закупите специални фуражни добавки с тиамин.
- Витамин С
Аскорбиновата киселина е мощен антиоксидант и играе важна роля в метаболитните процеси на животните. Регулира кръвосъсирването, има противовъзпалително, антиалергично действие, нормализира капилярната пропускливост. Телетата с достатъчни нива на аскорбинова киселина имат по-висок имунитет, а тялото по-добре усвоява калций, желязо и други полезни елементи.
Развитието на дефицит на аскорбинова киселина се насърчава от монотонна диета с големи количества протеини и въглехидрати. При телетата хиповитаминозата протича в латентна форма, проявяваща се само с умора, анемия и повишена сърдечна честота. Новородените телета с дефицит на аскорбинова киселина имат кървене от венците. Освен това върху лигавицата на венците на долната челюст се появява тъмнолилава граница.
За профилактика в диетата се въвеждат храни с високо съдържание на аскорбинова киселина - витаминно-билково брашно, зелена трева, кореноплодни зеленчуци.
Коментари