Есенното развитие на пшеницата е от ключово значение за нейното успешно преминаване през зимния период и последващото ѝ развитие през пролетта. Този период е времето, когато растенията формират началните си структури, които ще определят тяхната устойчивост на зимни стресови фактори и капацитета им за високи добиви. Хранителните елементи играят критична роля в този процес, осигурявайки необходимата енергия и структурни компоненти за оптимално развитие.

За оптимизиране на храненето, залагане

на повече продуктивни братя и увеличаване

на студоустойчивостта на посевите,

които към момента се намират във фаза 3-4-ти лист (при формиране възел на братене) препоръчваме есенно листно подхранване със специализирания листен биостимулатор Амино Експерт Протект. Практиката с Амино Експерт Протект да се подобри развитието на кореновата система, да се стимулира братенето, да се ускори развитието на пшеницата и да се спомогне за по-ефективното използване на почвената влага от младите растения е изпитана и прилагана много години. Имаме дългогодишен опит в подобреното есенно запасяване на младите растения с достатъчно хранителни елементи и старта на преработването им в запасни захари и протеини. Чрез агроном-консултантите на Екофол можем да го споделим със земеделските производители - при конкретните условия на всяко поле.

Но, да обърнем внимание на един притеснителен факт! Сеитбите през последните 2-3 години на доста места

протичат при намалено или даже

без фосфорно-калиево торене

За успешното развитие на коренова система и оптимално братене естествено са необходими подходящи агрометеорологични условия, но и ПРАВИЛНО БАЛАНСИРАНО ХРАНЕНЕ. В случай на намалено или липсващо балансирано торене, за да се компенсира поне част от липсващите ФОСФОР и КАЛИЙ, настоятелно препоръчваме листното им осигуряване със специализирания и много бързо усвоим листен тор Калифос. Защо?

0 ФОСФОРЪТ е критичен за развитието на кореновата система. Само добре развитата коренова система е способна да извлича вода и хранителни вещества от по-дълбоки слоеве на почвата, което е особено важно за растенията, когато зимните условия са сурови. Фосфорът също така участва в енергийния обмен, което е от значение за адаптационните процеси на пшеницата.

0 КАЛИЯТ подобрява устойчивостта на растенията към неблагоприятни условия като ниски температури, суша и болести. Той участва в регулирането на водния баланс в клетките и повишава механичната здравина на клетъчните стени. Калият също така играе важна роля в синтеза на захари, които действат като антифриз за растенията.

За каква борба със засушаванията можем да говорим, ако още от старта на развитието липсват елементите фосфор и калий. Още повече, че

недостигът на фосфор и калий пречи

на оползотворяването на азота

и ефективността на азотното торене

Да отворим една скоба за наличието на калий в почвите в България. Това е една отделна и сериозна тема, но като цяло, както посочва доц. Маргарита Николова, работила дълги години в областта на калиевото хранене: „При съвременното земеделие с променен сортов състав и значително по-високи добиви от основните култури, интензивността на хранене на културите е повишена и почвите, макар и с добро ниво на запасеност, трудно могат да отделят нужния за вегетацията калий в достъпна за растенията форма. Затова науката препоръчва съотношението на приложените азотни към калиеви торове да не спада под 100:40 при добра запасеност на почвите. У нас това съотношение е средно 100:10".

Формирането на възела на братене при зимната пшеница е ключов етап в развитието на растението, тъй като определя потенциала за образуване на продуктивни братя. Ролята на подадените с Амино Експерт Протект и Калифос лесно усвоими хранителни елементи през есента е

да подпомогнат развитието на здрава коренова

система и натрупването на резервни вещества,

необходими за успешното презимуване, да формират братя, които ще допринесат за добива.

Изключително важно е да се направи всичко възможно да се подпомогне есенното братене, защото по-късното (пролетно) развитие на братя носи много рискове - те много по-лесно отпадат при настъпване на засушаване. И това го видяхме през последните 2-3 години. Да, ако няма поникване през есента или условията са неподходящи за стимулиране, ще се води пролетна борба за развитието на здрави и устойчиви братя, но първо трябва да се направи всичко възможно да се подсигури есенно братене.

За балансираното хранене роля играят всички хранителни елементи:

  • Сярата подпомага синтеза на протеини и хлорофил, което е от значение за интензивното делене на клетките във възела на братене.
  • Цинкът стимулира ензимната активност и участва в синтеза на хормони, необходими за братенето.
  • Манганът подобрява фотосинтезата и участва в метаболизма на азота.
  • Молибденът подобрява фиксацията на азота в растението.
  • Борът подобрява клетъчното делене и удължаване и т.н.

Въпреки че от тези елементи се изискват малки количества, те играят ключова роля в редица физиологични процеси. Ето защо ние от Екофол

отговорно препоръчваме

комплексните биостимулатори

Те се усвояват без разход на допълнителна енергия и инициират нитратната редукция в младите листа. Това е много важен момент от въздействието, тъй като при слаба коренова система почвеният азот е приет от растенията, но не е редуциран до органични съединения и съответно не се усвоява пълноценно.

Стремежът да намаляваме рисковете за най-успешно развитие на културите е много важен на всеки етап от отглеждането им. Есенните грижи за есенниците – пшеница (в т.ч. твърда), ечемик, рапица, се отблагодарява и с много по-добрия им старт при възобновяване на вегетацията през пролетта.