И как да подготвите растенията за следващия сезон
Грижите за късните малини, т.е. това са ремонтантните сортове, са много различни от тези за летните. Въпреки че тези растения са сходни на външен вид, те имат различен цикъл на развитие, плододават по различно време. Ето защо, напомняме на начинаещите градинари, че преди да нахраните или да направите резитба на храстите, трябва да знаете какъв вид са малините.
Времето на узряване на малината е най-добрият показател за нейния вид. Ако плодовете зреят през юли, това означава, че това е летен сорт. Ако узряването е започнало през август - началото на септември, тогава това е късен сорт малини.
Особености
Ремонтантните малини се различават от летните по това, че могат да дават плодове както на миналогодишните, така и на тазгодишните издънки. С правилния избор на сорт и добрите грижи плододаването им продължава повече от месец.
Резитба
В стремежа си да получат максимален брой плодове от един храст, много градинари не премахват всички надземни части на ремонтантните малини през есента, а оставят няколко силни издънки.
В този случай плодовете се появяват върху тях в началото на лятото. Тази вредна практика обаче води до отслабване на растенията, заразяване с болести и загуба на ремонтантни качества.
За да избегнете тази грешка, трябва да отрежете цялата надземна част на ремонтантните малини, без да оставяте клони или дори чепове. По-добре е да не отлагате резитбата до пролетта, тъй като различни вредители - насекоми, гъбични спори и бактерии зимуват успешно в малиновите издънки.
Искате ли да експериментирате
с получаване на две реколти?
По време на есенното подрязване (обикновено през ноември), оставете 5-6 силни издънки на всеки храст, съкратете ги с една трета и ги покрийте, за да ги предпазите през зимата. През пролетта проверете как са презимували, отстранете измръзналите или изгнили, оставете останалите и своевременно изчистете малките малинови израстъци, така че храстите да не се удебеляват.
Подхранване
За разлика от летните малини, ремонтантните не понасят есенното подхранване с органични вещества. Факт е, че органичните торове по правило съдържат много азот и храстите вече нямат време да го усвоят през есента.
Затова изберете да подхраните с безазотни минерални комплекси, които съдържат само фосфор и калий.
Поливане
За висок добив ремонтантните малини се нуждаят от много влага през целия сезон. Полива се поне веднъж седмично, като почвата се навлажнява добре на дълбочина 30-40 см. След обирането на плодовете, което често приключва при застудяване, броят на поливките може да се намали. Въпреки това, няколко седмици преди началото на замръзване, е необходимо да се напоят обилно насажденията, след това почвата около тях леко да се окопае и да се мулчира със слама, торф, сено, дървени стърготини или друг материал.
Растителна защита
Както разбирате, след прибирането на плодовете на ремонтантна малина, цялата надземна част на храста се отстранява и следователно няма нищо специално за третиране срещу вредители. Това обаче не означава, че тази стъпка може да бъде пропусната напълно.
Факт е, че насекомите и болестите могат да останат в горния слой на почвата за зимата, а през пролетта при настъпване на подходящи условия да възобновят развитието и вредната си дейност.
Ето защо, преди настъпването на студеното време, отстранете всички растителни остатъци под храстите, изгорете отрязаните малинови клони и разрохкайте горния слой на почвата. Ако по издънките има наличие на мъх и лишеи, полейте почвата с 1%-ов разтвор на меден или железен сулфат.
Коментари