Още когато планирате градината, е необходимо да вземете решение за основните видове растения. При професионален подход към решаването на този проблем на вечнозелените дървета и храсти най-често се дава основна роля.

При създаването на ландшафтна композиция е необходимо да се вземат предвид характеристиките на обекта, оптималната комбинация от растения и цветя, както и външния вид на дизайнерското творение през всички сезони. Например през зимата повечето обикновени площи изглеждат монохромни - само тъмни, голи кафяви клони на фона на белия сняг. Вариантите с ярки акценти под формата на вечнозелени растителни видове изглеждат много по-привлекателни - широколистни или иглолистни, с оригинална зеленина или сочни игли, високи дървета или нискорастящи храсти.

Допълват фона и са

в основата на успешен пейзаж

0 Вечнозелените растителни видове изглеждат привлекателни през всеки сезон, комбинират се добре помежду си и с други елементи на декоративните групи.

0 Осигуряват разкошна рамка на обекта и атмосфера на уединение в зоната за отдих. Те са икономични, не изискват сложна поддръжка.

0 На фона на иглолистни дървета, гъсти вечнозелени плетове и мъхове цъфтящите растения изглеждат добре през пролетта и лятото.

Например, сложна композиция на няколко нива от вечнозелени кипариси, туи, хвойни и орлови нокти ще подчертае естествената красота на пейзажа и ще се превърне в шикозна рамка за къщата.

0 Вечнозелените растения в градината могат да се използват като паравани, които предпазват зоната за отдих от любопитни очи, осигурявайки комфорт и спокойствие. В същото време доминирането на наситенозеления цвят може да бъде компенсирано с оригинални форми на короните и допълнителни детайли: езера, цветни лехи, изделия от естествено дърво и камък.

Целогодишна красота

По всяко време на годината, независимо от метеорологичните условия, вечнозелените насаждения ще бъдат идеална възможност за декориране. През пролетта и лятото те изглеждат свежи и привлекателни, през есента успешно очертават ярките цветове на пожълтелите листа, а през зимата оживяват скучния пейзаж. В същото време те не са монотонни, защото сред вечнозелените растения има разнообразие от възможности за ландшафтен дизайн: пирамидални кипариси; непретенциозен смърч; яркозелени ели; екстравагантен чемшир; богата на цветова палитра туя; ароматен лавър; цъфтяща камелия; оригинална махония и други.

Списъкът с популярни вечнозелени растения за декориране на градина или местност може да е много дълъг.

До беседки и кътове за отдих

За засаждане на вечнозелени в зони за отдих можете да използвате различни опции за растения. Необходимо е да се започне с джуджета и декоративни сортове растения и да се завърши с големи смърчови дървета. Можете да намерите и растения с много необичайни игли.

Като засадите вечнозелено растение близо до беседка, можете да получите няколко предимства наведнъж: сянка в горещ летен ден и красива зелена декорация през цялата година.

До езерце и място за почивка

Ако на мястото вече има малко езерце или е планирано в бъдеще, смърчовите дървета също няма да бъдат излишни. В този случай не трябва да забравяте, че някои видове растения се страхуват от влажни корени и игли. Това трябва да се вземе предвид при закупуване на растение. При това решение за проектиране на градината добре изглеждат джуджетата или иглолистни дървета със средна височина, които няма да блокират силно слънцето от повърхността на резервоара.

Контрасти

Комбинацията от различни цветове на смърчовите дървета ще създаде уникален контраст между различните нюанси на зеленото. Като засадите иглолистно дърво със син нюанс до него и коледно дърво със зелени или дори жълти игли, можете да контрастирате и двете растения. Тази опция е подходяща за засаждане по пътеки или в близост до огради.

В допълнение към голямото разнообразие от цветове, можете да използвате контраст в размерите на растенията. Няколко дървета с различна височина ще ви помогнат да създадете интересна композиция, дори и ако те са единствените иглолистни растения на мястото.

Съвети за избор

0 Неправилният подход при избора на съседни растения или небрежността при отчитане на индивидуалните характеристики на двора може да доведе до катастрофални резултати: пейзажът ще стане скучен и монотонен, а градината ще придобие небрежен вид. За да избегнете това, използвайте експертни съвети за избора на вечнозелени растения за пейзажни композиции.

0 Насаждения с еднаква форма, цветова гама или тип зеленина не трябва да се засаждат едно до друго. По-добре е да се придържате към принципа на контраста, поставяйки дървета със закръглена корона до пирамидални или колоновидни подрязани култури, формирани храсти - близо до разперени клони с естествени линии.

0 Един от основните аспекти на добрия избор на растения е тяхната цветова палитра. Важно е да се вземат предвид особеностите на цветовия дизайн по различно време на годината, както и да се сравни площта на територията с обема на зелените площи.

0 Изборът на растения според тяхната височина трябва да се регулира от следния принцип: препоръчително е да заобиколите дърво, което привлича вниманието, с група от средноголеми или нискорастящи култури.

До гигантите, сферичните корони, „плачещите" клони и катерещите се лози изглеждат страхотно.

0 Не забравяйте за зонирането на територията, като планирате предварително характеристиките на използването на всеки ъгъл на градината. Вечнозелени огради или малки групи са идеални за тази цел.

Високите колоновидни култури се засаждат в един ред и изглеждат впечатляващо в просторна площ. В по-малка те задушават пространството.

0 Като единично или централно растение можете да използвате източна туя, лигуструм и берберис. В малка площ можете да засадите син смърч, планински или горски бор, грахов кипарис и синя хвойна.