Докато много растения избледняват в края на сезона, някои дръвчета и храсти правят ярко шоу, облечени във феерична декорация от плодови мъниста - огненочервени и оранжеви, слънчевожълти, тъмносини или лъскаво черни. А някои представители на флората също пребоядисват листата си, за да съответстват на декорациите на горски плодове.
Когато избират храсти и дървета много градинари обръщат внимание главно на кандидатите, които могат да се похвалят с декоративност и добив през пролетно-летния период. Но има много претенденти в тази група растения, които се появяват в целия си блясък през есента, когато повечето представители на флората вече се подготвят за зимен сън. По това време нашите герои демонстрират тоалети с червени и златни листа, украсени с горски мъниста в различни цветове.
Например яркочервените плодове на декоративното ябълково дърво остават на клоните много дълго време. Те са идеални за есенни композиции
Офика
Една от тези красоти е добре познатата офика. Градинарите често не го обичат много, тъй като дървото в природата нараства до впечатляващ размер. Но това се отнася за планинската офика (Sorbus aucuparia), а за градината има много други възможности - Кашмирска (Sorbus cashmiriana), Китайска (Sorbus hupehensis), Koehne (Sorbus koehneana) с бели плодове, p. Гръцка (Sorbus graeca) - в бургундско-синьо, или сорт "Josef Rock" с жълти гроздове.
Калина и арония
Наред с офиката, есенната градина може да бъде приказно преобразена от калината с алена огърлица от плодове, от аронията с черни бижута и снежната боровинка с бели или розови перли по клоните, трън в синя украса или красив Bodinier с плътни пискюли от лилави мъниста (последният в умерената зона се нуждае от подслон).
Аронията (Aronia melanocarpa), достигаща височина не повече от 2,5 м, се вписва идеално в малки градини. Нейните черни, тръпчиви плодове, които узряват към края на лятото, са много полезни за здравето.
Viburnum viburnum (Viburnum opulus) през есента радва окото не само с алени плодчета, но и с яркия цвят на листата.
Мушмулата
предпочита по-мекия климат. На снимката отляво надясно виждате мушмула, трънки и морски зърнастец.
Цъфти в началото на лятото, а плодовете узряват до октомври - ноември. Плодовете на сините трънки стават меки и вкусни след първата слана. Растението, макар и бодливо, е изключително издръжливо.
А сребристите клони на морския зърнастец са обсипани с кехлибарени плодове през есента. Това е двудомно растение, следователно, за да получите реколта, ще трябва да бъдат засадени два екземпляра наведнъж на мястото: мъжки и женски.
Декоративно ябълково дърво
може да украси дори тераса. Растението, докато е малко, вирее и в голяма саксия.
А меките розови плодове на Dorenbos snowberry "Magical Sweet" блестят на слънце като скъпоценни перли. Те украсяват растението почти през цялата зима. Самите плодове не са отровни, но и не са годни за консумация.
Плодовете на някои представители на флората са годни за консумация в суров вид (арония и морски зърнастец), докато други стават сладки и вкусни само след първата слана (калина, офика и трънки). Но сред есенните декоратори има и отровни - те не трябва да се засаждат там, където има деца.
Опасна красота
В градините (особено южните) често можете да видите дървета и храсти, които поддържат красотата си през цялата година. Някои от тях могат да се похвалят не само със зелени игли или листа, но и с прекрасни плодове, които по правило са негодни за консумация. Един от тези "вечни" представители на флората е черешов лавър (Prunus laurocerasus) с лъскави, в зависимост от сорта, листа с различни размери. Въпреки това е по-добре да оставите черните му мъниста за птиците - те са отровни за хората.
Плодовете на илекса (Ilex aquifolium), както и всички части на това растение, също съдържат токсични вещества. Червените мъниста на бодливия гигант, както и алените плодове на тиса (Taxus baccata) с изключително токсични семена също трябва да се оставят по клоните.
На снимките виждате от ляво на дясно: черешов лавър (Prunus laurocerasus), благун (Ilex aquifolium) и тис (Taxus baccata)
За птиците
овощните растения през есента и зимата са щедро отрупана маса с лакомства. Те просто обожават дивите плодове.
Защо плодчетата, които са отровни за нас в суров вид, са напълно безопасни за птиците? Всичко е свързано с особеностите на системата за детоксикация на птиците (голям черен дроб, храносмилателен тракт) и факта, че летящите същества не дъвчат отровните семена - те излизат изцяло.
Къде да засадим овощни дървета и храсти
За най-наситена картина растенията с жълто-лилави листа и многоцветни плодове трябва да бъдат засадени в групи на границата на парцела или отделни зони на градината. За да подсилите контраста с крещящата група, препоръчително е да изберете спокоен зелен фон, например жив плет от тис.
Ако просто няма къде, можете да засадите само едно красиво растение, но в същото време изберете достойно място за него в градината - в средата на моравата или на фона на вечнозелен жив плет.
Коментари