Нахлуването на high технологиите във фарминга дава знакови резултати
В края на всяка година компании, брандове, експерти и земеделски производители правят своята профи равносметка за изтеклите 12 месеца. Анализът на получените данни (официални и неофициални) показва, че особено значение в днешно време за развитието на земеделието имат новите технологии, които масово нахлуваха през 2024 в него, конкретно в тракторостроенето. Новостите, залагани в тракторите, напълно отговарят на изискванията на разширяващата се дигитализация в аграрния сектор. През 2024 година агромашиностроенето бележи значителен ръст във внедряването на значими иновации, представени на водещи международни изложения, като Agritechnica в Хановер, EIMA в Болоня, SIMA в Париж, World Ag Expo в Калифорния, SPACE 24 във Франция и т.н. Световните изложения от този ранг не само събират най-големи производители в сектора, но и очертават реалните резултати от процеса на нахлуването на high технологиите в селското стопанство под формата на практични разработки, насочени към устойчивост, продуктивност, автоматизация, роботизация, използване на софтуерни облачни приложения и ИИ. Днес технологичният скок най-вече се откроява в електрическата тяга, която показва редица предимства пред традиционните машини с дизелови двигатели.
С бързото внедряване на нововъведенията водещите компании в агромашиностроенето продължават да се фокусират върху устойчиви и ефективни решения, които отговарят на съвременните нужди в земеделското производство - биологично и екологично. На пазара се множат агромашините с нови технорешения. Но, за да влязат в класификациите за иновативност и продуктивност на агромашиностроителните компании за 2025 г., те трябва да отговарят на редица завишени и съобразени с автоматизацията и роботизацията критерии за оценка, които включват:
- използване на изкуствен интелект, машинно обучение, автономни системи, прецизно земеделие;
- намаляване на вредните емисии, разширяване на потреблението на екогориво чрез използване на биомаса;
- увеличение на производителността, оптимизиране на разходите за труд;
- използване на интуитивни интерфейси и автоматизация на процесите;
- нарастване на икономическата ефективност;
- възвращаемост на инвестициите и дълготрайност.
Както доказват проучванията и практиката high технологиите не само повишават ефективността на земеделските процеси, но и допринасят за нов подход към ресурсите, което прави земеделието по-устойчиво и конкурентоспособно. Едно от главните направления в този високотехнологичен възход и в опазване на екологията и здравето на земеделието е
електрификацията на агротехниката
Тя предлага множество предимства. Няма да сбъркаме, ако посочим, че най-значителни постижения големите играчи в агроиндустрията имат във внедряването на high елтехнологиите, конкретно в сектора на тракторите, основната тяга за земеделието. Предимствата на електрическите трактори са съществени: не излъчват вредни емисии, което е особено полезно за работа в чувствителни екосистеми или за биоразнообразието, разходите за поддръжка са ниски поради по-малкото подвижни части в сравнение с двигателите с вътрешно горене. Работят на тих режим, затова са подходящи за работа в близост до населени места, както и за дейности в оранжерии и други затворени пространства. Някои модели могат да се използват като мобилни генератори на електричество, което позволява лесно да се захранват различни инструменти и оборудване в стопанския двор.
Но за да се получи исканият ефект се засилва производството на съвременни системи и батерии за електрическо задвижване. Този тренд нарасна необичайно бързо през 2024 г. Има няколко вида електрическо задвижване: батерийно, plug-in hybrid - система (тя позволява зареждане на батериите от външен източник) и хибридно (съчетание от батерия и дизелов двигател). В агропрактиката днес се използват предимно литиево-йонни батерии, благодарение на високата им енергоплътност и дълъг живот. Има и други видове, като например литиево-железни, фосфатни, които са по-безопасни, но с по-ниска енергоплътност.
Ефективността на електрическите земеделски машини е сравнима с или
по-висока от тази на дизелите,
уточняват експерти. Електрическите двигатели имат по-висок КПД, а липсата на механична трансмисия намалява загубите на енергия. Елтягата и съоръженията са подходящи за различни видове работа, включително оран, сеитба, пръскане, прибиране на реколта и т.н. Те са особено ефективни при задачи, които изискват често спиране и пускане на двигателя, както и при работа в затворени пространства. За тях оперативните разходи са по-ниски (токът е по-евтин от дизела). Електрическите машини не произвеждат локални вредни емисии, което подобрява качеството на въздуха, а същевременно намалява и шумовото замърсяване. Те са по-тихи и вибрират по-малко от дизеловите, което ги прави подходящи и за градско земеделие.
Дизайните, които се задвижват с електричество имат и някои недостатъци, които постепенно се отстраняват. Например, пробегът им е ограничен поради капацитета на батериите. Зареждането им отнема повече време в сравнение с пълненето на резервоар с гориво. Началната им цена е по-висока и др.
Първите експерименти с електрически трактори датират от началото на ХХ век. Ограничената енергоплътност на батериите по това време и липсата на развита инфраструктура обаче стесняват масовото им приложение. С технологичния напредък, особено с появата на литиево-йонните устройства, електрическото задвижване придобива все по-широка популярност, защото става
един от основните елементи
на търсената и прилагана вече автономност на механичната тяга.
Истински напредък в елзадвижването се отбелязва в началото на 21-ви век, когато брандове като Case IH, John Deere, Fendt, New Holland и др. започват да работят в това направление. Концерните, световни производители на земеделска техника, John Deere, CNH Industrial (Case IH, New Holland) и AGCO, предлагат електрически или хибридни модели на трактори, комбайни и други машини, които са оборудвани с батерии от водещи марки, като CATL, LG Chem, Panasonic и др.
Смята се, че елтракторът Case IH Farmall 75C Electric, е първият напълно електрифициран трактор с автономни функции. Технологията му, освен че намалява емисиите, предлага висока маневреност и гъвкавост, нужни за малки и средни стопанства и ферми. Друг, също един от първите, напълно електрически, реално използвани в земеделието, е моделът SESAM на John Deere, представен през 2016 г. Този трактор използва акумулаторен пакет, който осигурява до 74 к.с. мощност и е разработен за разнообразни земеделски операции.
Елдизайн, подобен на него, е електрическият трактор e100 Vario на Fendt, произведен приблизително в същия период. Той е отличен с приза „Sustainable Tractor of the Year" заради своя иновативен елдвигател, захранван от батерии. Машината има нулеви емисии и разширени възможности за автономна работа, като се използват устойчиви енергийни източници, отговарящи на изискванията за екологично чисто земеделие. Осигурена е лесна поддръжка и
независимост от дизеловото гориво
През септември т.г. e100 Vario беше представен официално и в Норвегия. Зареден със зелено електричество той е CO2 неутрален и показва висока продуктивност при отглеждане на зеленчуци и в животновъдни ферми.
На пазара сред производителите, предлагащи електрическа земеделска техника е и New Holland, брандът, който произвежда T4 Electric Power, елтрактор с автономни характеристики. При него се получава значителна мощност с по-малко поддръжка и по-големи икономии, без да има нужда от: дизел, течност за изгорели газове (DEF), филтри и масло на двигателя. Работи по-интелигентно и по-безопасно с автономните функции на приложението Smart Roof. T4 Electric Power използва енергията си по-ефективно, за да получи мощност 65 к. с. на силоотводния вал (48 kW), докато непрекъснатият въртящ момент се постига при най-ниските скорости, за да се намали необходимостта от смяна на предавките.
Електирификация вече се прилага и в други агромашини. В зоната за иригационно оборудване на изложението EIMA (то приключи на 10 ноември т.г.) място намери и електрическата макара MT 15-E на IRRIMEC. Напълно електрифицирана тя също се захранва от батерия, а енергията за презареждане идва от солар, разположен на покрива на машината. И тук се получава повишена енергийна ефективност и по-висок процент опазване на околната среда, благодарение на енергия от фотоволтаик. И Leader solis et pluvia е практична, икономична и продуктивна електрическа поливна макара, произведена и показана на EIMA от фирма ORMA. Нейната непрекъсната работа в напоителна система се осигурява също от соларна батерия.
За първи път в земеделската практика
на полето този сезон ще заработи електрическа брана, за която писахме в миналия брой. Все още култиватор с елзадвижване не е произведен, според наличната информация за новостите в сектора на инвентарите.
Електрическите трактори са особено полезни за малки и средни ферми, по-подходящи са за лозарство, овощарство и биоземеделие. Твърде полезни са за градски зелени площи и оранжерии поради тихата работа и липсата на емисии. А някои модели, като тези на Monarch Tractor, предлагат опции за напълно автономна работа. Такава е версията MK-V, предназначена само за автоматизирано земеделие. Solectrac, също американска компания, е известна с моделите си eUtility и Compact Electric Tractor, които са насочени към малки стопанства и градско земеделие.
ПРОГНОЗА
Електрическите трактори все още са в етап на развитие и усъвършенстване, но имат значителен потенциал за утвърждаване на устойчивото земеделие. Специалистите виждат обещаващи перспективи за бъдещето им в земеделието. Очаква се в близките години да се появят още по-ефективни и икономични модели. Но това зависи от технологичното подобряване на батериите. Например, в практиката ще започнат да навлизат твърдотелни акумулаторни устройства. Те ще имат по-голям капацитет и по-бързо зареждане. Ще бъдат разработени по-бързи зарядни устройства, които ще намалят времето за внасяне на работна енергия в машините за полето.
Развитието на нови технологии за батерии ще позволи да се увеличи пробегът на електрическата агротехника. Друго направление на електрификацията ще бъде засилване на инвестициите в автономни електрически трактори, което ще позволи на фермерите да изпълняват няколко задачи едновременно, като същевременно намаляват директното човешко участие. А с нарастване на мощността им електрическите трактори ще започнат да се използват и за най-тежки земеделски операции. В същото време ще се акцентира върху интеграцията с възобновяеми енергийни източници. Електрическата тяга ще може да се захранва от слънчеви панели или вятърни турбини, което ще направи използването на тракторите по-продуктивно. Очаква се в близките години да се появят по-евтини, по-ефективни и икономични модели и елтягата да замести постепенно дизела.
Коментари