В тези необичайни дизайни се съчетават най-нови технологии и софтуери

И друг път в нашия вестник сме писали за необикновени машини. Всъщност те са нормални земеделски модерни сечива - сеялки, сечки, по-специални тороразпръсквачки, цели мобилни родилни системи в животновъдството, почвообработващи машини, балировачки и др. В най-нови, от последния месец, публикации във водещи европейски аграрни издания и сайтове, като Profi, FarmersWeekly и France Agricole са представени именно такива гъвкави и универсални устройства. С тях земеделието става по-икономично, по-ефективно, по-конкурентоспособно, по-устойчиво, по-екологично, отбелязват наблюдатели, коментирайки търсенията на големи брандове и производители за модернизация и усъвършенстване на агротехниката. Нещо повече, в тези необичайни съчетания те залагат най-нови технологии и софтуери.

СЕЯЛКА

Стивън Вейл, наблюдател на Profi, коментира иновативна сеялка на бранда Sky Agriculture с нов, оригинален преден бункер, тип Progress TF, чрез който могат да се сеят едновременно до четири вида семена. Това е уникално приспособление с капацитет на бункера от 2200 до 2400 л. Progress TF е обявен за първия преден бункер, в който 4-те съставни подразделения (кутии) за семето се контролират чрез единични ISOBUS интерфейси. Позволявайки едновременно управление на 4-те различни продукта, системата действаща чрез две независими въздушни вериги контролира скоростта на потока от семена в пневматичната верига. Капакът с широко отваряне увеличава максимално видимостта на оператора и улеснява пълненето и поддръжката.

В конструкцията на сеялката е ново окачването, в което се използва единична точка на теглителния механизъм за прикачване към трактора. Тегличът поддържа постоянен ъгъл между TF приложението, ​​страничната тръба и предния почвоуплътнител с две колела. За постигане на по-висока ефективност сеялката може да бъде оборудвана и със системата EDrive. Това позволява управление от кабината при отваряне и затваряне на всеки ред, на точността на редовете, независимо от ширината на изпръскващия апарат. Освен това, с новата CCI-конзола, съчетана със система за насочване, е възможно автоматично прокарване на редове и проследяване на следите след сеитбата. Съвместим с всички сеялки на бранда Sky Agriculture, новият преден бункер се свързва успешно с култиватора, тип Methys, производство на фирмата.

СЕЧКА

В неофициалния каталог на агромрежите за различни, по-специални машини място заемат и новите прикачни и навесни ножови валяци на чешката фирма Bednar, която добави високопродуктивни сечки към портфолиото си за 2025 г. - двете марки Speed ​​Chop SC-F (скоростна) и Duracut TE (тежка). И двете са проектирани да обработват почви с покривни култури и да режат всякакви остатъци след прибиране на реколта от различни стърнища. Те се предлагат в работни ширини от 7,5 и 12,5 м. По техническата си характеристика Duracut TE е тежкотоварен прикачен инвентар с валяци с диаметър 940 мм, предназначен за обработка на по-твърди растителни остатъци в стърнища от царевица, слънчоглед и др.

Конструкторите на производителя отбелязват, че V-образното разположение на ножовете значително увеличава ефекта на рязане дори при най-трудни условия. Валяците могат да бъдат баластирани до максимум 1,24 т/м, а окачването на всичките пет валяка поотделно върху рамата им позволява да следват безпрепятствено контурите на терена. При транспортиране двете външни единици се сгъват към предната част на рамата на ширина и височина съответно 3 и 4 м.

Ако стандартните работни ширини 7,5 м и 12,5 м са твърде широки и търсите повече гъвкавост, то вариантът Speed ​​Chop предлага решение: той може да бъде монтиран отпред или отзад, самостоятелно или в комбинация със сеялка или култиватор и други, в по-различни ширини: от 3, 4 и 6 м. Speed ​​Chop SC-F има два реда ножови валяци с диаметър 460 мм. Към трите модела може да се добави допълнително тегло, а смяната на отделните ножове е бърза и лесна. И двете версии на новата сечка на Bednar осигуряват добри резултати при скорост, дори в тежки условия.

ТОРАЧКА

Гамата от модерни тороразпръсквачки е много богата - от такива за гранулиран, течен или оборски тор. Вариантите и моделите - също. В последните двайсетина години особено силно развитие получиха специализираните разпръскващи цистерни, работещи с течна субстанция, химическа или оборска. Тази тенденция се обуславя от установения факт, че добивите нарастват в значителна степен, като се използват течни торове, особено такива с органичен състав. В днешно време към познатите цистерни се добави нов дизайн, със странна форма - плътно затворено ремарке (вагон). Това е съвсем нова идея, представена в списание Profi, където споменатият Стивън Вейл отбеляза появата на нещо твърде различно в сектора на разпръсквачите на течен тор - нов тип танкер или бункер (резервоар) за торене и подхранване на английската компания Tramspread. Подходящ е за тор и вторичен остатък.

Такъв продукт не е предлаган преди от компанията, отбелязва Вейл, но високите резултати в торенето се получават, като се използва индивидуален хидравличен повдигач и по-ниска ос с хидравлично окачване. Вагонът-резервоар за течно торене се управлява от трактора, без да бъде необходимо операторът да излиза от кабината. Машината е конструирана така, че да намалява разходите и да повишава ефективността на внесения тор. Този процес позволява да се гарантира качеството на торенето В резултат на това животът на машината е по-дълъг, а оттам има и по-добра възможност за възвращаемост на инвестицията и за намаляване на себестойността на продукцията на силно конкурентния днес земеделски пазар в Европа.

От различните контролни точки и обмена на данни между трактора и тороразпръсквачката, чрез ISOBUS (скорост на движение, тегло на оста, ъгъл на завиване и т.н.), системата автоматично управлява мощността, прехвърляна към двигателя на разпръскващата машина, която има здрава конструкция, позволяваща да се поддържа нисък център на тежестта и предлагаща отлично съотношение качество/тегло. Мениджърът по продажбите на Tramspread, Джеймс Пийчи (Peachey) уточнява, че експериментите са показали, че хидравлично въртящият се теглич е удобен при нормално позициониране на резервоара върху неравен терен. Танкерът може да бъде оборудван така, че да влиза в синергия практически с всяко приложение, продължава експертът Пийчи. Например, той е с входни и изходни отвори отпред и отзад, а резервоарът може да се ползва като контейнер за вдухване и изсмукване.

„РОДИЛЕН ДОМ" ЗА СВИНЕ

Такива съоръжения, иновативни и с различен дизайн, често вече се появяват и в модерното оборудване в говедовъдството, свиневъдството птицевъдството и др. В списъка от награди за иновативна техника на журито на изложението Space 2024, състояло се във Франция през септември т.г., място получи и мобилното родилно отделение за група животни в свиневъдството на Бретонския производител Agri Industries - Galvelpor. На големия европейски агропанаир, за който писахме неотдавна, беше оценена високо и от профи посетителите родилната система за свине-майки и новородени прасенца. Тази издръжлива и мобилна система е предназначена да подобри здравето и състоянието на добитъка, като същевременно намалява разходите за фураж и оптимизира производството на мляко и месо. В мобилната станция са предвидени места за 2 или 4 животни наведнъж, с възможност за дозиране на два различни вида фураж. Използва се и приложението RFID за разпознаване на отделни животни.

Системата осигурява и хуманното отношение към прасетата. Извършва се прецизен и пълен контрол с възможността тя да се управлява и контролира от разстояние чрез телефон, таблет или компютър. Всички инструменти са подсилени, за да поддържат увеличената мощност на манипулационното оборудване. Груповата родилна система на Agri Industries - Galvelpor е адаптивна към различните конфигурации на съществуващи сгради на свинеферми. Тя позволява да се управлява индивидуалното опрасване на свинете майки, групирането на прасенцата и колективното кърмене. Всяка камера предлага 3 м² пространство на свиня майка или общо 12 м², когато се комбинират четири бокса. Задното пространство е предназначено за функции за опрасване и освобождаване на животните, докато автоматична врата управлява изолацията на всяка свиня. Прасето може да се храни както от корито, така и от хранилка със свободен фураж. Възможно е подът на „родилното" да се оборудва с подемник за облекчаване на работата на оператора.

БРАНА

Електрическата ротационна брана на фирма ALPEGO е иновативна, захранва се от ток с напрежение 700V DC, идващ от трактора. Има пет електрически мотора, всеки от които задейства входна предавка. Роторите са кинетично свързани помежду си чрез поредица от зъбни колела, както при традиционните брани. Входовете на петте електродвигателя се управляват електронно, за да осигурят точно желаните условия за работа, независимо от натоварването на предавките. При нея се наблюдава подобрена управляемост на работните параметри. Бъдещите разработки ще позволят автоматично адаптиране в реално време към местните почвени условия. Качествата на електрическата брана са впечатлили членовете на конкурсното жури за наградите за иновативна техника на EIMA, които бяха оповестени в края на октомври т.г. Действащият модел на ALPEGO елбраната получи една от големите награди за техническа иновация на международното агроизложение в Болоня, което от своя страна свидетелства за нарастващия интерес към електрическите инвентари.

РОЛПРЕСА

Във френския флагман на агросписанията France Agricole обръщат внимание на нещо ново като подход за съхранение на фураж - балите се подреждат една върху друга на полето във формата на вертикални силози, без обикновените бетонни или ламаринени конструкции. За целта се извършва балиране на царевичен силаж с вариативна рулонна преса модел VARIO-Master V140 на фирма GOEWEIL, която по същество представлява комбинация (2 в 1) между балопреса и опаковъчна машина, позиционирани на полето. С производствената, хидравлично задвижвана, варио камера за формиране на балите пресата е в състояние да превърне голям брой материали, включително царевица, смес от царевични кочани, люцерна, смесени фуражи, зърно, индустриален коноп и т.н. в здраво оформени, максимално компресирани, кръгли бали с диаметър 80-140 cм. Работният процес се извършва на четири различни скорости, които безпроблемно могат да бъдат използвани за балиране и връзване според нуждите на фермерите. Това прави машината гъвкава, с голям потенциал за реализация на различни нужди на фарминга.

За по-добра обработка на всякакви растителни материали и фуражи захранващото устройство на балопресата е оборудвано с дозиращ барабан, благодарение на което VARIO-Master V140 може да се използва за широк спектър от цели с пълен капацитет през различните периоди на прибиране на реколтата. Това гарантира максимална ефективност и оползотворяване на добивания фураж, спестявайки ценно място за съхранение. Машината тежи 16 т, има дължина 11,8 м, ширина 2,5 м и височина 4 м. Тегличът може да се завърта до 30° от двете страни. Това осигурява малък радиус на завиване и позволява захранването на машината с растителен материал от двете страни. Хидравлично сгъваемият фолиращ механизъм носи до 18 ролки фолио, VARIO-Master V140 е подходящ за дълги работни дни. 

Sky сеялката, която сее едновременно по 4 вида семена показва на полето какво може
Sky сеялката, която сее едновременно по 4 вида семена показва на полето какво може
Сечката Bednar обработва покривни култури
Сечката Bednar обработва покривни култури
Сечката Bednar в транспортно положение не създава проблеми по шосето
Сечката Bednar в транспортно положение не създава проблеми по шосето
Вагонът-резервоар за течно торене не прилича на тороразпръскваща машина, но е точно това
Вагонът-резервоар за течно торене не прилича на тороразпръскваща машина, но е точно това
Мобилно родилно отделение за две свине-майки, има и с четири бокса
Мобилно родилно отделение за две свине-майки, има и с четири бокса
Електрическата брана е продуктивна, икономична и екологична
Електрическата брана е продуктивна, икономична и екологична
Комбинираната балировачка VARIO-Master V140 прави бали, които лесно се съчетават в силози, без ламарини или бетон
Комбинираната балировачка VARIO-Master V140 прави бали, които лесно се съчетават в силози, без ламарини или бетон
Ролпресата може да балира освен люцерна, слама, но и царевични кочани, зърно и т.н.
Ролпресата може да балира освен люцерна, слама, но и царевични кочани, зърно и т.н.