В съвременния динамичен откъм промени агросвят високотехнологичните решения могат да бъдат инструмент за справяне с много от проблемите, като климатични условия, хидромелиоративни системи, планиране на задачите в стопанството и др. Умните софтуерни решения играят все по-голяма роля в оптимизацията и ефективността на производствените процеси. Един от ключовите елементи в модерното земеделие са навигационни дисплеи, които, благодарение на иновативните си функции, подлежащи на разширения и подобрените технологии, предоставят на фермерите прецизност, контрол и удобство в реално време. Тези нови „умения" на навигационните дисплеи не само улесняват управлението на техниката на полето, но и разширяват възможностите за събиране на данни, автоматизация и анализ на процесите. Тези дисплеи използват сателитни и GPS технологии, които осигуряват прецизна навигация дори на труднодостъпни и неравни терени. Чрез интегрирани сензори и връзка с други устройства, те предоставят в реално време информация за скорост, посока, ниво на горивото и дори за състояние. Свързаността между техниката и технологиите, чрез системи като ISOBUS, позволява по-добро техническо представяне на полето, по-добро планиране на дейностите, намалява презастъпването и следователно излишното минаване на техниката по полето, т.е. дори пести и от гориво. Начините, по които тази връзка е ефективна пряко и косвено не са малко.
Иновативните функции
в тези навигационни дисплеи
позволяват автоматично управление
на машините (автопилот),
което освобождава оператора от необходимостта да следи и контролира постоянно машината, като намалява риска от грешки и повишава ефективността на процеса. Много земеделци у нас и по света избират да постигнат автоматизация и улеснение в дългите часове управляване на селскостопанска техника на полето, затова ценят функцията за движение, чрез автопилот. Съществува също възможност за анализ на работния процес, където натрупаните данни могат да се използват за подобряване на бъдещите операции и да се вземат по-добри решения. Някои системи предлагат интеграция с облачни платформи, които позволяват дистанционно наблюдение и контрол, като се предоставя достъп от всяко място и по всяко време. Нека разгледаме новостите и тенденциите при навигационните дисплеи в селското стопанство, които се отличават с иновативни функции като GPS с висока точност, автоматичен контрол на машините и интеграция с други цифрови платформи, давайки възможност и за оптимизация на ресурсите.
По-рано през октомври, компанията за агротехнологии CropX Ltd. и търговската верига за агротехника CNH Industrial NV, представиха ново цифрово решение – интерфейс за програмиране на приложения (API), който свързва системата за управление на фермата CropX и оборудването на Case IH и New Holland Agriculture. Тази интеграция
автоматизира прехвърлянето на данни
от техника на CNH (марките Case IH и New
Holland) към технологията на CropX
за визуализация на данни, водене на записи, планиране и селскостопански обработки с променлива скорост. Наборите от данни, прехвърлени от оборудването на Case IH и New Holland, обхващат широк спектър от дейности, включително засаждане, обработване и прибиране на реколтата, като специфичните данни варират според типа оборудване. След това тази информация се показва на таблици или карти, които могат да бъдат насложени с други слоеве от данни за сравнение, което позволява на стопаните, техните мениджъри в стопанството и агрономите, лесно да извличат ценни агрономически изводи. Освен това връзката позволява създаването на карти с променлива норма на приложение за торене и засяване, като се използват усъвършенствани инструменти от платформата CropX.
Свързаните данни са от важно значение за решенията на цифровото земеделие, споделят производителите. Този API между двете компании използва силните страни на всяка, иновациите в селскостопанските техника и технологии, които предлагат. Внасянето на събраните данни в единна и свързана, директно с техниката на полето, система ги прави достъпни, значими и приложими, стимулирайки ефективността и устойчивостта на работата на агромашините.
Консолидирането на всички данни за фермата в една удобна за потребителя платформа позволява генерирането на още по-мощни идеи и приложими съвети, подобрявайки цялостното управление на фермата и производителността. Затова заинтересована към тази технолоия, и проявяваща желание да я предложи на потребителите си е и друга голяма компания-производител на селскостопанска техника – John Deere.
Друга новост от агротехнологичната сцена е представянето на система, която
позволява на стопаните да свързват
смартфоните си с почти всяка марка
пенетрометър – инструмент за
измерване на почвеното уплътнение
Решението е на американската фирма Terraform Tillage и се нарича SmartProbe. Иновацията позволява прецизно събиране на данни за уплътняването на пачвата, улеснявайки целенасочените решения и минимизирайки ненужната обработка на почвата. Там фермерите ще могат още тази есен, след прибиране на реколтата си, да започнат употреба на новия инструмент.
Самият създател на иновацията е видял негативния ефект от прекомерната обработка в своята семейна ферма и това е дало повод да се вдъхнови да сътвори решение на този проблем – нещо, което да даде яснота къде и колко трябва да се обработва почвата, която е един от най-ценните ресурси за всяко стопанство.
„Исках да намеря областите на нашите полета с уплътняване, ограничаващо добива, и да очертая областите, които биха и съответно не биха имали нужда, и полза от обработка. Бързо открих, че няма перфектна система за събиране и картографиране на измерванията на уплътняването на почвата, което ме накара да създам първата версия на системата SmartProbe." Със SmartProbe фермерите могат да събират и картографират общата площ на земята, страдаща от уплътняване, да измерят тежестта на уплътняването, както и дълбочината му. Чрез идентифициране на уплътнени зони земеделците могат да решат къде да съсредоточат усилията си за обработка на почвата или къде да приложат практики за опазване на почвата, като покривни култури. Това
помага за намаляване на ненужната
обработка на почвата, запазвайки структурата ѝ
и намалява разходите.
Управлението на уплътняването на почвата е от решаващо значение за стопаните, тъй като пряко влияе върху здравето на почвата, производителността на културите и дългосрочната устойчивост. Чрез управление на уплътняването на почвата фермерите могат да подобрят растежа на растенията, да увеличат добивите и да подобрят задържането на вода. В дългосрочен план създателят на тази технология насърчава по-здрави почви и по-устойчиви земеделски практики, което в крайна сметка води до по-голяма рентабилност и грижа за околната среда. Приложението SmartProbe е съвместимо с устройства на Apple и Android. За тази година е достъпно безплатно в САЩ като услуга, а от следващата година ще бъде приложен абонаментен модел. Самото устройство ще се предлага онлайн за потребителите извън САЩ, а цената му на пазара е достъпна (под 100 щатски долара).
Друга новост на пазара в света на дигиталните селскостопански технологии е улеснената употреба на агрономически данни от FieldView дисплея, чрез установена свързаност с инвентарите на марките Kverneland, Kubota и Vicon. Партньорството укрепва ефективността на сеялките, торачките и пръскачките на тези марки, защото те ще бъдат съвместими за оборудване с хардуерния комплект FieldView Ready, който
ще дава достъп до данни
и персонализирани анализи
FieldView е базирана на облак платформа, която свързва агрономическите данни, необходими на фермера за наблюдение на полета и изпълнение на процеси в реално време. FarmCentre на Kverneland Group функционира като център за идеи, свързани с машината, и показва актуализации на състоянието в реално време на всички свързани приспособления (активни/неактивни, местоположение на картата, планирани/изпълнени задачи и известия).
При закупуване на нов прикачен инструмент с ISOBUS от Kverneland Group, стопаните ще имат опцията да добавят комплекта FieldView Ready към конфигурацията на инвентара. Свързаността между техниката и хардуера осъществява директен достъп до параметрите на приставката и данните за производителността, като това решение се определя като следваща стъпка в прецизното земеделие и използването на агрономически данни. Интегрирането на хардуера към прикачния инвентар ще позволи сърфиране сред база данни, която да допринесе за по-прецизна сеитба, торене и пръскане, повишавайки ефективността и производителността на стопанството. Това е бързо придвижване напред за стопаните, които се фокусират върху оптимизирането на земеделските процеси за културите и устойчивото използване на земята. Първите дистрибутори на Kverneland, които са включени в осъществяването на това партньорство са тези в Румъния, България, Украйна и Република Южна Африка.
Коментари