Индексът на цените на храните на ФАО (FFPI) достигна средно 127,4 пункта през октомври 2024 г., което е с 2 процента повече от ревизираното ниво през септември и най-високото ниво от април 2023 г. Котировките на цените за всички стоки в индекса, с изключение на месото, се повишиха, като растителните масла записаха най-високи стойности увеличение със 7,3 процента. В сравнение с историческите нива, FFPI през октомври беше с 5,5% по-висок от съответната си стойност преди година, но остана с 20,5% под своя връх от 160,2 пункта, достигнат през март 2022 г.

Индексът на цените на зърнените храни

на ФАО достигна средно 114,4 пункта през октомври, което е с 0,9 пункта (0,8 процента) повече от септември, но все още с 10,3 пункта (8,3 процента) под стойността си от октомври 2023 г.
Глобалните цени на пшеницата се повишиха за втори пореден месец, отразявайки най-вече опасенията относно неблагоприятните метеорологични условия, засягащи сеитбата на зимните култури в няколко големи износители от северното полукълбо, включително Европейския съюз, Руската федерация и САЩ.

Повторното въвеждане на неофициален праг на цените в Руската федерация и нарастващото напрежение в Черноморския регион също оказаха възходящ натиск върху цените.

Световните цени на царевицата продължиха възходящата си тенденция през октомври, водени отчасти от силното вътрешно търсене в Бразилия и транспортните предизвикателства в някои части на страната, поради ниските нива на реките.

Сухите условия, възпрепятстващи засаждането в Аржентина, и стабилното търсене на украинска царевица също допринесоха за по-твърдия тон.

Сред другите груби зърна световните цени на ечемика се повишиха, докато тези на соргото се понижиха.

Индексът на цените на ориза на FAO се понижи с 5,6 процента през октомври, отразявайки по-ниски котировки за ориз Indica, водени от очакванията за повишена конкуренция сред износителите след премахването на ограниченията за износ от Индия върху ненатрошен ориз.

Индексът на цените на растителното масло

на ФАО е средно 152,7 пункта през октомври, което е ръст от 10,4 пункта (7,3 процента) спрямо септември и отбелязва двугодишен връх. Покачването се дължи на по-високите котировки на палмово, соево, слънчогледово и рапично масло.

Международните цени на палмовото масло се повишиха за пети пореден месец през октомври, до голяма степен подхранвани от опасения относно по-ниските от очакваните резултати, съвпадащи с очаквания сезонен спад на производството в ключови страни производителки в Югоизточна Азия.

По подобен начин глобалните цени на слънчогледовото и рапичното олио продължиха да се покачват, подкрепени главно от перспективите за намалени доставки, поради по-ниското очаквано производство през 2024/25 г. Световните цени на соевото масло се повишиха, поради стабилното глобално търсене на фона на ограничените доставки на алтернативни растителни масла.

Индексът на цените на млечните продукти

на ФАО беше 139,1 пункта през октомври, което е с 2,5 пункта (1,9 процента) повече от септември и 24,5 пункта (21,4 процента) по-високо от стойността му преди година.

Международните цени на сиренето регистрираха най-голямо увеличение, отразявайки ограничената наличност на доставки за задоволяване на търсенето на спот доставки на фона на силни вътрешни продажби, особено в Европейския съюз, където производството на мляко спадна сезонно.

Световните цени на маслото също се повишиха през октомври за тринадесети пореден месец, водени от високото вътрешно търсене, ограничените запаси и сезонно ниското производство на мляко в Западна Европа. За разлика от това, ценовите котировки за мляко на прах, особено обезмаслено мляко на прах, намаляха поради нарастващото сезонно производство на мляко в Океания и слабото световно търсене на внос.

Индексът на цените на месото на ФАО

е средно 120,4 пункта през октомври, незначително понижение (0,3 процента) спрямо ревизираната септемврийска стойност и 8,4 пункта (7,5 процента) над нивото си отпреди година.

Международните цени на свинското месо паднаха най-много, отразявайки увеличеното клане в Западна Европа на фона на слабото вътрешно и външно търсене.

Световните цени на птичето месо се понижиха леко, притиснати от по-високите експортни доставки от големи световни производители.

Световните цени на овчето месо останаха до голяма степен стабилни, тъй като нарастващото глобално търсене компенсира скока на доставките за новия сезон от Океания. От друга страна, международните котировки на цените за говеждо месо се увеличиха умерено, подкрепени от по-силните международни покупки