Пневмонията е вторият най-често срещан здравословен проблем при младите телета. Приблизително 3% от новородените умират от пневмония през първите 12 седмици от живота си, което означава, че лечението през първите няколко седмици е от съществено значение.

Възпалението на белите дробове може да причини трайно увреждане и дори смърт. В повечето случаи първо възниква вирусна инфекция, последвана от бактериална, като периодите с висок риск настъпват след групирането или смесването на телетата, особено след отбиване от бозаене или хранене с млекозаместител и при променливи метеорологични условия.

Причини за появата на пневмония

Пневмонията често се причинява от няколко различни фактора, затова често се определя като многофакторно заболяване. Факторите, водещи до пневмония са следните: вируси; бактерии; недостатъчно прием на коластра; лоша хигиена в кошарите; лоша вентилация; наличие на възрастни животни; пренаселеност/стрес; наличие на вирусна диария по говедата; лошо хранене. Наличието на тези рискови фактори трябва да бъде сведено до минимум.

Обикновено са необходими два до три дни, преди първоначалната инфекция да се развие в пневмония, но при телетата това време може да се скъси бързо, което означава, че ранната диагностика е от решаващо значение за успешното лечение. Първоначалните признаци на пневмония могат да бъдат следните: намален прием на храна; липса на кондиция; клепнали уши; вдлъбнати бузи; висока температура над 39,5 ℃; кашлица; учестено дишане (това е признак, който се появява на по-късен етап от инфекцията); воднисто течение от носа и очите (този признак също се появява по-късно).

Докато по-късните признаци станат видими, болестта вече е напреднала. Когато има само едно или две телета, показващи очевидни признаци на пневмония, има вероятност още няколко от групата да са в ранен стадий на инфекция. Поради това е необходимо внимателно наблюдение на телетата и е най-добре да се наблюдава, когато почиват, а не по време на хранене, тъй като ранните признаци на пневмония може да са трудни за откриване, когато телето е гладно.

Лечение и превенция

Когато бъдат открити болни телета, те трябва да бъдат лекувани и изолирани в самостоятелни боксове или помещения, докато се възстановят. Ваксинирането и осигуряването на добра вентилация са задължителни и използването на антибиотици, ако е необходимо, е от решаващо значение. Антибиотиците са неефективни срещу вирусни инфекции, но е наложително да се използват в случаите, когато се подозира наличие на бактерия.

В редки случаи белодробният червей може да причини пневмония при млади телета и тогава животните не реагират на антибиотично лечение. За да се предотврати появата на пневмония, е необходима добра хигиена при отелване, последвана от незабавно изваждане на телето от кошарата за отелване.

Телето се нуждае от коластра с добро качество след раждането и ще продължи да има нужда от нея четири до пет дни след раждането. Недостигът на витамин Е и селен ще отслаби имунната система на животното, така че всеки хранителен дефицит трябва да се проверява.

Фактори за поддържане на добро здраве

Осигуряването на подходящо помещение с добра вентилация, много въздух, без течения и добре постлано сухо място за лежане е от решаващо значение за здравето на телетата. Уверете се, че отпадъчните води могат да се оттичат добре извън постелята на телетата.

Огнищата на инфекции трябва да се предотвратяват в стадото с помощта на ветеринарен лекар. Ако отглеждате телетата на едно място, не забравяйте да ги групирате по възраст и размер, за да улесните управлението и храненето, и да поддържате групата стабилна. Във фермата трябва да се прилага план за ваксинация, като телетата се ваксинират от двуседмична възраст – обикновено две инжекции, с интервал от четири седмици, последвани от бустер преди следващия рисков период.

Управление на отрицателния енергиен

баланс на кравата при есенно отелване

Млечните крави влизат в отрицателен енергиен баланс (ОЕБ) няколко седмици преди отелването и могат да останат в това състояние още няколко седмици. Преходният период от отелването до производството на мляко може да бъде доста травматичен и стресиращ, вследствие на което след отелването приемът на сухо вещество от кравите е намален.

Когато се говори за отрицателен енергиен баланс при кравата, това означава, че тя не приема адекватни нива на енергия, които са необходими за нейната поддръжка, бременност и производството на мляко. Недостатъчната енергия в диетата на дойната крава може да доведе до ниско ниво на млечен протеин, нисък добив на мляко, лоша плодовитост и слаб имунитет. Колкото по-дълго продължава ОЕБ, толкова повече се увеличава вероятността кравата да страда от метаболитни нарушения като кетоза, мастен черен дроб и изместен абомазум.

Кога има проблем

Почти всяка крава в стадото има известна степен на ОЕБ по време на ранна лактация, но когато има няколко случая на кетоза и делът им в стадото надвиши 2%, фермерът трябва да потърси съвет и да действа незабавно. Всички крави губят малко кондиция, когато се отелят – това е естествено, но ако има прекомерна загуба през следващите седмици, това е знак за проблем в стадото.

Индикаторите за проблем с ОЕБ в стадото са: по-малко от 15% крави в ранна лактация с млечен протеин <3,05%; по-малко от 15% от кравите със съотношение >1,4 на млечна мазнина към протеин; по-малко от 25% от кравите със загуба на >0,5 единици телесна кондиция в началото на лактацията.

Клиничните признаци на кетоза

Намаленият прием на фураж е първият клиничен признак на тежка кетоза, както и намаленото производство на мляко и летаргията. Това състояние може да доведе до прекомерна загуба на телесно тегло за кратък период от време и се причинява от това, че кравата се опитва да мобилизира телесни мазнини, за да компенсира ОЕБ. С цел лечение на клинични случаи, кравите трябва да бъдат напоени веднага с пропилей гликол, за да се възстановят възможно най-бързо нивата на кръвната захар.

Кравите трябва да влязат в сухостойния период с правилно ниво на телесното тегло, като резултатът им не бива да се повишава над 3,0 през периода, за да могат те да се отелват в добро състояние. Прекалено тлъстите крави са податливи на проблеми при отелването и на метаболитни проблеми след отелването – ето защо мониторингът на телесното тегло е от решаващо значение по време на сухостойния период и при отелването.

Антибиотиците са неефективни срещу вирусни инфекции, но е наложително да се използват в случаите, когато се подозира наличие на бактерия.
Антибиотиците са неефективни срещу вирусни инфекции, но е наложително да се използват в случаите, когато се подозира наличие на бактерия.