Евродепутите от три парламентарни комисии изслушаха Кристоф Хансен за това как ще управлява селските райони
Преди да встъпи в длъжност като еврокомисар по земеделие, кандидатът от Люксембург Кристоф Хансен трябваше да отговори на редица въпроси на депутати от Комисията по земеделие и храни, Комисията по околна среда и Комисията по рибарство на Европейския парламент. По правило в рамките на интервюто фермерският син от Люксембург трябваше да представи своята визия за развитието на селското стопанство и селските райони в бъдеще. Въпросите на депутатите бяха предварително публикувани. Избрани части от отговорите на Кристоф Хансен представяме тук:
„Искам да отбележа забележителната издръжливост, която фермерите демонстрираха през последните години. Те продължиха да осигуряват достатъчно, безопасна и висококачествена храна за Европа и трети страни, като през цялото време бяха пазители на земята, защитавайки околната среда, поддържайки жизнеността на нашето културно наследство и нашите селски райони. Ако бъда одобрен за комисар, през първите 100 дни от моя мандат ще подготвя „Визия за селското стопанство и храните", като ще работя под ръководството на председателя на ЕК и в сътрудничество с други членове на Комисията. Това ще бъде пътна карта за бъдещи инициативи, които ще обхващат редица стратегически въпроси за селското стопанство и храните.
Тази стратегия ще обхваща цялата верига
на стойността на
хранително-вкусовата промишленост
и ще предложи възможности за осигуряване на дългосрочна конкурентоспособност, устойчивост, рентабилност и привлекателност на сектора, поддържайки разнообразието на земеделието на нашия континент. Стратегията ще отразява социално-икономическото положение на земеделските стопани и по-специално техните доходи, като ще очертае начини да станат веригите за създаване на стойност по-справедливи, да се повиши устойчивостта на стопанствата, да бъдат стимулирани устойчивите земеделски практики, да се намалят загубите и разхищаването на храна, да се намали административната тежест, да се стимулира достъпът до знания, иновации и инвестиции.
Стратегията ще очертае как можем да напреднем в тези ключови области, като работим заедно със заинтересованите страни, държавите-членки и Европейския парламент. Стратегията ще се основава на доклада от Стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС и ще вземе предвид всички съответни гледни точки, включително по-специално от Европейския парламент и Съвета.
Основната цел на моята стратегия ще бъде създаването на условия за преодоляване изоставането в обновяването на поколенията, като се гарантира, че земеделието остава жизнеспособна и привлекателна професия след десетилетия. Най-новите данни показват, че
само 12% от всички земеделски стопанства
в ЕС се управляват от фермери
на възраст под 40 години
Един млад фермер се нуждае от справедливи доходи, плодородни почви, достъп до земя и капитал, подходящите умения, технология и иновативен материал за развъждане, с устойчиви системи за производство на култури и животновъдство, които също отговарят на изискванията на потребителите, и произвеждащи устойчиво в привлекателни селски райони.
Ето защо, ако бъда избран за комисар, през първите 100 дни от новия си мандат ще се ангажирам тясно с младите фермери и европейската младеж, включително чрез диалог за младежката политика, за разработване на стратегия за обновяване на поколенията. Тази стратегия ще включва конкретни и новаторски мерки за по-добро справяне с основните пречки за обновяване на поколенията, включително достъпът до земя, кредити и знания. Една от тях ще бъде
Европейска обсерватория за земята, която
ще подобри прозрачността на пазара на земя,
включително чрез механизъм за проверка на произхода на инвестициите в земя и ферми.
Ако бъда одобрен за член на Комисията, ще защитавам цялостен набор от мерки за подобряване доходите на фермерите. Трябва да се възползваме от всички възможности: доходи от пазара, обществено подпомагане на доходите и нови, алтернативни източници на доходи, като въглеродното земеделие. Трябва да гарантираме, че пазарът възнаграждава фермерите подобаващо, като същевременно нашите почви и околната среда остават защитени така, че да се гарантира една устойчива основа на селското стопанство за бъдещите поколения. Очевидно подкрепата чрез ОСП остава от съществено значение за подпомагане на земеделските стопани, възнаграждаването им за екосистемните услуги и компенсирането за работа в райони с природни ограничения, както и за подпомагане на инвестициите в смекчаване на климата, адаптиране и спазване на екологични задължения.
Ще гарантирам, че ОСП предоставя социално-икономическа подкрепа на онези земеделски стопани, които се нуждаят най-много от нея, особено на дребните земеделски стопани, предоставяйки стимули за екосистемни услуги и подкрепа за селските райони.
Ангажирам се с по-нататъшното укрепване
преговорната сила на фермерите
и свеждането до минимум на риска те да бъдат систематично принуждавани да продават под производствените разходи. Първо, трябва да помогнем на земеделските производители да използват по-добре съществуващите инструменти, по-специално възможността да се присъединят към организации на производители и техните асоциации. Второ, ще препоръчам на Комисията бързо да предложи целенасочени изменения на Регламента за общата организация на пазара, за да се засили позицията на производителите при преговорите и сключването на договори за доставка на селскостопански продукти, да се насърчи сътрудничеството и да се подобрят цените.
За допълнителна защита на фермерите срещу нелоялни търговски практики, ще препоръчам на Комисията да предложи нови правила за трансгранично правоприлагане в рамките на Директивата за нелоялните търговски практики. Освен това възнамерявам да работя за повишаване на прозрачността при формирането и определянето на цените, като ще използвам данните от новата обсерватория на хранително-вкусовата верига.
Ще търся баланс така, че земеделските стопани
да обработват земята си
без излишна бюрокрация,
като същевременно се осигури правилното ниво на сигурност за изразходването на парите на ЕС въз основа на правилно насочване и ефективност. Трябва да използваме предимствата на цифровите технологии за тази цел, като същевременно намаляваме тежестта за по-малките бенефициенти чрез прости схеми и като се стремим да затворим дигиталната пропаст между по-младите и по-възрастните фермери.
Признавам необходимостта от по-стабилно и структурно споразумение с Украйна относно търговията със селскостопански продукти и храни. Комисията вече се ангажира да започне преговори с Украйна за постоянна и реципрочна допълнителна либерализация на търговията, както е предвидено в Споразумението за асоцииране ЕС-Украйна. Моята задача ще бъде да гарантирам намирането на правилен баланс за чувствителните сектори в ЕС.
Тъй като разходите, свързани с извънредни събития,
правят земеделските застраховки
все по-рискови за операторите,
са необходими нови подходи. Ясно е, че съществуващите застрахователни схеми ще станат по-малко финансово ефективни както за операторите, така и за застрахованите. За да се противопоставим на тази негативна спирала, трябва да споделяме по-добре рисковете, да намалим риска от застраховане, за да привлечем повече частно финансиране и да осигурим благоприятна среда, като работим върху прозрачността на пазара например. Ангажирам се да работя за подобряване предлагането на инструменти за управление на селскостопанския риск във всички държави-членки на ЕС.
Според мен ОСП трябва все повече да се съсредоточава върху стимули и инструменти, които насърчават дългосрочната адаптация и устойчивост на земеделските стопанства и в същото време правят застраховането по-малко рисково и скъпо.
Ще работя в много тясно сътрудничество с комисаря по околна среда, водоустойчивост и конкурентоспособна кръгова икономика, по развитието на Стратегия за устойчивост на водните ресурси, която ще има за цел да помогне на фермерите да използват водата по интелигентен начин в селското стопанство.
По-силната роля на консултантските услуги е от съществено значение за подпомагане на фермерите да се ангажират с по-устойчиви практики и системи, адаптирани към местните географски и климатични условия.
Ще трябва колективно да предвидим дългосрочните ефекти от изменението на климата – особено върху водните ресурси – и да се уверим, че секторът се адаптира, за да постигне дългосрочна устойчивост. Това предполага диверсификация или трансформация на стопанствата, развитие на нови пазари и специализирани изследвания и иновации. Можете да разчитате и на моето внимание към това.
Възнамерявам да работя в тясно сътрудничество с Европейската инвестиционна банка с оглед увеличаването източниците на публични инвестиции, като същевременно ще мобилизирам частния капитал и ще намаля риска. Също така ще насърча държавите-членки да използват по-добре финансовите инструменти в рамките на ОСП, както и подкрепата за авангардни иновации и трансфер на знания.
Ще проуча допълнително нови бизнесмодели
и възможности за допълнителни източници на доходи за фермерите, произтичащи от неутрална по отношение на климата и положителна за природата икономика, като биоикономиката (валоризирането на остатъци, отпадъци или биомаса) или въглеродното земеделие и сертифицирането на биоразнообразието (чрез въглеродни кредити и кредити за биоразнообразието в природата). Производството на възобновяема енергия също може да помогне на фермерите да диверсифицират доходите си.
Добитъкът в ЕС продължава да намалява
със 7,8% през последните 10 години,
но този спад не е равномерно разпределен в ЕС. Броят на говедата е намалял с 5%, свинете с 6%, овцете с 9% и козите с 15% (2023 г. спрямо 2013 г.).
Възнамерявам да подобря сектора на животновъдството по отношение на икономическа, екологична и социална устойчивост, като му осигуря благоприятна рамка в ОСП, в съответствие с други политики за климата и околната среда. Ще приложа холистичен подход с ясни ръководни принципи, които да се прилагат на ниво ферма, както и по цялата верига на доставки. Намаляването на административната тежест върху фермерите ще бъде моя постоянна грижа.
Екстензивните животновъдни системи осигуряват устойчиво средство за производство на храна в територии, където производството на култури е нежизнеспособно, като допълнително засилва тяхната роля в адаптирането към климата. Тези устойчиви практики трябва да бъдат подкрепени и възнаградени от пазарите.
При определянето на дългосрочни перспективи за сектора ще се уверя, че дискусиите се основават на солидни научни доказателства, така че политическите решения да се базират на факти и всички заинтересовани страни - включително фермери, потребители, гражданско общество, учени и политици - да участват в оформянето на бъдещето на сектора и превръщането на иновациите в практика.
Ако бъда одобрен за комисар, ще работя в тясно сътрудничество с комисаря по здравеопазването и хуманното отношение към животните, по-специално за модернизиране на правилата за хуманно отношение в съответствие с научни, екологични, икономически и социални фактори. Като подкрепяме иновациите и насърчаваме персонализирани решения, можем да изградим устойчиво бъдеще за животновъдството в ЕС.
Стратегическите планове на ОСП предвиждат значителна подкрепа и амбициозни цели за биопроизводството и ще бъде важно да се запази подкрепата за улесняване на преминаването към биоземеделието и неговото поддържане. Трябва да отделим еднакво внимание към подпомагането за развитие на търсенето на биопродукти, както и към насърчаването на потреблението, например чрез промени в правилата за обществените поръчки.
Създаването на система за сравнителен анализ на устойчивото производство в целия ЕС в сектора на хранително-вкусовата промишленост ще бъде инструмент за насърчаване на фермерите да се ангажират с устойчиви практики и ще им даде възможност да демонстрират това, за да получат по-добро възнаграждение от пазара."
Изравняване на директните плащания
преди членството на Украйна в ЕС
Изравняването на субсидиите между новите и старите държави-членки на ЕС е въпрос, който Национална асоциация на овцевъдите и козевъдите в България (НОКА) поставя високо по значение при определянето на бъдещата политика за земеделие в ЕС. „В Съвета по земеделие България е повдигнала темата за външната конвергенция между държавите-членки, но ние ще поставим този въпрос също така пред новия министър на земеделието и храните, който и да бъде той", каза за „Български фермер" Янка Попова, съпредседател на НОКА.
„Тази неравна конвергенция всъщност дискриминира нас и други държави-членки, чиито фермери губят конкурентоспособност на единния пазар, на който сме поставени. Това, от своя страна, води до недостатъчна платежоспособност. Не напразно нашите работници отиват да работят в Западна Европа и ние в страната се озоваваме без работна ръка.
На европейско ниво предстоят разговорите за новата Обща селскостопанска политика. Там трябва много да внимаваме в контекста на Украйна и това, че тя ще бъде нова членка на ЕС. Всички ние като представители на Българска аграрна камара и като членове на Копа-Коджека трябва да внимаваме в каква посока ще се развива ОСП. Ние все още не виждаме решение на въпроса с външната конвергенция, а ще срещнем и нов дизайн на ОСП. Новите правителства в България ще трябва да минат през този процес – докато влезе в сила новата политика и докато минат 1-2 години, докато видим как работи – а и със Стратегическия план – вече е на дневен ред новата ОСП. Така че нямаме никакво време," каза още браншовият представител.
Скъпи решения на мащабни проблеми
„За нас има няколко важни проблеми, с които трябва да се справим и те изискват много финансови средства", посочи Михаил Михайлов, председател на Национален съюз на говедовъдите в България (НСГБ), и допълни: „От 4 години говорим за липсата на вода и положението вече е изтървано. Стопанствата имат нужда от средства за осигуряване на по-добра вентилация в помещенията, за модерно напояване и охлаждане на животните в горещините.
Изключително важен е въпросът за продоволствената сигурност на България. Намалява поголовието от говеда в целия ЕС, съответно и продукцията намалява. В национален план остава нерешен въпросът с извънредната помощ заради войната в Украйна. Борбата с болестите по животните също е много важен проблем, защото от всякъде сме заобиколени от болести по животните.
Ние от НСГБ ще настояваме за прилагане на интервенции, насочени към производството, защото нямаме ли пари за това, а само за животните – никой не знае дали утре ще имаме сирене и месо. Ще настояваме за промяна на интервенцията за клане на животни – искаме парите да се изплащат само срещу заклано животно."
Коментари