Стандарт при хуманното отношение към болните селскостопански животни в Швейцария е да се използват натуропатични методи за лечение. Нуждата от сън, например, е значително по-висока, когато животното не се чувства добре или докато се възстановява от болест. Поради това стопаните осигуряват достатъчно възможности за покой и лежане, а това допринася за по-бързото възстановяване.
Тялото се стреми да се бори с патогените и да лекува нараняванията. Неговата способност да се самолекува е изтощителна, поради което намаляването на жизнеспособността е един от типичните признаци за ранно откриване на заболяванията.
Наличната енергия се влага в изцеление, поради което се забавя както развитието на животното, така и производството на мляко. Ако заболяванията се открият рано, необходимостта от употребата на антибиотици често отпада.
Важното в този момент е да не се чака, а да се действа. За да се гарантира, че силите за самолечение на тялото са достатъчни, енергийният прием трябва да бъде балансиран. Ако животното е намалило приема на фураж, хранителната плътност на основната храна трябва да бъде увеличен. При травма на мястото в тялото, което се нуждае от лечение и възстановяване, се създава отпадъчна тъкан и се отделят вещества, които трябва да бъдат елиминирани чрез органите за детоксикация.
Водата е основното средство, което позволява на тялото да се освободи от токсините бързо и по полезен начин. Храненето с определени билки също може да подсили дейността на органите за детоксикация - бъбреците и черния дроб. За такава цел са подходящи билки като глухарче, бял трън, бял равнец, сминдух, коприва, бреза.
Нуждата от сън е значително по-висока по време на възстановяването, поради което болните животни трябва да могат да лежат много и да не се налага да изминават големи разстояния до храната и питейната вода. Необходимо е животното да бъде преместено в „болничното отделение" на фермата, за да бъде предпазено от битки за влияние и разгонени животни.
Коментари