Невъзможно е да си представим човешкия свят лишен от растителност: храсти и дървета. Те не само засягат психологическото и емоционалното състояние на всички живи същества, но и определят нивото на човешкото здраве.
За да може градинското пространство наистина да е релаксиращо, то трябва да бъде организирано и направено подходящо за целта, която сте си поставили. В този смисъл на дърветата и храстите, разположени покрай оградата и пътеките, се възлагат големи задачи.
Откъде да започнете
Експертите съветват планирането и поставянето на дървета и храсти покрай оградата и пътеките да става едновременно с планирането на къщата и градината. Интегрираният подход към организирането и запълването на пространството ще позволи на мястото да придобие обитаван вид до края на строителните работи, да бъде изпълнено със зеленина и да изглежда като истинско царство на природата.
План на мястото с
местоположение на растенията
Преди да започнете работа по озеленяването, огледайте района, запознайте се с неговите предимства и обърнете внимание на недостатъците, преценете възможностите и условията за засаждане. Това е много важно за избора на видове дървета и храсти.
Преди да решите кои насаждения ще растат близо до оградата и кои вътре в територията, трябва да обърнете внимание на пространството и да получите някои отговори.
- Вземете решение за предназначението на храстите и дърветата, използвани за озеленяване на района. Зависи каква е целта ви, когато засаждате - да затворите грозна ограда или да украсите прекрасна структура. Изберете каква основна функция ще изпълняват растенията: да маскират оградата или да съжителстват хармонично с нея.
- Определете сами каква част от пространството попада под контрола на дървета и храсти и колко свободно пространство трябва да оставите. Не претоварвайте зоната. Прекомерното натоварване с дървета и храсти на оградата, особено високи, визуално ще намали площта и ще я направи пренаситена.
- Определете коя страна на оградата е достъпна за засаждане: ярко осветена от слънцето или постоянно на сянка. Когато засаждате дървета, съсредоточете се върху сянката, хвърляна от оградата, и засадете растения, които растат добре в тези сенчести условия. Храстите от берберис например понасят добре сянка.
- Каква е почвата в района на бъдещото засаждане? За да може растението наистина да разкрие своите декоративни свойства, то трябва да расте в удобни условия.
- Колко последващи грижи се очакват за растението? Възможно ли е да се осигури постоянно внимание на капризната флора, резитба и оформяне на нуждаещите се от това дървета и храсти? Живите плетове например се нуждаят от редовна поддръжка.
Има два варианта за формиране
на растителността
- Планирането на ландшафта не изисква специално човешко участие. Този метод за формиране на територия е особено подходящ за райони, разположени на неравен терен. В този случай, поради естествената разлика в нивата, растенията изглеждат красиви и заедно образуват интересни композиции.
- Геометричното оформление включва поддържане на определени разстояния между храсти и дървета и поддържане на строги геометрични форми. Най-често в този случай се създават редици от гъсто засадени дървета. Има празно пространство между редовете и самотни вертикални растения в средата на парцела.
Оградата е определяща
Когато избирате дървета и храсти, обърнете внимание на самата ограда, нейния външен вид и качеството на използваните материали. За да изберете растения, които ще бъдат разположени в непосредствена близост трябва да започнете от нейните характеристики. Например не можете да поставите мощен храст или катереща се лоза върху необезопасена, слаба ограда - те със сигурност ще я унищожат.
Но от друга страна,
прозрачната мрежеста ограда
се смята за нежелан вид. Личният живот на семейството не трябва да бъде публично достояние и се нуждае от някакво уединение. В този случай са подходящи за засаждане храсти, които са в състояние да се поддържат и да създават пречка за любопитни очи, като люляк, туя и др.
Добре изглеждат и храсти от берберис, арония или глог. Растенията се засаждат на разстояние до метър от оградата в дупка с дълбочина 0,5 м.
В близост до
дървена ограда
можете да засадите всякакви храсти и дървета. Това е чудесно място за овощни разсади и увивни храсти като хмел. Единственото ограничение е необходимостта от постоянна грижа и трудностите, които възникват при боядисването и поддръжката на дървената ограда. Катерещите храсти се съчетават добре с нея.
Има мнение, че
металните гофрирани листове
са доста опасна структура за деликатни растения. През горещ ден се нагрява до високи температури и не всички храсти и дървета могат да издържат. Но това мнение се оспорва от самите растения. Люляците растат добре близо до такава ограда, жасминът се вкоренява, а малините се чувстват уверени. Повърхността лесно се оплита с лози. Когато избирате храсти и дървета, можете да създадете не само декоративна зеленина. Помислете за засаждане на екологично чисти и здрави овощни растения, които ще бъдат за вас допълнителен източник на микроелементи и витамини.
Обърнете внимание на дървета и храсти, които изискват малко грижи и растат лесно във вашия район. Например живият плет от малини е не само красив, но и полезен. Красиво решение е да създадете ограда от
различни растения
под формата на жив плет. При добри грижи храстите образуват солидна стена, която е препоръчително периодично да подрязвате и в същото време можете да й придадете интересна форма.
Предполага се, че с времето храстът ще израсне на достатъчна височина, ще затвори клоните си и ще заприлича на жива ограда. Единствената пречка е желанието на храстите да разширят местообитанието си. В този случай те трябва постоянно да се подрязват и да не се позволява да завладеят цялата територия. Така регулирате и височината на оградата.
А чрез засаждане на растения с различна височина и цвят ще получите
живописна стена,
която ще има уникален вид два пъти годишно: по време на периода на цъфтеж и през есента. Изобилието от цветове ще изпълни вашето пространство с уникална красота. За жив плет са подходящи туя, люляк, хортензия и спирея. Когато избирате растения, имайте предвид, че някои от тях не обичат съседи. Например берберисът и дрянът не съжителстват добре.
Една добра идея на пръв поглед - да засадите храсти с плодове, подходящи за храна в близост до оградата, не винаги по-късно изглежда успешна. Плодните растения бързо се вкореняват и започват да завладяват близкото пространство, докато плодовете остават малки и кисели.
Когато избирате място в близост до оградата за плодови храсти, като касис, малини и къпини, трябва постоянно да предприемате мерки за ограничаване на възможността за растежа им. За да направите това, по-добре е да осигурите морава непосредствено зад тази зона. Грижата за храстите включва връзване и подрязване на стари клони. Растенията също се нуждаят от борба с плевелите близо до корена. Това трябва да се прави веднъж месечно.
Експертът съветва
Когато засажда храсти и дървета от предната страна на оградата, собственикът не само се опитва да прикрие имота от любопитни очи, а е важно да създаде атрактивна дворна площ. Когато засаждате разсад на дървета, имайте предвид, че с течение на времето те стават високи, могат да прекъснат комуникациите и създават голяма сянка, а и могат да бъдат изкоренени от пориви на вятъра и да унищожат всичко по пътя си. За да могат растенията да оцелеят успешно през зимния период, наситен с ниски температури и силни ветрове, при засаждането се вслушайте в съветите на експертите.
- Когато засаждате дървета и храсти, отстъпете от оградата на разстоянието, необходимо за развитието на растението. В противен случай корените могат да разрушат оградата, а короната може да засенчи съседната зона, причинявайки недоволство на съседите. Общоприетото разстояние от оградата за дърво е 3 м, за храст е 1,5 м.
- Преместете големите дървета, които впоследствие образуват мощна корона и растат значително по-високо от оградата, на поне 5 м от нея.
- Когато засаждате растения, трябва да се уверите, че няма места със застоял въздух. По време на зимните студове разсадът в тази област може да замръзне.
- Също така е необходимо да се оттеглите на около седем метра от жилищната сграда, в противен случай дървото може да разруши основата с корените си.
- Когато засаждате, отстъпете на значително разстояние от водоснабдяването.
- Дръжте дърветата и храстите, особено тези, които дават годни за консумация плодове, далеч от дренажната яма. Най-подходящото време за засаждане на дървета и храсти по оградата и пътеките обикновено се счита за есента. Има правило, че храсти и дървета, които цъфтят през пролетта, е най-добре да се засаждат в земята през есента.
Коментари