Обикновено грахът се сее ленточно или гнездово.
При ленточна сеитба се практикува дву- или триредова лента, като разстоянието между отделните ленти е 60 см, между редовете в лентата 20 см, а между растенията в реда 15 см.
При гнездовата сеитба разстоянията между редовете също са 60 см, а между отделните гнезда 30 см, като във всяко гнездо се поставят по 5-6 семена. Дълбочината на която се засява грахът е 5-7 см при предзимна и 4-5 см при ранна пролетна сеитба.
Градинският грах за консумация е с набръчкани семена и именно те са подходящи за предзимно засаждане. Грахът с гладки семена обикновено е за фуражни цели, но също става за консумация, само че е по-слабо студоустойчив и затова трябва да се сее през пролетта.
Тъй като грахът е бобова култура той е много добър предшественик за повечето зеленчукови култури, защото остава почвата богата на азот. Не се препоръчва обаче да се засажда грах след грах, тъй като се получава т. нар. грахова умора на почвата. На същото място се препоръчва да се сее грах не по-рано от 5 години.
В малката градинка грахът най-често се засява на гнезда. Разстоянието между редовете трябва да е 60 см, а вътре в реда 30 см. В гнездото се поставят 5-6 семена на дълбочина 5-7 см.
Коментари