Какво не бива да забравяме от процедурите

За да получим качествено домашно вино, задължително трябва да оберем гроздето, когато е узряло добре, за да не го заложим с висока киселинност. Ако е презряло пък, има опасност да започне оцетна ферментация, което може да компрометира бъдещата напитка.

Следи се да не е валял дъжд 2-3 дни преди беритбата. Най-добре е гроздето да се обработи още същия ден. То се събира и почиства, като се премахват всички листа, загнили зърна и клонки. След това трябва да се смачка, за да се получи сок. Това става в емайлиран, пластмасов или дървен съд. Можем да използваме гроздомелачка или преса за грозде, с чиято помощ се получава бързо и лесно много гроздов сок. Може да се смачка и на ръка. Съдът, в който ще сложим пресованото грозде, трябва да се напълни най-много до 3/4 от обема и да е с широко гърло.

Съвет: Гроздовият сок да не се поставя в метален съд, за да не се получи окисляване, вследствие на което вкусът се променя. Ако е метален, тогава задължително да е неръждаем.

Ако ползваме консервант, сярата се добавя, под формата на серниста киселина или калиев метабисулфит, за да се предотврати преждевременното влошаване на вкусовите качества на течността и да се запазят вкуса и аромата. Това предотвратява окисляването. Максимално допустимото количество калиев метабисулфит е 150 мг. за литър вино, т.е. 15 грама за 100 литра, но обикновено се слага по-малко. Ако ползваме серниста киселина, дозата е 1 мл на 1 литър гроздова мъст. Поставя се веднага след смачкването на гроздето.

За измерване на захарността на сока

За целта е подходящо да имаме рефрактометър, от който вадим 2 единици, за да получим точното захарно съдържание. Може да се ползва и старият и познат захаромер. Измерването с него става в чаша или мензура с чист гроздов сок. Да се знае, че скалата му е обратна и колкото повече изплува, толкова е по-голяма захарността.

Нормалната захарност трябва да бъде 23-24. Ако е повече, доливаме вода. Ако е по-малко – слагаме захар. Добре е да запомним, че

1 кг захар на 100 кг гроздова мъст

повишава захарността с 1 градус.

Следващата стъпка е ферментацията, за чиято цел слагаме напълнения съд на закрито и топло място за 3-4 дни. Още на следващия ден гроздовият сок започва да ферментира и на повърхността му се получава шапка, която трябва да разбъркваме (потапяме) 1-2 пъти на ден. В противен случай е възможно вкисване. След като минат 23-24 дни, източваме виното и го наливаме в нов бидон, който пълним до горе.

На капака на новия бидон трябва да сме оставили малък отвор, откъдето да излиза малък маркуч, на който другият му край е потопен в бурканче пълно с вода.

Изчакваме процеса на тиха ферментация.

Оптималната температура за ферментация

на червеното вино

е от 22-28оС, а за бялото вино - 16-22оС

Да се има предвид, че температурата не трябва да пада под 15оС, в противен случай ферментацията спира, a захарта не може да се превърне в алкохол.

След 40-50 дни трябва да имаме готово за консумация вино.

В стария бидон е останала т.нар “майка”, където по желание, след като вече сме източили виното, можем да добавим вода и захар и да направим второ вино или да оставим за ракия.

Избистряне и съхраняване

Ако под влиянието на някои фактори, готовото вино не се е избистрило, има решение на това. Най-често в такава ситуация се добавя желатин. Дозата е около 10-15 грама желатин на 100 литра вино.

За целта накисваме за едно денонощие желатина в студена вода да набъбне. Изхвърляме водата и слагаме желатина в гореща вода и разбъркваме хубаво. Разбъркваме готовата смес в 2-3 литра от виното и след като се смеси добре, изсипваме в общото количество.

Готовото домашно вино можем да съхраняваме в буре, но някои стопани го пресипват в стъклени бутилки и ги запечатват с плътни запушалки.

По избор - добавки

Има опция да се сложат добавки за подобряване на цвета, мириса или вкуса. За целта се ползват дъбови стърготини, различни билки за специфичен аромат, трънки, боровинки, зърна от черен бъз за по-наситен цвят, желатин и яйчен белтък за по-добро избистряне и още много други. Но добре узрялото грозде е достатъчно за получаване на истинско вино.

Единствено не трябва да забравяме, че за производството на качествено домашно вино гроздето трябва да е добре узряло, а хигиената на помещението и посудата да е безупречна!

Смачкването на гроздето до сок може да стане по различни начини
Смачкването на гроздето до сок може да стане по различни начини
Важно е правилно да се измери захарното съдържание
Важно е правилно да се измери захарното съдържание
При ферментацията да се спазва подходящата температура
При ферментацията да се спазва подходящата температура
За избистряне на мътно вино най-често се ползва желатин
За избистряне на мътно вино най-често се ползва желатин