Мароко непрекъснато увеличава износа си на плодове и ягодоплодни, като Франция и Обединеното кралство имат най-важен дял в този ръст, съобщава EastFruit. В периода 2018-2022 г. мароканските плодове и ягодоплодни се предлагат на пазарите на 122 държави, като Испания, Франция, Нидерландия, Русия и Обединеното кралство оглавяват списъка на основните вносители. Същевременно износът за Франция и Обединеното кралство нараства, докато Испания, Нидерландия и Русия внасят по-малко марокански продукти.
От 2018 г. насам приходите от износ на марокански плодове и ягодоплодни са нараснали почти наполовина. През 2022 г. те възлизат на 1,7 млрд. долара, а кумулативният им обем за периода 2018-2022 г. възлиза на 7,1 млрд. долара.
Испания е най-големият вносител на марокански плодове и зеленчуци и на нея се падат около 27% от общия износ на Мароко през последните пет години. Същевременно през 2022 г. Мароко е четвъртият най-голям доставчик на плодове и горски плодове за Испания с дял от 15% в общия внос на Испания. Въпреки това приходите от мароканския износ за Испания са намалели с 23% в сравнение с 2021 г.
Боровинките носят почти една трета от общите приходи на Мароко от износ за Испания. Преди няколко години делът на Испания в износа на боровинки от Мароко надхвърляше 90%, но след това намаляваше от година на година, както вече беше съобщено от EastFruit.
През 2022 г. Мароко е четвъртият по големина износител на боровинки в световен мащаб, а Испания е на трето място. Освен боровинки, Испания внася и марокански малини, авокадо, дини, ягоди и др. Частично тези количества след това се реекспортират от испанските търговци, което удължава собствения им експортен сезон.
Износът на плодове и ягоди за Франция носи на Мароко 1,2 млрд. долара през периода 2018-2022 г. (17% от общите приходи). През 2022 г. делът на Мароко в общия внос на плодове и ягодоплодни във Франция достига 6%, а Франция дава почти същите приходи като Испания. Понастоящем Мароко е петият по големина доставчик на плодове и горски плодове за Франция, като най-активно е търсенето на марокански дини, пъпеши, мандарини, авокадо, малини и боровинки.
Нидерландия е донесла 17 % от общите приходи на Мароко от износ на плодове и ягодоплодни: 1,2 млрд. щатски долара. Въпреки това износът за Нидерландия намалява от 2020 г. насам. Малините съставляват около 40% от общия износ на Мароко за този пазар, а Нидерландия, заедно с Испания, е основният вносител на марокански малини. В резултат на нарастващия износ на малини Мароко се превърна в третия основен износител на малини в световен мащаб. На нидерландския пазар Мароко е десетият най-голям доставчик на малини.
Износът на марокански плодове и ягоди за Русия показва най-негативна тенденция. През последните пет години делът на Мароко на руския пазар е намалял повече от два пъти, а износът през 2022 г. заема едва половината от този през 2018 г. Мароко също така слезе до 16-та позиция в класацията на най-големите доставчици на русия. Мандарините все още са най-изнасяната категория в мароканския износ за русия и представляват 84% от общите приходи.
Същевременно мароканският износ на плодове и ягодоплодни за Обединеното кралство показва най-активни темпове на растеж в периода 2018-2022 г. Както вече беше съобщено от EastFruit, търговията между Обединеното кралство и ЕС се усложни след Brexit; поради това алтернативните доставчици подобриха позициите си на британския пазар. Делът на Мароко нарасна шест пъти, износът за Обединеното кралство се увеличи петкратно, а Мароко зае пето място в списъка на най-големите доставчици на плодове и горски плодове за Обединеното кралство.
Вносителите от Обединеното кралство проявяват особен интерес към мароканските горски плодове, като на боровинките, малините и ягодите се пада около половината от общия износ за британския пазар. Изнасят се и дини, а делът на мандарините е почти една трета. Между другото, мандарините са най-изнасяната категория плодове в Мароко, а страната се нарежда на пето място в световната класация на износителите на мандарини.
Коментари