Здравейте!

Тази година божурът ми не цъфтя. Скъп подарък ми е и се старая да се грижа добре за него. Подхранвам, мулчирам, подрязвам, не съм го местила или размножавала, обаче не можах да се порадвам на цветовете му. На 8 години е и досега не се е случвало. Моля, кажете ми каква може да бъде причината?

Благодаря предварително!

Йоана, Троян

Има поне десетина причини божурите да не цъфтят, но от информацията дадена във въпроса, автоматично можем да изключим следните:

1. Растението е младо и още не е встъпило във фаза цъфтеж. Често градинарите си мислят, че като засадят божур, на следващата година той ще избухне в цветове, а това не е така. В зависимост от начина на размножаване цъфтежът може да започне след 3 до 5 години. Все пак изключваме тази причина при растение на 8;

2. Очакват се цветове в неправилен период. Има няколко групи божури, а като към тях включим и дървовидните, спокойно можем да кажем, че цъфтежният период на тези прекрасници продължава повече от 2 месеца, ако сортовете са подбрани правилно. Но и тази причина отпада, предвид, че предни години сте се радвали на цветове и растението не ви е „непознато“ така да се каже.

3. Отпада като причина и местенето и размножаването, които изрично са споменати. Стресът, който те причиняват е в състояние да възпрепятства образуването на така желаните цветове за 2-3 години, особено, ако новите части са по-дребнички. При лятно пресаждане или разделяне причината се корени в залагането на пъпки до есента. Когато този процес бъде прекъснат, енергията се насочва към вкореняване и оцеляване вместо към цветове.

Според нас, по-възможно е липсата на цветове да се дължи на една от следните причини в този случай:

1. Растежните пъпки са се озовали прекалено дълбоко. В зависимост от материалите и дебелината на слоя, с който мулчирате, има шанс нивото на почвата над тях да се е повишило. Откъдето пък се получава изтощаване. От което пък следва издребняване на цветовете или пълно отсъствие на цъфтеж. Проверете на каква дълбочина е коренището. Ако са повече от 5 см, отстранете колкото е необходимо през идната пролет. Възможно е растението само да преодолее проблема, но по-добре му помогнете.

2. Не става ясно колко часове слънчево греене получава божурът. Трябва да са поне 6-8. Обърнете внимание дали някое друго съседно растение не го засенчва повече тази и предната година в сравнение с минали. Към тази точка можем да добавим и конкуренцията. Ако в близост има засадени други видове с по-бърз темп на развитието, по-лакоми или жадни, възможно е те да потискат божура.

3. Подхранването понякога може да бъде нож с две остриета. Уж го правим за добро, но се получава обратен ефект. Правилото е, когато се подхранва цъфтящо

растение, азотът да е в ниски дози, но не и да отсъства от диетата. Обърнете внимание на формулировката на торовете. Най-добре е азот, фосфор и калий да бъдат в съотношение 5-10-10 или 10-10-10. Предвид отсъствието на цъфтеж, съветваме ви най-късно до края на август да внесете тор без никакъв азот. Него може да дадете напролет в ниска доза, ако прецените, че има нужда. В зависимост от материалите, с които мулчирате, може изобщо да няма нужда от него или каквото и да било подхранване.

4. Най-честата грешка, която доста градинари допускат, както с божура, така и с ориенталските макове, луковичните и грудковите цветя, е веднага след цъфтежа да изрежат голяма част или цялата листна маса. Така, несъзнателно, „орязвате фабриката“ за производство на запаси. Растението не може да произведе достатъчно храна и се изтощава. Тогава, логично, стремежът е насочен към оцеляване, а не към цъфтеж. Като добавим, че божурът залага цветни пъпки за следващата година през тази, то не е чудно, че няма цветове.

5. Троянският Балкан е красиво място, но все пак е планина. Възможно е да се е получило късно измръзване именно на стъблата със заложени цветове. Помислете дали е имало такава ситуация и, ако това е причината, идната година вземете мерки да не се случи отново. Един калпак с агрил ще бъде от полза.

6. Потърсете внимателно дали растението е здраво от основата до върха. Ако страда от патоген или има нападения от неприятел (особено с гризещ тип устен апарат), то именно те може да са причина за отсъствие на цъфтеж. Търсете петна по стъблата. Ако има, третирайте неколкократно с фунгицид, препоръчан в агроаптека сега. И следете растежа догодина.