Заедно с картофената мана са най-важните болести за културата

Кафявите листни петна или алтернарията както още се нарича болестта е изключително опасна за доматите. Заразата може да доведе до много силни поражения по културата, като дори да се стигне до проваляне на реколтата.

Симптомите са:

  •  По най-долните листа се образуват дребни, тъмнокафяви петна.
  •  Когато петната станат много, те прегарят. Ако има зараза и от картофена мана, петната се сливат и двете болести трудно се различават.
  •  Заразата се разпространява отдолу нагоре, т.е. от по-ниско разположените листа към по-горните. При благоприятни условия тя бързо обхваща цялото растение.

Напада всички растителни части

  • По стъблата и листните дръжки се образуват тъмнокафяви петна. Петна се появяват и по цветните китки. Тъй като тъканта там загива, всички цветчета над него окапват.
  •  Болестта напада и плодовете. Обикновено в областта на дръжчената ямичка се образуват едри, черни, закръглени петна с концентрична структура. Когато влажността на въздуха е висока, петната се покриват с налеп.

Заразата

Гъбата, причинител на болестта, се развива най-добре при висока относителна влажност на въздуха. Температурата не е от значение - от 2 до 45 градуса.
Причинителят е много устойчив на неблагоприятните фактори на околната среда. Той може да се запази в растителните остатъци, които се намират в почвата, повече от година. Освен това се запазва и по семената, когато те са получени от болни плодове.

Срещу болестта може да се използват следните фунгициди: дагонис – 100 мл/дка, казино роял – 150 мл/дка, каптан 80 ВГ – 150-180 г/дка, кариал стар – 60 мл/дка, прев-голд 200-600 мл/дка, президиум едно – 83-100 мл/дка и други.