Грешките в грижата за тревата бързо водят до празнини в чима, растеж на плевели или грозни обезцветени жълто-кафяви участъци. Независимо дали косите, торите или скарифицирате: Това са най-честите грешки в грижата за тревата - и ето как могат да бъдат избегнати.

1: Косите твърде рядко и неправилно

Всеки, който цени добре поддържаната морава, не трябва да прави грешката да коси тревата си твърде рядко. Така неизбежно отрязвате твърде много листна маса наведнъж. След това тревите не образуват толкова много и тревните плевели могат да се разпространят в празнините в чима. За оптимална грижа за моравата тревата се коси средно

на всеки седем дни

и дори по-често през основния вегетационен период през май и юни.

Ритъмът на косене също зависи от времето и самата морава, т.е. използваните семена. Тревните площи, направени от качествени семена, растат с добри два сантиметра на седмица, докато евтините тревни смеси растат с почти четири. Ежеседмичното косене на тревата стимулира разклоняването на тревата и осигурява гъста, здрава и тучна зелена морава. Регулирайте височината на косене на косачката така, че ножовете да са скъсени с максимум една трета. При по-тежко подрязване издънките отнемат твърде много време за регенериране, което насърчава растежа на плевелите и кара моравата да изгаря по-лесно при сухи условия.

2: Не наторявате

Често се казва, че торенето кара тревата да расте по-бързо и по този начин увеличава усилията за поддръжка. Всъщност тревите естествено имат много високи нужди от хранителни вещества, които се увеличават при редовно косене на тревата и свързаната с това загуба на биомаса. Тези, които се справят без тор за морава, дават на плевелите конкурентно предимство - те се справят със значително по-малко хранителни вещества и изместват отслабените треви за нула време.

Трябва да наторявате моравата си

три до четири пъти годишно,

ако е необходимо, малко по-малко, ако използвате редовно косачки-роботи или мулчиращи косачки. Важно е да разпръснете тора за тревни площи възможно най-равномерно, разпръсквачът е много полезен. Професионалистите първо извършват анализ на почвата, за да определят точните нужди от хранителни вещества на тревата и след това използват богат на азот, органичен или органоминерален дълготраен тор за тревни площи с високи нива на калий, вар и желязо. Можете да намерите подходящи продукти в специализирани магазини.

В Германия следният план за торене се е доказал в грижата за тревата: Първото торене на тревата се извършва през пролетта, след като тревата е окосена за първи път. Следващите подхранвания се дават през юни, когато тревите растат най-силно. Третото торене се извършва през август. От края на септември до средата на октомври се прилага т. нар. есенен тор. Есенните торове за тревни площи имат високо съдържание на калий, което повишава устойчивостта на замръзване на тревата и поддържа моравата безопасна през зимата.

3: Неправилно скарифициране

Скарифицирането (или аериране) на моравата е просто част от грижата за тревата: премахва слама и мъх, осигурява по-добра вентилация на корените и прави моравата по-издръжлива и здрава като цяло. Ако направите грешка, всички усилия бързо се губят. Например, понякога любители градинари поставят скарификатора твърде ниско. След това ножовете проникват дълбоко в земята и увреждат корените на тревата. Основно правило: Прорезите в чима не трябва да са по-дълбоки от два до три милиметра.