В малиновите насаждения посадъчният материал се изважда, сортира и се съхранява.
От производственото насаждение издънките се вадят ръчно с права лопата. От маточните насаждения на втора година всички годни за посадъчен материал издънки, без тези за апробация, се изваждат ръчно. На третата година от маточните насаждения издънките се вадят с плуг или скоба. Издънките, предназначени за засаждане през пролетта, се съхраняват в бразди, засипани с почвен пласт 15-20 см над кореновата шийка. Почвата се притъпква и се залива обилно с вода.
Създават се нови малинови насаждения.
В касисовите насаждения се събират се зрели резници.
Използват се едногодишни издънки от млади производствени или маточни насаждения. Издънките се нарязват на резници. Всеки резник трябва да има дължина от 20 до 25 см и дебелина над 5-6 мм. В основата реззникът се отрязва на 2-3 мм под пъпка, а в горната част – до 1 см над пъпката.
Вкореняват се резниците. В реда резниците се поставят на 15-20 см разстояние, наклонени, близо до ъгъл 45о, в почвата. Когато почвите са леки те се набучват, а на тежки почви се засаждат със садило. Най-горната пъпка се оставя под почвената повърхност. След засаждането почвата около резниците се притъпква.
Изважда се, сортира се и се съхранява посадъчният материал. Вкоренените растения се изваждат ръчно или механизирано в началото на месеца, но не при температури по-ниски от 0 оС. Определените за пролетно засаждане растения се съхраняват в бразди или канавки, дълбоки 45-50 см. Корените им се зариват, почвата се притъпква и се залива обилно с вода. Вземат се мерки за предпазване от мишки.
Създават се нови касисови насаждения.
Извършва се резитба на храстите за плододаване.
Коментари