Секторът на страната захранва пазарите с високи постижения и иновации
Зимата в Мароко е белязана от ярък и ароматен празник: пристигането на мандариновите портокали и други цитрусови плодове. От началото на януари до края на февруари тези сочни плодове доминират по улиците, продавани от пикапи, колички и дървени щайги на местните пазари и магазини за хранителни стоки, пише EastFruit. Ярки, сладки и неустоимо сочни, мароканските цитрусови плодове са сезонно удоволствие, което олицетворява земеделското богатство на страната.
Мароко, страна с дълбоко вкоренени земеделски традиции, си е спечелила световна
репутация като значителен износител
на цитрусови плодове. Цитрусовите сортове на Мароко очароват потребителите по целия свят - от мандарини и пъпкови портокали до лимони и грейпфрути. Произхождащи от Югоизточна Азия, мандарините (Citrus reticulata) са намерили процъфтяващ дом в плодородните земи на Мароко, благодарение на идеалния климат и иновативните земеделски практики в страната.
Цитрусовият сектор на страната е жизненоважен за нейната икономика, тъй като генерира значителни приходи и осигурява заетост при отглеждането, опаковането и износа. Сезонът 2024/2025 г. отразява това значение, като Мароко прогнозира производство на 1,1 млн. метрични тона мандарини, 960 000 метрични тона портокали и 45 000 метрични тона лимони и лайм. Експортните пазари като Европа, САЩ и Азия продължават да търсят тези висококачествени плодове, което гарантира мястото на Мароко на световния пазар на цитрусови плодове.
Очаква се, спорез прогнози на Post, производството на мандарини в Мароко за 2024/25 да достигне приблизително 1,1 млн. метрични тона, което е с 16% повече в сравнение с 2023/24, производството на портокали трябва да се увеличи със 17% в сравнение с предходната година до 960 000 метрични тона, а производството на лимони/лайм ще достигне 45 000 метрични тона. Голяма част от увеличението на производството се дължи на подобрените метеорологични условия по време на периода на цъфтеж в сравнение с предходния сезон, съчетани с по-широкото прилагане на техники за капково напояване.
Според прогнозите на Post износът на мандарини от Мароко през 2024/25 г. ще достигне 500 000 метр. тона, като ще се увеличи с 27% спрямо 2023/24 г. поради увеличените доставки, докато износът на портокали трябва да се увеличи със 17% и да достигне 90 000 метр. тона, а износът на лимон/лайм - 7 000 метр. тона. Сезонът за износ на пресни плодове започна по график в началото на ноември. На 11 декември 2024 г. правителството на Мароко и Atlas Marine подписаха меморандум за разбирателство за създаване на нова търговска морска линия между Агадир и Дакар. Според цитрусовата индустрия новата морска връзка се очаква да улесни и увеличи износа на цитрусови плодове за страните от Западна Африка.
Цитрусови региони с високи постижения
Сърцевината на цитрусовата промишленост в Мароко се намира в региони като Сус-Маса, Маракеш-Сафи, Бени Мелал-Хенифра, Гарб и Беркан. Сред тях се откроява Souss-Massa, който допринася за близо 32 % от общото производство на цитрусови плодове в Мароко. Районът се простира на повече от 40 000 хектара и се радва на топъл и слънчев климат, плодородна почва и умели земеделски практики, които позволяват производството на портокали, мандарини и лимони с най-високо качество. Всяка година се събират хиляди тонове цитрусови плодове, които се сортират внимателно и се подготвят за износ, за да се гарантира свежестта и качеството им за далечните пазари.
В провинция Беркан сезонът 2024/2025 г. е особено обещаващ, като се очаква производството на над 192 000 тона цитрусови плодове, 60% от които са клементини. Тези плодове са високо ценени заради високото си качество, като по-голямата част от тях са предназначени за износ за европейските и азиатските пазари. Тарудант, град, разположен в Сус-Маса, дори е наречен „столица на цитрусовите плодове" заради своите спиращи дъха портокалови горички и ролята му в цитрусовото наследство на Мароко.
Мароканското правителство продължава да прилага редица насърчителни мерки, за да подпомогне цитрусовия сектор, да насърчи износа и да привлече инвестиции в опаковъчни съоръжения. Според Държавния департамента на САЩ по земеделие (USDA) тези мерки включват субсидии и финансова подкрепа за фитосанитарна помощ, изграждане на нови опаковъчни станции, експортна субсидия за цитруси, предназначени за Украйна, Китай, страните от Персийския залив, и други програми, които повишават ефективността на производството и подобряват конкурентоспособността на износа.
Иновативни практики и глобално въздействие
Мароканските производители на цитрусови плодове използват модерни техники, за да се борят с предизвикателства като изменението на климата и недостига на вода. Въвеждането на капково напояване, нови подложки и сортове с удължен срок на прибиране на реколтата значително повишиха производството и експортния потенциал. Тези нововъведения позволиха на Мароко да запази конкурентоспособността си, въпреки че се сблъска с предизвикателствата на други големи износители като Египет и Турция.
Мароко също така разшири обхвата на износа си, запълвайки празнините в предлагането на пазари като Съединените щати поради намаленото производство в Калифорния. Неотдавнашни споразумения, като например нова морска линия между Агадир и Дакар, имат за цел да увеличат износа на цитрусови плодове за западноафриканските страни, като допълнително засилят глобалното влияние на Мароко в областта на цитрусовите плодове.
Един от най-ярките примери за ангажираността на Мароко към върхови постижения е Zalar Agri, известен производител на цитрусови плодове, който се гордее с това, че доставя плодове с най-високо качество на международните пазари. Както е посочено на техния уебсайт: „В три региона на Мароко - от южната до северната част на страната и през равнините на Бени Мелал - се отглеждат широко разпространени цитрусови плодове - навелски портокали, късни портокали и мандарини Nadorcott. Тяхната известност от вкусова и качествена гледна точка на международните пазари вече не е необходимо да се доказва."
Zalar Agri набляга на щателната грижа и внимание, които отделя на всеки етап от веригата на стойността - от отглеждането до дистрибуцията: „Да си земеделски производител означава да обработваш земя и да се грижиш за нея, за да дадеш най-доброто от плодовете, но не само. Означава също така да опаковаш, продаваш и разпространяваш и да се вслушваш в природата, за да избираш култури, които са по-близки до особеностите на почвата в зависимост от сезоните. От 1977 г. Zalar Agri развива своята страст в Мароко, като създава добавена стойност за своите клиенти и партньори", твърдят те.
Традиция на вкуса и културата
Освен икономическото си значение, цитрусовите плодове заемат специално място в мароканската култура. Тези плодове са вплетени в тъканта на ежедневието, като придават колорит на традиционни ястия, освежаващи напитки и разкошни десерти. Есенцията от портокалови цветчета, eau de fleur d'oranger, е ценна съставка в мароканските парфюми и кулинарни произведения, показваща гъвкавостта на цитрусовите плодове.
Разхождайки се из градове като Тарудант, човек може да види цитрусови горички, разположени на фона на древни забележителности, които създават непреходно съчетание от природна красота и културно наследство. Това уникално съчетание на земеделие и традиции подчертава значението на цитрусовите плодове като кулинарно съкровище и символ на мароканската идентичност.
Поддържане на високи постижения за поколенията
„Цитрусовата промишленост на Мароко е забележителен пример за това как традицията и иновациите могат да работят ръка за ръка, за да създадат конкурентен и устойчив сектор в световен мащаб. Комбинацията от идеални климатични условия, съвременни земеделски практики и правителствена подкрепа позволява на Мароко да доставя цитрусови плодове с най-високо качество на международните пазари година след година", казва Катерина Звериева, директор по развитието на Украинската градинарска асоциация и ръководител на уебсайта на международната информационно-аналитична платформа East-Fruit.com.
Историята на мароканските цитрусови плодове е история на устойчивост, иновации и несравнимо качество. Цитрусовата промишленост на Мароко е доказателство за селскостопанския опит и културното богатство на страната - от оживените мандаринови градини на Сус-Маса до оживените експортни центрове, снабдяващи света. Независимо дали се ползват в прясно състояние, използват се в традиционни ястия или се ценят заради икономическото им значение, мароканските цитрусови плодове остават сладък и траен символ на нацията.
Коментари