От известно време колекционирам алоказии и калатеи. Колекцията ми не е голяма, но всяко растение е много желано, търсено и чакано. Знам от форумите, че любимките ми са доста податливи на нападения от акари и ето, че и на мен се случи. Бихте ли ми дали някакви съвети как да се отърва от гадинките? Благодаря предварително!
Силвия Иванова, Троян

Акарите не подбират! Техните популации засягат не само цветята в дома ни, но и повечето зеленчукови, овощни, ягодоплодни, лечебни и други растения. Справянето с тях е трудна и тежка задача, но имаме и добра новина. При цветя с гладки листа имате повече възможности.

Обикновено осмокраките плетачи са активни през топлата част от годината. В оранжерийни и домашни условия обаче – целогодишно. Стресирани, дехидратирани, прашни растения са най-подходящата им жертва.

Появят ли се гадинките започват ядовете. На първо време листата губят своя блясък и здрав външен вид, придобиват сивкаво оцветяване, следвано от частично или цялостно пожълтяване. Вглеждайки се отблизо, с просто око може да се види нежната паяжина, а също и движението на дребничките паячета. При сериозно нападение на вид и допир сякаш листата са покрити с фини песъчинки.

Един от най-добрите съвети, който можем да дадем е да изолирате и орежете бързо сериозно нападнати растения, стига да можете да ги прежалите. Трудно, бавно и мъчно ще е да се изчистят и възстановят. Освен това, именно те ще са причината за нападение над всичките ви цветя.

Ако решите да се борите, имате много варианти, но трябва да сте много упорити. Ето някои от тях:

  • Редовно забърсване на листата (горна, долна повърхност и дръжка) с влажна кърпа.
  • Редовно къпане в банята, стига да пазите субстрата от прекалено омокряне.
  • Редовно обтриване на листата с памучен тампон напоен със спирт.
  • Редовно опръскване със сапунена вода.
  • Системно третиране с препарати за растителна защита или такива приготвени собственоръчно с лечебни растения с инсектицидно действие.

Ето и още един съвет. За да запазите растенията, които имате, подходете ударно. Първо почистете листата с алкохол или спирт, както е описано горе, след което третирайте с препарат. Поставете си за цел веднъж или два пъти в месеца да къпете цветята си. Акарите никак не обичат да са мокри.