Не е тайна, че аквариумните обитатели и по-специално рибките са едни от най-крехките любимци и сред водните, и сред сухоземните. Те могат да заболеят от състоянията на стрес, самота, липса на грижи или внимание, както и да прихванат множество паразити. Наличието на добра диета, поддръжката на параметрите на водата и хигиената, подходящите компания и грижи са задължителни в отглеждането на здрави декоративни рибки. Превенцията е най-лесното и желателно действие, защото много от болестите са трудно лечими.
Болните риби лесно се разпознават по апатичното и лениво поведение или необичайни действия като прекарване на дълго време на едно място или в ъгъл. Идентифицирането на здравословните нарушения е ключът към доброто лечение, а те могат да бъдат бактериални, вирусни, паразитни, протозойни и др. Ето 7 от типичните болестни състояния, които една риба може да развие при неправилно онтглеждане:
1. Ихтиофтириус
Рибата изглежда като посолена, заради белите пъпчици, които покриват тялото ѝ и се чеше с търкане в забикалящите я предмети. Причинител на заболяването е паразитът Ихтиофтириус мултифилиис, който се храни с тъканта на рибката, докато узрее полово. След това се отделя от нея и започва да се размножава. Ако не се лекува навреме, рибките могат да стигнат до летален изход на болестта. Лечението трябва да е приложено към всички рибки в общия съд, защото ихтиофтириусът е силно заразен. То включва повишаване на температурата на водата до около 32° C, при каквата бактериите измират. При такива градуси също намалява по-бързо кислородът в съдържанието на водата, затова тя трябва да се аерира и сменя често. Друго лечение е използването на препарати, като трябва да се внимана дали са безопасни за вида рибки. Най-разпространеният лечебен препарат е малахитово зелено и унищожава новоизлюпените паразити в рамките на 7-10 дни.
2. Гниене
Рибките могат да претърпяват различни видове гниенета – на очите, плавниците и хрилете. Хрилете избледняват при гниене и постепенно развиват гнилостни микроби върху себе си, докато рибките не се задушат и не загинат при непредприемане на мерки за излекуване. Клиничният изглед на гниене на плавниците включва тяхното скъсяване и постепенно разрушаване и също води до фатален край, ако не се лекува навреме. Основен симптом при гниенето на очите е неестествено им изпъкване, което се проявява и при туберкулоза.
Гниенето е предизвикано от различни фактори като лошо качество на водата или бактериална инфекция. Обикновено са поразени 1-2 индивида, ако внезапно се разболеят много рибки има проблеми с качеството на водата. Лечението става с препарати за бактериални инфкеции, болестта рядко е заразна.
3. Туберкулоза
Освен че в напреднал стадий очите изпъкват, симптоми на заболяването са избледняване на кожата, забавени движения, отпуснати перки, гъбична инфекция и на по-късен етап образуване на рани по кожата и язвички по вътрешните органи. Причина за заболяването са бактерии, като Микобактериум и Нокардия, които се предават чрез храната.
Туберкулозата за жалост рядко е лечима, заболелите индивиди трябва незабавно да се отделят от останалите, защото е и заразна. Карантинираните рибки могат да бъдат лекувани чрез скъпи препарати със съдържание на сулфафуразол и миноциклин, но ако приложението им не дава резултати най-добре да се прибегне до безболезнено умъртвяване.
Оборудването трябва да бъде дезинфекцирано след прекарването на такава болест, като не трябва да има контакт с оголена кожа, особено ако има открити рани. Използването на ръкавици е задължителна предпазна мярка, понеже бактериите могат да се предадат на хората и да предизвикат дерматологични заболявания.
4. Хексамитоза
Хекзамитозата е болест, при която се образуват вдлъбнатини по тялото, особено в областта на главата. Тези язви често са покрити със слой от слуз и с увеличаването на броят им, постепенно приближава рибата до смъртта. Придизвиква се от бактериите Хексамита и най-често поразява цихлиди, дискуси, астронотуси и трихогастери. Обикновено при лечението се прилагат препарати или се добавят такива в храната. Те са много силни, затова по-малките рибки от аквариума трябва да се отделят.
5. Воднянка
При нея рибата изглежда надута и с настръхнали люспи. Предизвиква се отново от бактерии и нарушена обмяна на вещества, заради незадоволителни условия на отглеждане. Наблюдава се най-често при африканските цихлиди. Лечението става със специализирани препарати, а лекарят може да изтегли течността от по-големите на размер риби. Понякога се случва рибата да се възстанови от само себе си при отделяне и отглеждане в оптимални условия.
6. Оодиниум
Предизвикано от паразита оодиниум, заболяването се характеризира с появата на малки жълто-сиви точици по тялото. Приличат на ихтиофтириус, но зрънцата са по-малки, така че рибката изглежда като посипана с прах, вместо със сол. Дишането е учестено и рибата се чеше с помощта на предметите в аквариума, понякога може да падат ивици от кожата ѝ. Цикълът на паразита е аналогичен с този на ихтиофтириуса, но може да съществува по-дълго време без приемник. Ако не се проведе навременно лечение, шансовете за оцеляване намаляват драстично с проникването на паразитите до вътрешните органи. Болестта е заразна, затова заболелите рибки трябва да се отделят от общия съд. Лечението става с препарати и увеличаване на температурата, за съкращаване на цикъла на съзряване на паразитите и продължителността им на живот без приемник.
7. Неонова болест
Тази болест е нелечима, причинителите са микроспоридиите Плеистофора, които проникват в клетките. Характеризира се с избледняване на цвета на участъци от тялото на рибата.
Коментари