Как да направим неофициално събитие

Все още помним вкуса на старите български сладки плодове и зеленчуци, които бабите ни гледаха, но се изместиха от по-устойчиви на транспорт и складиране сортове. А и от такива, които се произвеждат в големи мащаби.

От носталгия по вкуса, а и с мисия да защитим стари сортове, устойчиви на нашия климат, всяка пролет край гр. Елин Пелин се организира фестивал за размяна на семена. Подобни събития се разрастват все повече у нас, т.е. това вече не е единствената подобна, в по-голям мащаб от комшийски отношения инициатива.

Смятаме, че ще бъде все по-значима тенденция, още повече, че стойността на спестяването и споделянето на семена става все по-очевидна във времена на несигурност, природни, политически и икономически катаклизми. Още ковид пандемията ни подготви да се размислим за предимствата на храната, отглеждана от нас и близо до дома.

За да „заразим“ и други хора, и цели общности, ви представяме няколко напътствия

как да организирате размяна на семена

и съвети за градинари

Предимствата от размяната на семена са повече, отколкото можем да предположим. На пръв поглед е да се предават на поколенията местни, здрави и адаптирани към климатичните условия растения; както и да имаме богато биологично разнообразие, и домашно приготвена храна и консервиране от собствено производство.

Наред с това, споделянето на семена изгражда общността ни, това е повод да се събираме с други градинари, да си помагаме, да се храним взаимно и да осигурим хранителна сигурност за нашето семейство, приятели и съседи.

Възможностите да споделим семена също са повече, отколкото предполагате, не спират до съседа и приятелите му. Положителното от това размяната на семена да е по-мащабно събитие от контакта с тесния ви кръг от приятели, е за да се свържете с хора от по-далеч, които те нямат вашето, а вие - тяхното семе.

Има два основни компонента: местоположение и реклама.

1. Местоположение

То трябва да е познато, достъпно, лесно за намиране и с добро упътване. В западните страни например, където тези събития също стават много популярни, започват преговори с малки местни фирми, които харесват идеята, като фермерски пазари и кооперативи, кафенета, ресторанти, градински центрове, магазини за бита и за стоки втора употреба и други. Защо не и местния земеделски институт, независимо в кое направление работи. Може да ги поканите да направят демонстрации и изнесат лекции, едва ли ще откажат.

Създайте привличащи вниманието знаци, оповестяващи вашата размяна на семена в общността. Изберете дата – такива събития се правят в края на зимата/ началото на пролетта, но организацията им почва от есента, в почивните дни. Например последна събота на всеки февруари. Догодина – отново по същото време, за да се раздадат новите семена, с които общността ще се снабди.

Първата крачка, разбира се, е да поканите приятели да донесат семена, които са събрали от градините си и местните клубове. Свържете се с хора, организирали подобно събитие, за да ви дадат едно рамо за старт.

Още по-лесно би било да е по време на друг празник, в който се събира селото/града.

2. Реклама

В днешно време почти немислимо е да правим каквото и да било събитие – официално или не, без социалните мрежи. Регионални медии също няма да откажат да разгласят и да ви помогнат. Помолете в местните офиси, публични сгради и магазини да разлепите информация.

Не се притеснявайте да извадите кутия за дарения, с чиито средства да може да разширявате дейността оттук нататък, например за консумативи – малки пликчета, които да се раздават в деня на размяна, с лепящи етикетчета, на които да се напише сорта.

Томбола, игри, разпродажби, музика и танци ще помогнат събитието да стане още по-привлекателно.

Отделете маса за раздаване. Подгответе тефтер, за да съберете контактите на съмишленици и да им дадете вашия. Осигурете място за сядане така, че хората да се задържат на събитието (правостоящите събития приключват по-бързо) и да се насладят на времето си там, да се опознаят и споделят знания.

Когато организирате събитие, не забравяйте, че най-важното е редът, за жалост се забелязва, когато го няма. Подредете семената по кутии, според видове, по азбучен ред и т.н., осигурете възможност за удобно разглеждане. Разяснете правилата на гостите.

В края публикувайте снимки и благодарете на помощниците и дарителите в социалните медии след размяната на семена.

Ще създадете нова общност, като съберете съмишленици в размяна на семена. В следващите години усилията ви ще продължат да запазват биоразнообразието и наследствените сортове, да подобряват здравето на хората и да разширяват местната хранителна икономика. Всичко започва със семе!

Сега е времето да съберете повече семена от вашата градина – надпишете ги и ги опаковайте, готови за събитието след няколко месеца.

Плюсове и опасности

. Споделянето сплотява и е безплатно

Запазването и размяната на семена носи множество ползи, от финансови спестявания до поддържане на продоволствената сигурност и опазване на биоразнообразието, редките видове и генетиката на семената. То също така помага за разпространението на практиките и идеите на други култури, които могат да бъдат свързани с определени видове растения и техните разновидности. Размяната на семена разширява разнообразието от растения в градината на „разменника“. При размяната на семена може да се обмени богатство от местни знания и мъдрост за това какво работи или не работи във вашия микроклимат.

На Запад толкова се впечатляват от тази полезна практика, че дори измислят отделни методи за размяната на семена.

Такъв е „Round Robin“

Името е взето от едноименни турнири, които на български превеждаме „всеки срещу всеки“.

Идеята е да се съберат имената на желаещите участници и предоставите окончателния списък с имена на всички участващи, записани в някакъв ред.

Ако вие сте първия, изпращате/давате пакет, пълен с вашите излишни семена, на следващия човек в списъка. След това следващият човек ще вземе едно пликче със семена от пакета и ще ги замени с други семена.

Пакетът се изпраща на следващото лице в списъка, което премахва и заменя, както прави предходният човек. Веригата продължава, докато последният в списъка не изпрати пакета (който вече трябва да съдържа напълно различна комбинация от семена) обратно към първоначалния организатор.

Има няколко неща, които трябва да имате предвид, преди да отидете на размяна на семена.

1. Избор на растение: Донесете неинвазивни, свободно опрашвани семена.

2. Жизнеспособност на семената: Семената на зеленчуците не трябва да са по-стари от три години, правилно съхранявани. С напредване на възрастта става по-малко вероятно да покълнат успешно.

3. Опаковане и етикетиране: Уверете се, че сте включили важна информация като дата, име на растението (общоприето и научно), евентуална височина и разпространение и допълнителни съвети за отглеждане.

Грижа за семената

Тя е много важна, за да не се предават болести и да имате добра реколта.

Семената се съхраняват за определен интервал от време. Най-често той трае до следващия сезон, но не е изключено да продължи и години наред. За да се запази жизнеността на едно семенце, то има нужда от специални условия. И пак, колкото по-стари са, толкова по-малък е шансът да покълнат. Затова, съвет номер 1 е да подновявате запасите си, особено от най-ценните видове, всяка година.

  •  Не събирайте семена от хибриди. Семената от хибридните цветя и зеленчуци могат да ви изненадат с разнообразие в поколението или пък въобще няма да образуват никакви или поне жизнени такива, докато директните сортове, самоопрашващите се и някои други гарантирано ще запазят качествата на майчиното растение. Ако на пакетчето пише F1, то става дума за хибрид.
  •  Най-добрите. Задължително правило е семената за съхранение да са от най-силните и здрави растения, а те самите да са зрели, едри, изравнени по форма и големина, с типични за вида белези. Например шарка, блясък, аромат и т.н.
  •  Почистването е задължително. При всички положения други семена, камъчета, песъчинки, листенца, остатъци от семенната кутийка или пулпа не са желателни. Още едно от задълженията на градинаря е да просуши добре посевния си материал. Как, зависи от самата култура и възможностите. Важното е при съхранението влажността в тях да не надвишава 13-14%.
  •  Съхранявайте старателно. Няма точно определено помещение от дома, което да изтъкнем, но със сигурност мястото за съхранение на семена трябва да е сухо и със сравнително постоянна ниска положителна температура. Колебанията в тези фактори водят до влошаване на качеството.
  •  Обеззаразяване. Семена, закупени от специализирани магазини, е най-сигурният начин, че не са заразени. При размяна от човек на човек няма гаранция. Има различни рецепти за обеззаразяване според вида растения и болестта, които сме предлагали и ще продължим да споделяме във в. „Хоби фермер“.
  •  Преди да засеете винаги правете тест за кълняемост. Така ще можете да предвидите мястото, броя растения, размерите на лехите и т.н. И последно, винаги предвиждайте резерви.

Събитията у нас

  •  Независим Фестивал за свободна размяна на семена, разсади и фиданки – провежда се край Елин Пелин, всяка година на втория уикенд след Великден. През 2023 г. ще е на 29 и 30 април. Организатори са доброволческата формация "Зеленият отбор на България".
  •  Фермерски пазар-Варна също от 7-8 години правят размяна на семена в началото на пролетта. Инициатори са земеделските производители от Тревясалата ферма и "Вълшебната градина" в с. Здравец.

„Свободната размяна на семена има за цел хората в региона, които отглеждат сами храната си, да имат свободен достъп до семена, които не са генномодифицирани. Всички семена на събитието се раздават/подаряват безплатно или се разменят за други, донесени от заинтересованите. Всички семена са от отгледани в България сортове зеленчуци, билки, плодове, подправки, цветя - повечето са стари, устойчиви сортове. Каним всички които имат такива семена, да се включат в размяната. Целта на размяната е да запазим видовото разнообразие на хубави български семена и повече хора да могат сами да отглеждат чиста и качествена храна за себе си и семействата си. Растенията от такива семена са по-устойчиви и издръжливи на климатичните условия и болестите по нашите ширини“, пишат в техния фейсбук-афиш.

Тревясалата ферма подготвя семена от над 100 вида растения от тяхната градина, голяма част от които, на стари български сортове. Само доматите са 40 сорта.

  •  Ежегодната конференция „Природното земеделие" в гр. Пловдив събира лектори и участници, професионални агрономи и любители растениевъди от цялата страна за двудневен обмен на природосъобразни агротехнически практики в растениевъдството. На втория ден между участниците се разменят семена и калеми от стари, местни и устойчиви сортове с цел опазване и подобряване видовия състав на техните насаждения. Възможно е да се организират и още подобни събития в страната.
  •  „Иновации и традиции в съхранението и използването на стари и местни генетични ресурси в овощарството и лозарството“ е научно-изследователски проект, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ до 2023 г. В него участват 5 наши института - Института по овощарство – Пловдив, Института по зеленчукови култури „Марица” – Пловдив, Института по планинско животновъдство и земеделие – Троян, Лесотехническия университет – София, Регионалния природонаучен музей – Пловдив. Целта му е да съхранят богатството на растителни генетични ресурси в областта на овощарството и лозарството, както и свързаните с тях традиционни агропрактики. Учените имат за цел да ги издирят из цялата страна. Ръководител е гл. ас. д-р Светослав Малчев от Института по овощарство.
  • Интернет пространството: ако тръгнем да изреждаме, със сигурност ще изпуснем някоя от многото градинарски групи, наименовани като или предлагащи „размяна на семена“.
  • В съседните страни: седмица преди фестивала край Елин Пелин много хоби градинари и фермери посещават фестивала на семената “Пелити” в Паранести, Гърция. “Бащалище” – градска, общностна градина, която също организират в Белград в края на февруари.
  •  Тази година на земеделски форум в Букурещ се зароди съюзът Balkan Seed Network (Балканска мрежа за семена), създадена от членове на румънски и унгарски неправителствени организации. На срещата са говорили за текущото законодателство на ЕС в областта на семената и сравнително новото законодателство относно органичните хетерогенни материали. Casa Semintelor е банка за традиционни семена в Румъния, недалеч от Букурещ. В столицата редовно организират фестивала „The Legacy Bucharest“, понякога е посветен на размяна на семена. Организатори са създателите на банката - Seminte Libere.

Банката за традиционни семена в Румъния е много богата
Банката за традиционни семена в Румъния е много богата