Търсена характеристика от селекционерите е повече устойчивости, основно на мана и синя китка, подчертават специалистите от Corteva Agriscience
Слънчогледът безспорно е най-важната маслодайна култура у нас. Тя е водеща и за страните от Черноморския басейн. И ако в света се реколтират около 280-290 млн. декара със слънчоглед, то 200 млн. от тях са в района около Черно море. Страните, в които най-много се отглежда слънчоглед освен България, са Украйна, Румъния, Турция. От другите европейски държави по-значителни площи има във Франция и Испания.
За 2023 г. (все още няма официални данни за 2024 г.) са произведени 56 млн. тона слънчогледово семе. За 2024 се предполага, че ще има намаление на количествата с 10%. Това е валидно и за Украйна, което води до увеличение на цената на слънчогледовото семе, казват анализатори.
Високите температури и засушаването през миналата година, които потиснаха развитието на пролетниците, но най-вече продължителното им действие особено във важни периоди от развитието на растенията доведоха до много по-ниски производствени резултати, коментира Нено Ненов, технически мениджър за България в Corteva Agriscience.
За първи път у нас от 7 години падаме в производството под милион и половина тона,
показва статистика. Добивите също са значително по-ниски. Основната цел, която си поставя селекцията е да осигури високи и стабилни добиви при различните условия. И ако преди 40 г. добив от 150 кг/дка се считаше за много добър, то сега се търси минимум 250 кг/дка. Според американски изследователи 60% от увеличението на добива се дължи на хибридите, т.е. на техния потенциал, който е благодарение на селекционната работа, а 40% - на всички технологични новости - торене, обработки, биостимулатори и други продукти.
Ясно е, че селекцията при слънчогледа е къртовска работа, както казват заетите с тази дейност, както и Нено Ненов, също селекционер доскоро. За да се „създаде" един хибрид, се стига след години кръстосване на родителски линии, което продължава около 8-10 поколения. При слънчогледа се кръстосват и много диви форми, които се използват като гени за устойчивост - срещу мана, вертицилиум и други болести, срещу синя китка и други. Съвременната селекция позволява този период да се съкрати, като се комбинира отглеждането на поколения и на открито, и на закрито през неблагоприятните месеци на годината.
В Corteva Agriscience имаме
няколко селекционни центрове,
в които разработваме хибридите,
разяснява Нено Ненов. Целта ни е да получим хибриди с различни групи по раннозрелост, като при слънчогледа те не са толкова силно изразени - разликата при ранните и късните е в рамките на една седмица, до 10 дни, а също различни технологии - конвенционална, която все още се търси, дори се забелязва повишение на интереса към нея напоследък, ExpressSun, Clearfield и Clearfield Plus. По предназначение на продукцията слънчогледовите хибриди са с различни направления - за масло, храна на птици, а по отношение на качеството на маслото - линолови – технологични и конвенционални и високоолеинови, към които през последните години се наблюдава доста голям интерес, особено преди 3-4 г., когато те заемаха около 25% от площите в страната. За съжаление, след това цените се „размиха" и интересът към тях понамаля. През 2024 г. имаше около 70-100 лв. разликата в полза на високоолеиновите семена, което беше добре за производителите на такъв слънчоглед. Разбира се, че трябва да има стимул, за да се отглеждат хибриди от това направление. А и още повече че добивността им вече почти се изравнява с тази на конвенционалните, като те също са с висока толерантност на болести и синя китка.
Качество на маслото е друг показател, на който селекционерите от Corteva Agriscience обръщат внимание. Като цяло
стандартните слънчогледи съдържат
около 65-70% линолова киселина
и около 20% олеинова
Високоолеиновите трябва да са над 80%, но много от хибридите на компанията достигат до 92%. И една интересна вметка, за всички нас като потребители. Често излиза информация, че се смества маслиново със слънчогледово масло. Това не е проблем, казват специалистите, особено ако е високоолеиново масло (олеин - произлиза от маслина). Дори то е по-високомаслено от маслиновото. Проблем по-скоро са добавките, които се влагат при смесването. И другото е, че се подвежда потребителя, т.е. за коректността на представянето на продукта.
В портфолиото на компанията най-много са застъпени хибридите от ExpressSun технологията - от най-ранните до най-късните. При тях е задължително и двете родителски линии да са устойчиви на трибенурон-метил, за да бъдат хибридите с висока устойчивост. Те са изпитани на двукратна, а понякога и за трикратна доза на хербицида, за да се елиминира възникване на евентуален проблем при грешна доза или припокриване при изпръскване на дадена площ.
За да се пусне един хибрид в практиката, то той трябва да бъде устойчив, разяснява Нено Ненов. Дори да „получи" 2 дози - трябва да издържи, ако не - не се внедрява. А при 3 дози - да се отчита минимален процент поражения. Разбира се,
високият добивен потенциал
също е търсена характеристика
Всеки нов хибрид, ако не превишава поне с 3% съществуващите като цяло, не се пуска на пазара.
Сред добре познати хибриди в портфолиото на компанията са: Р64LE137 - и за добри полета, и за не толкова плодородни почви; Р64LE185 - ранен, подходящ за втора култура и за полета с по-висока надморска височина; Р64LE162 - реколтира се в цялата страна, най-отглежданият хибрид на Pioneer за 2024 г., както и през последните няколко години; Р64НE418 - високоолеинов, препоръчва се за интензивна технология; Р64НE244 - става за полета с проблемен фитосанитарен профил.
Високата степен на толерантност към важни болести при слънчогледа е много търсена от селекционерите. При маслодайната култура те са доста - около 16-17, които всяка година се наблюдават с различна степен в зависимост от условията, някои се развиват, други - не. И един много важен проблем за слънчогледа, а именно синята китка. Паразитът, който вече не е рядкост за много от полетата в страната ни, не бива да се подценява, тъй като
може да смъкне добива драстично,
а в някои случаи дори да не се стигне и до такъв
Затова генетическа устойчивост срещу синя китка също е много важно предимство на даден хибрид. Хибридите са с различни степени на устойчивост на синя китка - до раси F и G, а някои и до G+.
Целта на селекционерите ни е хибридите не само да са с добри устойчивости и висок добивен потенциал, но най-вече да са с отлична адаптивност при различните условия, подчертава Нено Ненов. Не се търси просто висок добив при идеални условия, а даденият хибрид да даде стабилен добив при различни условия. За да се постигне тази цел, селекционните програми са насочени в райони, където после се предлагат хибридите. За България най-близкият център е в Румъния, но опитните полета са пръснати из страната, има и на наша територия. На тези опитни полета се изпитват не само крайните хибриди, но и други, които тепърва ще се одобряват. Така се постига най-добра толерантност на расите синя китка у нас, а също и на болестите,
за да се изберат хибриди
с възможно повече устойчивости
Проблемът със синята китка наистина е сериозен, допълва Лили Георгиева от екипа на фирмата. Преди години в Северозападна България масово се сееше хибрид на Pioneer, благодарение на който полетата се изчистиха от паразита. След това навлязоха много хибриди, които са чувствителни, и синята китка отново се появи. Вече се среща в районите на Селановци, Оряхово, Мизия, Долни Луковит, а също и в Кнежа, дори и около Бяла Слатина. Така че нашата препоръка е да се използва ExpressSun технологията, тъй като хибридите ни за нея имат и висока генетическа устойчивост. Искам да подчертая, че някои от фермерите дори не забелязват, че имат синя китка на полетата си. Затова е задължително посевите да се обследват, когато слънчогледите цъфтят или наливат, тогава се различава много добре - паразитът се вижда при корена на растението, като едно зюмбюлче. Трябва да се следи, защото семената на синята китка много лесно се разпространяват с машини, с обувки и т.н.
Различните хибриди могат да имат различна устойчивост на расите, като компанията приема да ги означава с ВR1, ВR2, ВR3. Даден хибрид може да има една, две, а понякога и комбинация от трите, което, разбира се, е най-добре. Например такива са Р64LE137, Р64LE185, Р64LE280, Р64LР146.
През последните няколко години
маната по слънчогледа отново се
превърна в сериозен проблем,
казват специалистите. Това отчасти се дължи на нарушения сеитбооборот, който имаме през последните 20-30 години. Навремето слънчоглед се отглеждаше през 6 г. на едно поле, после периодът се намали на 4 г., а сега край морето и в Южна България се сее: слънчоглед - пшеница - слънчоглед. Болестта е изключително агресивна и ако преди години една нова раса се появяваше за 15-20 г., то сега е през 5-6 г. Докато се създаде толерантен хибрид на дадена раса, вече се е появила по-вирулентна. Борбата на селекционерите е ожесточена - хибрид за раса, и отново цикълът се повтаря.
В случая с маната химията по време на вегетацията на културата не помага, казва Нено Ненов. Препоръчително е обаче използването на Лумисена 200ФС - продукт за третиране на семена. Той осигурява защита в първоначалните фази, когато растението е най-чувствително на мана - много критичният период е поникването. Разбира се,
най-добрата защита е използване на хибриди
с генетическа устойчивост на болестта
В портфолиото ни има хибриди с нов ген за устойчовост към всички индентифицирани раси мана по слънчогледа в България - Р64LE280, Р64НE233.
Кои са накратко характеристиките на най-новите хибриди в порфолиото на Corteva Agriscience за предстоящия сезон:
Р64LE280 - средноранен, линолов хибрид, от ExpressSun технологията. Първият хибрид с нов ген за генетическа устойчивост към идентифицирани раси мана по слънчогледа у нас. С устойчивост на синя китка - ВR1, ВR2, ВR3. Партниращ хибрид на Р64LE162, Р64LE185, Р64LE137 и на високоолеиновите Express толерантни хибриди на Pioneer. Препоръчва се за полета, на които е имало нападение на мана, както и на такива, заразени със синя китка, включително с най-вирулентните раси – G+.
През 2024 г. в опитни полета са получени следните най-високи резултати: 468 кг/дка - с. Обединение, Велико Търново; 415 кг/дка - град Брегово, Видин; 381 кг/дка - с. Рупци, Видин; 345 кг/дка - с. Бисерци, Разград; 359 кг/дка - с. Пишурка, Монтана; 360 кг/дка - с. Комощица, Монтана; 334 кг/дка - с. Копривец, Русе; 338 кг/дка - гр. Бяла, Русе; 323 кг/дка - с. Паскалево, Добрич;
Р64НE233 - средноранен, високоолеинов хибрид, от ExpressSun технологията. Подобрена версия е на доказан в практиката хибрид. С нов ген за най-висока степен на генетическа устойчивост на най-новите вирулентни раси мана по слънчогледа, както и комбиниране с обеззаразяване на семената с Лумисена 200ФС. Партниращ хибрид на Р64НЕ188, Р64НЕ244, Р64НЕ418, а също и на всички линолови Експрес толерантни хибриди, при спазване на изискванията за изолация.
Р64НE188 - средноранен, високоолеинов хибрид, от ExpressSun технологията. Осигурява висок и стабилен добив при нормални и лимитирани условия. Устойчив е на всички идентифицирани до момента раси синя китка в страната - ВR1, ВR2, ВR3. Партниращ хибрид на Р64НЕ244, Р64НЕ418, Р64НЕ233, а също и на всички линолови Експрес толерантни хибриди, при спазване на изискванията за изолация. Подходящ е за полета, на които има зараза със синя китка, включително с най-вирулентните раси - G+.
През 2024 г. в опитни полета са получени следните най-високи резултати: 448 кг/дка - с. Обединение, Велико Търново; 405 кг/дка - с. Брегово, Видин; 365 кг/дка - с. Пишурка, Монтана; 332 кг/дка - гр. Медковец, Монтана; 323 кг/дка - гр. Вълчедръм, Монтана; 369 кг/дка - с. Комощица, Монтана; 339 кг/дка - с. Козаревец, Велико Търново; 313 кг/дка - с. Козловец, Велико Търново; 323 кг/дка - с. Копривец, Русе; 324 кг/дка - гр. Бяла, Русе; 318 кг/дка - гр. Каспичан, Шумен; 348 кг/дка - с. Паскалево, Добрич; 321 кг/дка - с. Дропла, Добрич.
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/599/Image_19885599_811_0.jpg)
![Лили Георгиева и Нено Ненов](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/604/Image_19885604_811_0.jpg)
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/605/Image_19885605_811_0.jpg)
![](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/606/Image_19885606_811_0.jpg)
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/607/Image_19885607_811_0.jpg)
Коментари