Технологии от Байер Кроп Сайанс включват ефективни хербициди, които контролират широк спектър от видове
Ваня ВЕЛИНСКА
През последните години царевицата се превърна в една от най-доходоносните култури. Затова резонно получаването на по-високи добиви е цел на всеки земеделец. Безспорно много са факторите, от които зависи производството да е успешно. Сред тях са качествените хибриди, които трябва да са съобразени с района и технологията на отглеждане, но също важни са балансираното хранене и опазването на културата до края на вегетацията.
Както повечето полски култури, и царевицата се нуждае от добри грижи, за да се развива оптимално. При зърнената култура от решаващо значение е осигуряването на чисто поле без плевели.
Именно
как да се постигне царевичен посев
без заплевеляване
бе един от акцентите на проведената първа за сезона проява на Байер Агро Арена в землището на Горна Митрополия.
От две години не сме организирали такъв формат срещи на полето, а това липсваше както на нас, които предлагаме агропродукти, така и на земеделците, които могат на живо да се запознаят с действието им при реални условия, каза Жечо Мурзов, търговски директор на Байер Кроп Сайанс, пред производители от Северозападна България.
При царевицата се използват различни технологии, които включват употребата на почвени и вегетационни хербициди. Байер разполага с богато портфолио от продукти, които може да се прилагат при различни видове заплевелявания на полетата, както и в зависимост от развитието и на плевелите, и на културата. И нещо много важно. Земеделците получават не само работеща технология, която да опази посевите им чисти, но и това да стане на една оптимална цена.
Плевелите са основен вредител за царевицата
в първоначалните фази от развитието й
Ето защо е много важно да не се допусне поникването им, а ако това все пак стане – да се реагира максимално бързо, за да се стопира по-нататъшното им развитие, които би ги направило сериозен конкурент за храна, вода и светлина.
На демополето в Горна Митрополия бяха представени различни парцелки, на които са приложени добре познати в практиката хербициди, както и нови продукти от портфолиото на компанията.
Хербицидите се отличават от една страна с комплексно действие, а от друга – със селективност, защото са обезопасени с антидот, който позволява на царевицата да расте без да бъде стресирана, разясни Антон Янчев, регионален представител на компанията за Югозападна България, който представи приложените на царевичното поле технологии в царевица.
В контролата, която е оставена, за да се проследят плевелите в посева, се наблюдават основно широколистни плевели – лобода, от поветицовидните – фасулче, куче грозде, татул, самосевки слънчоглед, т.е. има представени повечето от икономически важните плевели, от които трябва да се опази царевицата.
Обиколката на опитните парцели стартира
с почвените и ранновегетационни
продукти Аденго и Мерлин Флекс
Аденго в пълната си доза – 44 мл/дка, като е третирано след сеитба преди поникване на плевелите, коментира полето Антон Янчев. Сами може да видите разликата - изключителен ефект от приложението. Контрастът е много ясен. Но за да бъдем коректни, трябва да кажем, че три дни след запечатката, са паднали 20 литра дъжд. Вълната от плевели, които са тръгнали отдолу, са тотално контролирани благодарение на влагата, който активира хербицидът.
Мерлин Флекс също показва безупречен контрол на плевелите, като екипът на Байер акцентира, че именно този продукт стои в основата на двете им уникални технологии в царевица. Първата е утвърдилата се технология за максимални добиви – Мерлин Флекс и Капрено, а втората е новото предложение от компанията – Мерлин Флекс и Монсун Актив,
технология специално разработена
за полета със заплевеляване от балур
Монсун Актив е новият вегетационен хербицид от Байер, който допълва познатия на пазара Екип, тъй като съдържа още едно активно вещество, с което се постига по-широк контрол на широколистни плевели. Продуктът е много интересен, защото е комплексен хербицид. Той контролира балур от коренища, едногодишни широколистни плевели, дори във фаза братене - кощрява, просо, а също и шириколистни като бутрак, лобода, повитица и други важни плевели. Предимството му е, че може да се прилага до фаза 8-и лист на царевица. И друго много важно - съдържа антидот, който предпазва културата от хербицидния стрес, особено когато е в по-напреднала фаза и има неблагоприятни условия на средата.
И още един вегетационен хербицид, който не бива да се пренебрегва е именно Лаудис. Той е любим продукт на много земеделски производители, тъй като е най-селективният продукт на пазара.
![Чистото от плевели царевично поле е условие за по-високи добиви](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/588/Image_11693588_811_0.jpg)
![Жечо Мурзов
Снимки: Ваня Велинска](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/590/Image_11693590_811_0.jpg)
![Антон Янчев](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/591/Image_11693591_811_0.jpg)
![](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/592/Image_11693592_811_0.jpg)
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/593/Image_11693593_811_0.jpg)
Коментари