Най-подходящото време за засаждане на арпаджик, от който се получава лук, е от втората половина на февруари до средата на март.
В дворните градини лукът се отглежда на лехи, които може да са с различни размери, но обикновено са с ширина до 5 м. Засажда се на ръка, като с мотика се отварят браздички, в които с леко натискане се поставят луковичките на дълбочина 5-6 см. Разстоянието между редовете е около 15-20 см, а в реда - 10 см. Пролетната сеитба е най-широко разпространена.
Почва
Лукът се развива най-добре на по-леки, песъчливо-глинести почви. Добре е те да са плодородни, т.е. богати на органични вещества, както и чисти от плевели.
По принцип тежките, глинести и студени почви не са подходящи за луковите култури.
Предшественик
Отгледайте лук в леха, където миналата година са били картофи, зеле, домати, пипер, фасул, дини и пъпеши.
Отглеждането на лук между овощни дръвчета не е препоръчително, защото той обича светлината.
Торене
Разбира се, както всяко културно растение и от лука се получава по-добра реколта, ако се нахрани. Използват се амониева селитра, суперфосфат, калиев тор. Препоръчително е част от минералните торове да са внесени в почвата през есента преди обработката на почвата. Ако не са, тори се при засаждането, като се използват комбинирани торове.
Лукът реагира добре на подхранване с компост, както и добре разложен оборски тор, но не и на пресен оборски тор.
Грижи
* Окопаването, с което се отстраняват плевелите, а почвата се поддържа в рохкаво състояние, е една от основните грижи за лука, особено в началните фази на развитието му. Извършват се няколко обработки. Първата се прави, когато растенията са високи 5–10 см. Преустановяват се при нарастване на луковицата и образуването на повече листа.
* Подхранването през вегетацията се извършва с амониева селитра. Прави се с първото окопаване на растенията.
Напояване
Арпаджикът развива слаба коренова система, ето защо ако няма достатъчно влага през пролетта, трябва да се полее. През втората половина от вегетацията му, когато оформи главите, нуждата от вода е по-малка.
Внимание!
Трябва да се внимава с напояването, защото излишната влага се отразяват неблагоприятно на качеството на луковиците. Освен това те се съхраняват по-лошо, може да се развие и гниене.
Прибиране на реколтата
Прибирането започва когато луковиците са завършили растежа си, лъжливите стъбла са омекнали и част от растенията са полегнали върху почвата. Обикновено това е в края на юли - началото на август.
Лукът се просушава на сянка под навес, след това се поставя за съхранение в сухо и проветриво помещение. Може да се сплете и да се закачи, както и да се насипе в касетки и мрежести чували.
Коментари