Няма как да пропуснем да отделим специално внимание на звездата през сезона. Модерна и в същото време с богата традиция, любима и недолюбвана, с ярка краска или в нежна нотка, коледната звезда е завладяла търговските обекти, домовете, офисите – всичко.

И така ще бъде до януари, до злополучния ѝ край или до следващата година, когато ще се гордеем със себе си и грижите към цветето, които сме положили, но и ще се питаме „А сега как да я оцветя?“

От който и отбор да сте – фенове или противници, следващите редове ще ви помогнат да разберете природата на поинсетия, да вникнете дълбоко в капризите ѝ, в нуждите ѝ, а не на последно място, да я опазите жива през идните месеци. Кой знае, може би, малко е нужно, за да станете виртуоз в цветарството.

И не се отказвайте заради няколко неуспешни опита. Запомнете, няма растение, което иска да умре. Важни са условията и грижите. А ако не можете да осигурите подходящи, примирете се и просто приемете, че коледната звезда е сезонно цвете. Мисията ѝ е да украси зимните празници в ярки багри, да донесе настроение, да зарадва някого, а с нарастването на деня, някоя друга красавица да заеме мястото ѝ.

1. От супермаркет под условие 

Много е важно при какви условия е отгледано цветето, но още по-голямо значение има как пристига в дома ни, как се предлага и къде е изложено в магазина.

Ето и един емблематичен пример: В големите търговски вериги не пропускат да предложат всичко на едно място. Коледната звезда не е изключение. Обикновено сезонната стока е поднесена точно пред входа или аха на изхода, та няма как да я пропуснете.

Вратите обаче не са най-подходящото място заради течението, а растението е много чувствително на резки колебания на температурата.
Замислете се за същото и когато видите коледна звезда в цветарски магазин, но оставена на пода, близо до вратата, под климатика или още по-зле, изнесена навън.

2. Да има цвят

Повечето хора си мислят, че цветовете на коледната звезда са ярко оцветените най-често в червено прилистници, но това не е така. Истинските цветове се намират в сърцето на горепосочените и представляват дребнички и незначителни зелени или жълти топченца.
Както знаете, цветовете са най-чувствителната част на едно растение. Ако по някаква причина те пострадат (ниски температури, течение, преполиване, пресушаване и т.н.), то бъдете сигурни, че съвсем скоро цялото растение ще прояви симптоми.

Затова, когато си избирате поинсетия, уверете се, че истинксите цветове са здрави!

3. Състоянието на почвата 

Желателно е, ако имате възможност, да обърнете внимание на състоянието на почвения субстрат. Няма как да разберете каква е киселинността му с просто око, но лесно можете да прецените структурата му, влажността и дали има притеснителни образувания.

Не е желателно той да бъде пресъхнал, твърд, отлепен от краищата на саксията. В такъв случай растението ще започне да хвърля листата си отдолу нагоре докато останат само червените. Състоянието обаче е обратимо и звездата има шансове да оцелее.

Ако почвата в саксията е много мокра и тежка, ако от нея капе вода, то това не е вашето растение независимо какво ви казват продавачите. Преполятите коледни звезди загиват скорострелно, като първо клюмват, а в последствие се обезлистват.

4. Внимавайте с пренасянето 

Когато навън температурите са минусови, от съществено значение е да опаковате правилно поинсетията. Няколко минути мраз могат да я увредят чисто козметично или пък трайно и необратимо. Същото важи за студените дъждове или пък, ако вали сняг. Намерете начин да предпазите не само ярките прилистници, а цялото цвете.

Запомнете, че растението идва от Мексико, а там минуси няма.
За да си спестите хвърлянето на пари на вятъра, както и стреса за красавицата, помолете в магазина да го опаковат хубаво, ако сами не го направят. Малко повече хартия или фабрична фуния от целофан са напълно достатъчни. Евтини, но животоспасяващи.

Очаквайте продължение и още полезни съвети в следващ брой.
Снимка: 4-5