Разговаряме с управителя й проф. д-р Тоньо Тонев по повод предстоящото откриване на новата учебната година
Ваня ВЕЛИНСКА
- Проф. Тонев, на 15 ноември стартира втората учебна година на Академия „Земеделско образование и наука“. Разкажете ни малко повече за целите, които сте си поставили с това начинание?
- Академия „Земеделско образование и наука” ЕООД е регистрирана и започна своята дейност през есента на 2020 година. Още от първата учебна година в нея се записаха близо 50 курсисти, което говори за сериозен интерес. В курса се включиха не само земеделски производители, които искат да получат разнообразна информация в сферата, в която работят, но и агроспециалисти, които желаят да надградят знанията си. Затова смятам, че начинанието ни е успешно и има нужда от него. Още по-голямо основание за това, ми дават отзивите от курсистите, които се обучаваха при нас, през първата учебна година.
Академията е нестандартна структура от ново поколение за аграрно образование в България. То включва както онлайн лекционни курсове, така и присъствено практическо обучение, при полски условия.
Това, което се опитваме да направим в Академията, е логично продължение и развитие на богатия многогодишен опит на членовете на екипа ни, в областта на земеделското образование и приложната агрономическа наука. Както е добре известно ученето през целия живот е предизвикателство пред съвременния човек. Макар че, тази философия все още не е широко разпространена в България, в бъдеще постоянното надграждане на знанията е неизбежно, защото несъмнено подпомага професионалното развитие и възприятието на нови идеи и концепции, като прави хората по-успешни.
Дистанционната форма на обучение постепенно се наложи и утвърди, като една съвременна и неотменима за настоящето и бъдещето, паралелна и алтернативна форма на обучение, на всички нива на образователната система в България и по света. Провеждането на присъствено обучение на терен с практически занятия на полето прави още по-истинско и пълноценно обучението на нашите курсисти. Времето, прекарано заедно с курсистите на полето, е изключително подходящо за по-задълбочени дискусии с преподавателите, както и за обмяна на опит между отделните курсисти на Академията.
- Какви предмети и практики се изучават в Академията, ако може така да се каже?
- През изминалата първа учебна година стартираха два от модулите: „Приложни аспекти на растителната защита“ и „Почвено здраве“ с общо 10 учебни дисциплини. Първият модул имаше двукратен прием – през месец ноември и през януари.
Обучението в Академия „Земеделско образование и наука“ през 2021/2022 в първия модул ще бъде дистанционно – онлайн лекции в зимния период – от 15 ноември 2021 до средата на март 2022 г. и присъствено обучение – на терен, трикратно, по два от почивни дни, през месеците април, май и юни 2022 г., по предварително съгласуван график и на предварително подготвени от нас опитни полета, по проектите „Хербитур“ и“ Царевицата – царица на полята“, а също и
на полета с производствени опити в посеви и насаждения с фитосанитарни проблеми
Обект на демонстрация, по време на тези открити дни, са и резултатите от съвместни опити, възложени ни за извеждане от фирми от пестицидния, семенарския и торовия бизнес в България. Ще се показват и производствени опити с нови и оригинални технологични решения, за контрол на болести, неприятели и плевели по културните растения при конвенционалната и No-Till системи на земеделие.
- Кои са преподавателите в Академията освен вас, разбира се?
- В Академията преподават едни от най-изявените специалисти от Аграрния университет в областта на фитопатологията, ентомологията и физиология на растенията, механизация на растителната защита.
В модулно обучение или в самостоятелни курсове ще се включат едни от най-добрите в България преподаватели и специалисти по Икономика и организация на селското стопанство – професорите Алекси Алексиев и Иван Пенов и доцент Теодор Радев.
В курса по Почвено здраве преподаватели са доцентите Красимир Трендафилов (специалист по проблемите с деградацията на почвите и мелиоративните и технически решения, за ефективно напояване на земеделските култури) и Младен Найденов (специалист по почвена микробиология и микробиални препарати в земеделието),, чийто лекции предизвикаха сериозен професионален интерес! В почвата „кипи“ интензивен живот, който може да бъде наблюдаван, направляван и стимулиран или пък унищожаван от човешката дейност. Мисля, че този модул в най-голяма степен кореспондира и съвпада с интересите на колегите практикуващи или стартиращи с No-Till системата на земеделие.
Другите два модули - Селекция и семепроизводство на растенията и Агроекология и биологично земеделие, ще се извеждат от две отлично подготвени и разпознаваеми колежки в своята област – съответно, доц. Марина Марчева и доц. Анна Карова.
От тази учебна година Академията предлага обучение и в два самостоятелни модула – Лозарство, с лектор – проф. Венелин Ройчев и Овощарство – с лектор проф. Валентин Личев. И тези двама колеги са между най-знаковите специалисти в своята област, които имат сериозни професионални постижения.
Идеята ни „Академия земеделско образование и наука“ да се развива не самоцелно, а
в посоки, съответстващи на интересите и потребностите на българското земеделие
За оптимизиране на образователната ни програма ще разчитаме на проявен интерес от потенциалната ни аудитория, която да ни подсказва, какви други реални потребности има. По-дългосрочните ни намерения са обучението в Академията постепенно да обхване и животновъдното направление.
Предвиждаме всички модули да бъдат достатъчно гъвкав и адаптивни към конкретните професионални интереси на участниците във всеки курс.
- В Академията отделяте специално място на модула, свързан с растителната защита.
- Да, това е изключително важен аспект от земеделското производство, а именно опазването на културните растения от вредители – плевели, болести и неприятели. В курса „Приложни аспекти на растителната защита“ са включва общо 6 дисциплини
– Фитопатология и фитосанитарен мониторинг на болестите, с лектор проф. Бобев, Ентомология и фитосанитарен мониторинг на неприятелите – с лектор проф. Радослав Андреев и Основи на земеделието с
- Хербология и фитосанитарен мониторинг на плевелите - с лектор проф. Тоньо Тонев. Този тричленен екип има своята над 15-годишна история на партньорство в съвместното извеждане на дисциплините „Фитосанитарен мониторинг и експертиза“ и „Интегрирана растителна защита“, на магистърските курсове по растителна защита, в Аграрния университет, от тяхното основаване досега. Четвъртата дисциплина от този първи модул е Абиотичен стрес на растенията с лектор проф. Андон Василев.
Дисциплината Фитофармация се извежда от екип от трима преподаватели – проф. Бобев (фунгициди), проф. Андреев (инсектициди) и доц. Найденов (микробиологични продукти за растителна защита). Последната дисциплина от този модул е Техника за растителна защита, с преподавател доцент инж. Ангел Трифонов.
- Какви са наблюденията ви от изминалата години, и най-вече ползите за участниците в Академията?
- Нескромно е аз да говоря за ползите за участниците в Академията. Между курсистите в Академията през първата учебна година имаше и много
дългогодишни и утвърдени, знакови за България земеделски производители,
с огромен личен професионален опит. За нас, преподавателите в Академията, беше истинско професионално предизвикателство да споделяме и обменяме опит с една будна и активна аудитория. Като различен образователен модел, по своя замисъл и реализация, Академията се отличава с изключителна гъвкавост и адаптивност. Част от учебния материал, по всяка от дисциплините, се адаптира към интересите на преобладаващата част от аудиторията. Това не изключва и индивидуален подход към специфичните интереси на всеки отделен курсист. Екипът ни, отговорно и професионално приемаше и всички предизвикателства, пред които се изправяхме в процеса на своята работа. В движение променяхме и оптимизирахме своята дейност, когато пред нас възникваха непредвидими и неочаквани предизвикателства. Това направи екипът ни още по-силен и адаптивен! Получихме и отлични отзиви и оценки от курсистите.
- Какви са бъдещите ви планове?
- Дългосрочната ни цел е сайтът на Академия „Земеделско образование и наука” www.acadzon.bg и чрез своята платформа за обучение, постепенно да се превърне в една желана трибуна за обмяна на знания и опит в областта на земеделието, за всички, които пожелаят да бъдат наши съмишленици и партньори. Всички колеги, от вече завършилите курсове на обучение в Академията, остават желани наши партньори и приятели и ще бъдат канени на бъдещите ни открити дни по проектите „Хербитур“ и „Царевицата – царица на полята“, когато има какво ново да им покажем и споделим с тях.
Накрая бих желал да споделя с вашите читатели, че с тази своя дейност, имам привилегията да творя върху това, което най-много обичам и приемам за свое професионално и житейско призвание!
КУРСИСТИТТИ СПОДЕЛЯТ:
Николай Чистов:
Академията е отлична инициатива!
Идеята бизнеса да взаимодейства пряко с науката, в лицето на най-изявените български учени в сферата, е прекрасна. Обречена е на успех. Трябва да се разширява.
Необходимо е да се включат още модули, както и второ по-задълбочено ниво на съществуващите.
Лично аз бих участвал отново и дори редовно всяка година, именно заради контакта с учените, възможността да получа отговори на актуални въпроси.
Димитър Вукодинов:
Академията беше супер полезна.
Начинът на преподаване и лекциите бяха достатъчно съобразени с времето и натовареността на хората. Преподавателите си структурираха добре лекциите. Бяха полезни, особено за човек, който не е учил агрономия.
Бих участвал отново. Би било подходящо разглеждането на проблеми по култури.
Светослав Русалов:
Идеята за създаването на Академията е повече от прекрасна. Благодарение на включването ми в курса обогатих и добавих знания, до които трудно бих достигнал, без да съм студент в АУ.
Курсовете бяха стегнати, силно синтезирани, а информацията, която получих – ценна за самия мен, поради факта, че притежавам икономическо образование. И това е така, защото имах възможността да ме обучават най-изявените учени в България в сферата на земеделието.
Ивайло Миланов:
Радвам се, че съм сред първите курсисти на Академия „Земеделско образование и наука“. Тук научих, повторих и затвърдих някои от знанията, които сме изучавали в Университета. Като специалист, практикуващ земеделие и агроном, научих доста за продуктите в сегмента растителна защита и листно торене. Курсът беше много добре структуриран и изпълнен с информация, която е нужна и ценна за практикуващите земеделие.
Хибридният начин на преподаване между дистанционно и присъствено е много ресурсо спестяващ и удобен начин за курсистите като по този начин успях да набавя както теоретични така и практически познания докато си работя едновременно и работата.
Златимира Златева и Ралица Енева:
Страхотен проект!
Пожелаваме успех на Академията и на всички участващи в нея!
Това е една добра възможност да се срещнат науката и практиката, развиващи се заедно – за едно по-добро земеделие и бъдеще!
Пламка Петрова:
Огромно благодаря на целия екип преподаватели за предоставената ни възможност да натрупаме нови знания! Курсът е изключително полезен за споделяне на добри практики. За мен беше истинско удоволствие. С пожелания за здраве и бъдещи успехи на Академията!
„Братя Райчеви“ ООД:
Приветстваме идеята за създаване на академията. Прекрасна инициатива, с участието на светилата в аграрната наука. За нас беше чест да бъдем участници в инициативата.
Знанията, които получихме ще ни бъдат много полезни и пожелаваме по-нататъшно доразвиване на прекрасната инициатива и да се превърне в ежегодно събитие с все повече участници.





Коментари