Кои са видовете, които са заплаха за марули, салати, рукола, ендивия, спанак

 

Листни въшки

По листните видове вредят различни листни въшки, като най-често срещаните са зелената прасковена и черната бобова, но също така доматовата, картофена, пиперова и някои други. Тези листни въшки нападат основно салата, маруля и спанак. Руколата почти не се напада от листни въшки. Ако все пак неприятелят се установи, то това са най-вече прасковена, доматена или зелева листни въшки.

Листните въшки се хранят с растителни сокове от културите, вследствие на което причиняват деформиране на листата. Те спират растежа и развитието си, а при силно нападение дори може да загинат. По принцип въшките се скупчват на големи групи, като предимно се разполагат от долната страна на листата.

При храненето си въшките отделят лепкава течност, т. нар. медена роса. Тя от своя страна привлича чернилни гъбички, които замърсяват листата и съответно затрудняват фотосинтезата. Листните въшки причиняват и косвена вреда на културите, тъй като са преносители на някои вирусни болести.

Миниращи мухи

Неприятелят вреди по всички листни зеленчуци. Мухите причиняват няколко повреди. Възрастните женски пробиват листата с яйцеполагалото си, като така се хранят със сока, който изтича, а също така снасят и яйцата си. При излюпването си ларвите се хранят с растителна тъкан, като при движението си между горния и долния епидермис правят змиевидни мини.

При висока плътност на неприятеля може да се стигне до загиване на растенията.

Трипси

По листните видове вредят основно тютюневия и калифорнийския трипс. Неприятелят може да нападне зеленчуците още в най-ранна фаза от развитието им. Те се разполагат от долната страна на младите листенца. Възрастните трипси и ларвите пробиват листата и смучат сок.

В местата на повредата се забелязват сребристи петна с черни точици. При силно нападение петната се сливат, а растенията може да загинат.
И трипсите причиняват косвена вреда, защото пренасят нелечими вирусни болести.

Обикновен паяжинообразуващ акар

Ненасекомният неприятел вреди основно по маруля и салата. Акарите пробиват епидермиса на листата и смучат сок и хлорофилни зърна. На мястото на повредата се забелязват малки светли точици. Те бързо нарастват и обхващат листната петура. При силно нападение листата пожълтяват и окапват. Може да се стигне до загиване на растенията.

Първоначално акарите се разполагат от долната страна на листата, но впоследствие се образуват колонии и по всички растителни части. Характерен признак са фините паяжинки, които се наблюдават.

Надземни нощенки

Към надземните нощенки се отнасят няколко вида – гамозначна, малка полска, памукова, сребристоточкова и зелева. Тези неприятели се хранят с всички растителни части – листа, листни дръжки, стъбла, съцветия, пъпки, плодове и семена, което ги прави изключително опасни.

Повредите са различни в зависимост от възрастта на гъсениците. По-младите гъсеници, които живеят на групи, се разполагат от долната страна на листата. Те нагризват тъканите под формата на ямички. По-късно скелетират листата, като остават само дръжките и големите жилки. Възрастните гъсеници са истински хищници, те могат напълно да изгризат целите растения.

Нощенките, както подсказва и името им, водят нощен начин на живот. През деня те се спотайват в укрития около местата на хранене, като се увиват, в стъбла в листа и др.

Подземни нощенки

Към подземните нощенки се отнасят ипсилонова, зимна и пролетна.

Пеперудите са активни през нощта, а през деня се крият под листата или в почвата. Те се привличат от различни ферментиращи течности и от цъфтяща растителност, тъй като се хранят с нектар.
Гъсениците имат подобен начин на живот. През деня се крият, а през нощта се хранят, като скелетират листата, изяждат кълновете, нагризват стъблата в близост до почвената повърхност. Повредите за младите растения са много сериозни – те са напълно унищожени. При вече напредналите в развитието се изразяват в намаляване на качеството и количествено на продукцията.

Земни бълхи

Неприятелят вреди основно по руколата и ендивията. Бръмбарите са активни в условията на сухо и горещо време. Те нагризват горния епидермис и паренхима на листата, като се образуват малки отвори. При силно нападение те се сливат и листата изглеждат като сито.

Разсадът и младите растения много силно се засягат от бълхите. Вследствие на вредната дейност спира растежът им, като дори може да загинат при голяма численост на неприятеля. Нападнатите листа са с влошен външен вид и нямат пазарна стойност.

Телени червеи

Телените червеи всъщност са вредния стадии на бръмбари, които не нанасят щети. За сметка на това ларвите са сред икономически най-опасните вредители за много култури, не само за зеленчуците.
Телените червеи ядат всичко – семената, младите кълнове, кореновата система, младите стъбла в близост до почвата. Те пробиват корените или подземната част на стъблото, навлизат в растенията и се хранят с тъканите им. Последствията са пожълтяване, завяхване и загиване на културите.

Голи охлюви

Тези вредители са особено опасни за листните зеленчуци. Предпочитат влажни места с повече растителност. Младите охлюви нагризват повърхностно стъблото и листните дръжки, както и листата, където се образуват отвори. По-възрастните индивиди изцяло скелетират листата. Те са в състояние напълно да унищожат младите растения.

Листните зеленчуци се нападат от различни видове листни въшки
Листните зеленчуци се нападат от различни видове листни въшки
Охлювите са напаст за всички листни видове
Охлювите са напаст за всички листни видове