Нощта на 27 срещу 28 април 2025 г. донесе значителни предизвикателства за украинските овощари, според експерти на EastFruit. Това бележи третата вълна от пролетни слани, която за разлика от предишните засегна дори по-късно цъфтящите и по-устойчиви на слани овощни градини, особено ябълковите и крушовите дървета.
Ще има ли плодове в Украйна през 2025 г. и как това ще се отрази на реколтата?
Трябва да се отбележи, че нощните температури на въздуха варират не само в различните региони, но и в рамките на отделните населени места. Например в овощните градини, разположени в низините, температурите често падаха до -5°C до -6°C, което можеше значително да навреди на реколтата в овощните градини, цъфтящи по това време. В същото време в същия регион температурите в хълмистите райони могат да бъдат с 3-4°C по-високи, което намалява вероятността от загуби на реколтата.
По-голямата част от оплакванията за потенциални загуби на реколтата идват от Виницка област, която често се смята за столицата на градинарството в Украйна. Това предполага, че овощарите в съседна Молдова също са се сблъскали с проблеми. Въпреки това повечето земеделски стопани посочват, че загубите от тази вълна от слани за ябълковите и крушовите градини ще бъдат минимални, макар че се очаква известно въздействие. Мразовете могат да окажат отрицателно въздействие върху качествените характеристики на плодовете и да намалят пригодността им за дългосрочно съхранение.
Костилковите овощни култури, които вече са цъфнали и са образували плодни дръвчета, вероятно ще понесат тази вълна от студове без значителни загуби. Въпреки това културите, които все още са във фаза на цъфтеж, могат да претърпят допълнителни щети. В докладите се споменават и щети върху ягодови насаждения.
Производителите предупреждават, че тази трета вълна може да не е последната - очаква се рисковете от измръзване в Украйна да продължат поне до 17 май. По данни на Украинския хидрометеорологичен център през май 2025 г. са възможни краткотрайни застудявания, които биха могли допълнително да усложнят положението на производителите, особено в централните и западните райони.
Като се имат предвид загубите от предишните студове, е много вероятно общият обем на производството на костилкови плодове, като череши, праскови, нектарини и кайсии, в Украйна да бъде сравнително нисък. По-голямата част от потреблението на тези плодове ще бъде задоволено с внос от южните страни от ЕС, Турция и страните от Централна Азия.
Очаква се и намаляване на добива от летните сортове малини. Предварителните оценки сочат, че боровинките не са били засегнати от сланата. Що се отнася до ябълките, засега няма основания да се предполага значително намаляване на реколтата, но точна оценка ще бъде възможна едва през втората половина на май.
По данни на Министерството на аграрната политика на Украйна през 2024 г. само 20 % от овощарските стопанства ще имат достъп до съвременни технологии за защита от измръзване, което прави отрасъла уязвим от климатичните промени.
Коментари