Размножителният сезон вече е към своя край в повечето пролетно отелващи се стада с млечни крави. Въз основа на 283-дневен период на бременност, крава, която е обслужвана на 1 август, би имала очаквана дата на отелване на 10 май 2025 г.

Някои фермери предпочитат компактен сезон на отелване, докато други удължават този период. Независимо от предпочитаната система, препоръчително е размножителният сезон да продължи 12-седмици както във фермите, в които се отглеждат животни за месо, така и във фермите за производство на мляко.

Тестът за бременност е ключов за управлението на млечното стадо. Той показва кои крави са бременни и времето на зачеването им, което помага за по-ефективно планиране. Така се определя кога да се бракуват празните крави, кога е подходящият момент за пресушаване на виметата или организиране на храненето и управлението на труда.

Начини на проверка

Съществуват няколко метода за тестване за бременност, като ректално изследване с помощта на ръка или с ултразвук, и изследване на мляко или кръв. Ректалното изследване в ранна възраст е много точен метод за идентифициране на бременност след 5 или повече седмици. Тестът за бременност с мляко също може да бъде ефективен, но не предоставя информация за етапа на бременността. Имайте предвид, че кравите, за които е потвърдено, че са бременни, все още може да не успеят да се отелят поради вероятност от аборт. Ако това е повтарящ се случай, проучете конкретните причини, за да избегнете повторение.

Изследването може да се извърши 30 дни след като последната крава е била обслужена, но някои фермери предпочитат да изчакат до 40 дни. При това отлагането на изследването, когато бременните крави са навършили 12 или повече седмици, може да доведе до проблеми при идентифицирането на точния етап на бременността или да затрудни установяването на това дали кравата носи близнаци или не.

Тест за бременност с мляко

Когато кравата е бременна, тя произвежда гликопротеини, които показват наличие на бременност. Те стават налични в млякото 28 дни след зачеването. Това означава, че фермерите могат да поискат тестът за бременност да бъде включен в рутинното изследване на млякото. Този тест обаче не показва етапа на бременността. Ако знаем кои крави са бременни и кога са заченали, можем да придобием представа кога ще се отелят. Единственият начин да се разбере това е чрез тест в ранна бременност.

Друг начин за тестване за бременност с мляко е ранното тестване в периода на чифтосване. Ако бъдат идентифицирани такива крави, те могат да бъдат управлявани отделно. Но трябва да се внимава с този метод, в случай че крава загуби плода си, докато е в отделната група.

Преди прибирането на стадата за зимния сезон трябва да бъдат проверени всички съмнителни крави и да бъдат идентифицирани всички аборти. Ако има конкретен случай, изискващ ранно тестване за вземане на управленски решения, тестът за бременност с мляко може да бъде бърз начин да се подпомогне вземането на тези решения.

Ако използвате този инструмент заедно с тест в ранна бременност, важно е да не записвате резултатите в развъдния си дневник, защото това може да замени резултатите от сканирането. Но ако това е единственият метод за тестване, използван във фермата или ако има само празни крави, резултатите могат да бъдат автоматично актуализирани в дневника. Ако едно животно наскоро е абортирало, ще отнеме две седмици, за да спадне нивото на гликопротеини в него. Това може да доведе до фалшиво положителен тест за бременност.

Предимства от тестването

Повечето ползи от изследването на кравите са очевидни, тъй като фермерите могат да идентифицират кравите, които са празни и да ги отделят от бременните. Когато се използва бик за разплод, датите на обслужване може да не са записани за всички крави, така че с изследване на подходящ етап от бременността могат да се определят приблизителните дати на отелване за тях.

Изследването позволява на фермерите да групират кравите според очакваните дати на отелване, което е полезно при хранене и ваксиниране преди отелването. Освен това, кравите, групирани в съответствие с очакваните дати за отелване, могат да бъдат преместени по-близо до кошарите за отелване, когато терминът им наближи.

Слабите бременни крави и тези, носещи близнаци, също могат да бъдат групирани заедно и да се хранят по съответния начин, за да се гарантира, че имат подходящо телесно състояние преди отелването.