Умната техника е икономия на време, енергия и труд
Решава и проблема с хроничния недостиг на работна сила
Алма Давидова
Роботизацията променя цялата агросфера. Традиционните методи за водене на селското стопанство постепенно отиват в миналото. Навлизат технологии, които повишават ефективността на земеделския труд. А фермерите от развитите страни все повече страдат от недостиг на работна сила.
Постижения и проблеми на пазара на агророботи
Иновационните разработки покриват неравномерно различните агросектори.
Големите компании насочват вниманието си върху ключови аграрни сфери и на практика не обхващат малките подотрасли.
Основните направления за развитие на роботите са: системите за животновъдните ферми, посевната и обработващата робототехника, безпилотните трактори, роботите обиращи реколтата, за внасяне на торове и напояване.
Конкуренцията на пазара на робототехниката е слаба
Основно това е борба на големите, които разработват нови пазари и “противопоставянето”" на различни стартъпи, които се опитват да решат един и същ проблем.
Но пазарът все още не е наситен и се нуждае от технологии, които да осигурят производството на храна с минимално натоварване на околната среда и загуби на енергия.
Роботи за селското стопанство - това е начинът да се решат съществуващите проблеми.
Но има и много трудности които забавят развитието: нееднородната работна среда за роботите;
проблемът с идентификацията и класификацията на целите и препятствията по пътя на движението;
недостатъчно развитата навигационна технология;
безопасността на труда (роботите могат да “не забележат” човека, следвайки своята програма);
сложността, свързана с особеностите на селскостопанските процеси.
Появява се и още един важен проблем - необходимостта от преустройството на старите ферми, спрямо новите системи.
Роботите настъпват
По прогнози на компанията Tractica, обемът на пазара на агророботи ще достигне $74,1 млрд до 2024 година.
Производството им ще нарасне за това време почти 19 пъти - до 594 хил технически единици. През 2016 година този показател е 32 хил. роботи.
Пазарът - все по-достъпен
Очаква се, че в близките няколко години вече ще са по-достъпни много иновационни продукти, които сега се намират още в стадий на изпитание или на етап разработка на прототипи. Иновациите са насочени към това да направят роботите по-леки, модулни и компактни.
Те ще бъдат и достатъчно бавни, за да отделят внимание на идентификацията на всяко растение.
Лекотата им ще позволи и да се избегне излишното натоварване на почвата, а малкият размер потенциално осигурява по-ниска цена.
Технологичните проблеми в скоро време ще бъдат решени и промишлеността ще може да превключи на серийно производство.
Но освен технологични препятствия трябва да се преодолява и консерватизма на фермерите, затова е трудно да се очаква някаква тотална революция в сектора.
Преходът към робототехниката ще стане постепенно.
Сфери от селското стопанство, където роботите вече се изявяват
В животновъдството млечната промишленост заема лидерски позиции по внедряване на робототехниката. Системи за подаване на храна и почистване на краварниците вече се използват активно.
Обемът на този пазар се оценява на $1,9 млрд., а след 5 години ще нарасне още 4 пъти.
Перспективни са и роботите за паша на животните.
Безпилотните трактори също се множат. По информация на IDTechEx през 2016 г. са продадени повече от 300 хил. трактори с автопилот. Продължава работата над принципа “следване на лидера”. Той означава, че след главния трактор или комбайн, управляван от човек, следват безпилотните машини.
Но водещите производители на агротехника работят над създаването на безпилотен трактор. Миналата година компанията Case IH презентира концепцията си за такава машина.
При пръскането прекаленото използване на средства за растителна защита не само води до допълнителни загуби, но и вреди на околната среда.
Технологиите намаляват до минимум използването на химически средства за растителна защита. Те позволяват да се избегне равномерното внасяне на препарати на цялото поле и те да се използват конкретно само за тези растения, които се нуждаят от това.
За да се случи това, помагат роботи, използващи компютърна технология за видеофиксация на плевелите. Такава технология внедряват от AgВOT II.
Това направление все още се развива, но то ще повлияе на общото потребление на средства за растителна защита.
А разработки като RoboCrop, предполагат пълен отказ от изполването им. Компютърна технология с видеофиксация идентифицира плевелите и системата автоматично ги унищожава. Има и разработки, при които се използва лазер за ликвидиране на бурените.
Навлизат и роботи за фиданки и градински центрове.
Отглеждането на фиданки изисква доста труд. А се задълбочава кризата с липсата на работна ръка. Затова интензивно се разработват решения за автоматизиране на засаждането и грижите за фиданките. Успешни продукти в тази област имат компаниите HETO - Agrotechnics и Harvest Automation.
Мониторинг и анализ на агрокултурите
Мониторингът на полето е важна задача, която може да се реши от автономните безпилотници.
Новите технологии в производството на датчици и подходи в картографирането, осигуряват на фермерите детайлна информация за състоянието на полетата. Съвременните дронове събират тези данни без намесата на човека.
Производителите на съвременните агродронове предлагат на фермерите комбинирани пакети, включващи програмно осигуряване на събирането и анализа на информация.
Безпилотните машини може да се използват и за други задачи, такива като внасяне на препарати и торове.
Внасяне на торове и поливане
Традиционните напоителни системи не използват ефективно водата. Прецизното напояване, работещо с помощта на автоматизирани системи, позволява да се намали разхода на ресурси. Специални агроботи могат да се движат между редовете и да поливат в основата на всяко растение, според нуждите му, като използват определено количество вода. Роботите са компактни и мобилни, затова няма проблем с придвижването им до труднодостъпни места.
Същият подход се използва и в разработката на роботи за внасяне на торове. Компанията Rowbot създава мобилно устройство, което може да се придвижва между редовете царевица и да внася азотните торове точно там, където има нужда.
Прибиране на реколтата
За много култури вече има решения за автоматизирано прибиране на реколтата. Но в този сектор има още много необхванати направления.
Прибирането на зърнените култури е лесно за автоматизиране, но с плодовете ситуацията е друга. Прогресът тук се ограничава от строги технически изисквания. Система за видеофиксация трябва да определя степента на зрялост на плодовете. Освен това те трябва да се късат с човешка ловкост - бързо и внимателно, за да не се повредят.
Липсата на универсална употреба е още един проблем.
Независимо от трудностите в това направление има и постижения. Например проектът на ЕС CROPS е създаден за разработване на роботи за прибиране на реколтата от агрокултури. Проектът има прогрес и при създаването на техника за събиране на ябълки, грозде и чушки.
Според прогнозите на IDTechEx, роботите за събирането на ягоди и цитруси ще се появят на пазара до 2021 г. Успешни са изпитанията на Agrobot, който събира ягоди.
А Wall-Ye е разработка, която постига успех при обирането на грозде. Компанията създаде и устройство за събирането на боровинки.
Машината за събиране на салатки LettuceBot от компанията Blue River Technology вече се използва в Калифорния.
Но всъщност крайната цел е създаването на универсални, комбинирани роботи
които да могат не само да събират реколтата, но и прецизно да поливат и внасят торове. С подобни разработки вече се занимават някои компании.
Индустрията за аграрна робототехника е перспективно направление, което интензивно се развива.
Създава се благоприятна инвестиционна среда за стартъпи и компании, занимаващи се с изследвания в този отрасъл.
Затова се появяват много нови разработки, които позволяват на фермерите да спестяват стотици милиони долари.
По материали от чуждестранния печат.


Коментари