"На 22 февруари 1991 година Великото народно събрание прие Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, според който възстановяването трябваше да стане на принципа на комасацията. По-късно този текст отпадна и нивите бяха върнати в старите реални граници...Всичко приключи, земята беше раздробена." Това е една малка частица от интересните спомени, свързани с родното земеделие, на 90-годишния юбиляр проф. д. ик. н. Атанас Ганев.
Без преувеличение той е една жива история на селското ни стопанство още от 1949 година до наши дни. На 12 февруари аграрната общественост се събра в НТС в столицата, за да чества неговия юбилей - знаков за историрията на българското земеделие.
Проф. д.ик.н. Атанас Ганев е започнал трудовата си дейност през 1949 г. като агроном в МТС-Кнежа, утвърждава се като изтъкнат изследовател, преподавател и обществен деец, ректор на Висшия институт по механизация и електрификация на селското стопанство в Русе (днес Русенски университет) и директор на Института по икономика и организация на селското стопанство в София (днес Институт по аграрна икономика). Проф. д.ик.н. Атанас Ганев е автор и на над 300 научни труда – монографии, студии, учебници, някои – издадени в чужбина.
Интересен факт е и че, когато е работил в Съвета за икономическа взаимопомощ (СИВ) той е първият, разработил така наречените контрактни цени, за да продаваме агропродукцията си с 18-20% печалба. За тази разработка той получава 2 награди. Дотогава сме изнасяли на безценица за Съветския съюз.
През последните години името на проф. Ганев се свързва със Съюза на земеделските кооперации : "Година след година кооперациите се топяха. Сега убеждават земеделските производители да се сдружават, даже им обещават европейски помощи за това...", коментира той.
Коментари