Използва се дървото трепетлика
В Полша все още има хора, които могат да редят едновремешните традиционни покривни покрития, направени от дъскички от трепетлика - не от дървени дъски (ще уточним по-нататък в текста). Плоскостите могат да се поставят на всякакъв вид покрив, дори и на много сложен.
Този дизайн ни връща към естественото, към селското, към близостта с природата и с бита на славяните. Но освен, че покривът ще изглежда много добре на къща, пристройка или кошара, има и повече плюсове като:
- топлоустойчивост;
- много е тих (не като ламаринени плочи на покрива по време на дъжд);
- издръжлив е - около 25-30 години без никакъв ремонт.
Той обаче има един недостатък. Както всяко дърво не е огнеупорен.
Какво представлява материалът
Дървените „тикли“ не са точно дъски, уточнява авторът. Той ги определя по-скоро като стърготини или чипс. Направени са от дървото трепетлика, което вирее в цяла Западна и Северна Европа, среща се и в България. Един „чипс“ е с дължина около 40 см и дебелина 0,8-1 см. Той е много еластичен от едната страна (както показва снимката). Така че може да се огъне повече от 45 градуса, което позволява да се покрият наистина сложни покриви.
Дървесината от трепетлика също е резистентна на паразити. Буболечките не харесват тази дървесина толкова, колкото другите дървета.
Стъпка 1: Подготовка на покрива
Покривът трябва да бъде покрит с дървени дъски (като на снимката) или просто покрит с кръпки и плотове (ширина 30-35 см).
По краищата трябва да се поставят дъски, които ще бъдат краят и място, върху което ще заковем дъскичките.
Стъпка 2: Специални пирони
Дървените дъски не могат да бъдат прикрепени към покрива с какви да е пирони. Твърде дебелият ще счупи дървесния чипс, твърде късият няма да го задържи здраво и ще падне след ветровит ден.
Пироните трябва да са дълги и тънки.
Стъпка 3: Първи ред
Първият слой поставяме по линията, която маркира долната страна на бъдещия покрив – опънат конец я показва.
Слоят е от вертикални дъскички, но вторият е от хоризонтални, след това отново вертикален и отново хоризонтален. 3 хоризонтални и 3 вертикални слоя (прави се и до 8 слоя). Това е така, защото покривът трябва да придобие дебелината (от 5-8 см).
По-късно чипсовете ще бъдат поставени само вертикално до края на покрива. Само на върха за пореден път хоризонтално.
Стъпка 4: Слоеве, слоеве, слоеве
Сега е време за останалата част от покрива. Слой след слой са прикрепени с гвоздеи към покрива. Един ред отляво надясно, след това другият отдясно наляво. До върха. В горната част има 8-10 слоя чипсове, поставени хоризонтално.
Работата изглежда лесна, но е трудна. Пироните са тънки, така че е лесно да ги огънете. Освен това отнема много време.
Стъпка 5: Краят
Покривът след известно време (1 или 2 месеца - в зависимост от това колко е слънчевата светлина) ще промени цвета си от жълт до тъмносив. Тогава покривът трябва да издържи много, много години.
Коментари