Ще ви пренесем в не толкова далечното бъдеще с пролетни цветя, които най-вероятно на места вече цъфтят. Ако не другаде, то в цветарските магазини и градинските центрове, със сигурност. Разходете се до някоя оранжерия за производство на цветя. Ей така..., за да си напълните очите с пролет още през януари.
Приемете един съвет от нас в началото на годината: Старайте се не само към изобилие от цветове, но и към разнообразие от видове. Така по всяко време на годината ще има поне едно цвете, на което да се радвате, а ще бъдете полезни и за цялата екосистема, която заобикаля градината ви. Да започваме да мечтаем...
Дамското сърце (Dicentra spectabilis)
е красавица със сантимент
Отглежда се лесно, многогодишна е, расте бързо, а цветовете ѝ... ах, тези цветове. Розови, бели, червени, двубагрени и много нежни, феерично разположени по цветоносните събла като мънички балерини.
Дицентрата предпочита сенчести местенца или такива със шарена сянка. Ако още не сте я настанили в градината, това може да стане и сега. Най-често се предлага подземен орган в пликче, а засаждането може да стане както в саксия, така и в градината, когато времето се позатопли.
Дицентрата е класическо цвете за нашите декоративни градини. Единственият ѝ минус, за който можем да се сетим е, че след прецъфтяване, листната маса скоро отмира. Мястото остава празно, но не е трудно да се запълни с едногодишни цветя.
Коридалис (Corydalis) или
още наречен лисичина
е още един представител на цветното царство, който навява спомен от детството и мъничко сантименталност. Той е многогодишно растение, естествено разпространено у нас. Цъфтежът е ранен, започва още през март. В природата се среща в бледи багри на бяло, розово и лилаво, докато културните сортове са и в по-ярки цветове. Те дори цъфтят по-дълго.
Коридалисът харесва сенчести и полусенчести места също, както дицентрата. Биха били добри съседи в цветната леха. За съжаление, не се предлага в търговската мрежа под формата на готов разсад или поне се среща много рядко. Засейте си семенца, ако искате да го имате.
Важно е да отбележим, че растението има лечебни свойства.
Бергенията е (Bergenia) многогодишна,
вечно зелена с красиви розови цветове
в най-ранна пролет. Листата са плътни, сочни и зелени през топлата част от годината. Когато ги погали студа наесен стават уникално пурпурночервени. Наричат бергенията още бадан. Тя е растение за всякакви градинари на първо място, защото се отглежда лесно и не изисква никакви особени грижи. Идеална е за вилата.
Бергенията предпочита повече сянката, но се държи добре и на слънце. Изисква добър дренаж, не много вода, но не проявява капризи. Поради ранния цъфтеж е твърде вероятно цветовете да бъдат повредени от повратен мраз. Бергенията е добър съсед за повечето цветя със сходни изисквания. Чувства се чудесно под склопа на дървета и храсти, а така също и самостоятелно.
За оптимален ефект в пролетната градина
се препоръчва групово засаждане
цъфтящи и листно декоративни растения. Отлични съседи на горе изброените видове са незабравките, брунерата, всички луковични цветя с пролетен цъфтеж, кукуряка, белисите, игликите, теменужките. Също декоративните треви, хеухерите, хостите и други.
Комбинация от цъфтящи многогодишни храсти с разхвърляни тук-там тревисти растения също би грабнала окото.
Коментари