Дори ако нямате градина и имате само балкон, или просто перваз на прозорец на слънчевата страна на дома, то вие можете да си отгледате саморъчно билки за направата на чай. При желание можете да ги изсушите за зимата, или да пиете приятен свеж чай през лятото. Ако смятате да пиете чай със свежи треви, то се препоръчва леко да смачкате листата, тогава ароматните етерични масла ще постъпят във водата.
Използвайки свежи треви, помнете, че трябва да слагате повече от тях в чашата с чай, отколкото сухи. След това се снабдете с растения, които можете да отглеждате в градски условия. Трябва да помните обаче, че ако откъснете прекалено много от листата на растението, то тогава можете да го убиете. Затова садете няколко екземпляра от най-предпочитаните от вас билки.

Мента:

Ментовият чай е най-любимият сред ценителите на билкови напитки. Освен това ментата е една от тревите, които лесно могат да се отглеждат. Това растение е много устойчиво, и ако го оставите в градината, то може да се разрасне неконтролируемо.
Ментата също така трябва да се намира половин ден на слънце (тоест первазът на прозореца, който гледа на изток или запад е напълно подходящ за растението. Ако настаните ментата на южен прозорец обаче, то растението може да изгори. Не забравяйте за поливането в най-горещите летни дни: то е много нужно за поливането.
Ментата е представена от широк спектър сортове с различни вкусове и аромат, можете да изберете по свой вкус: кръглолистна, шоколадова, пиперлива и др. Ментата е най-лесното за отглеждане растение.

Лайка:

Когато правите чай от лайка, използвайте малките жълто-бели цветове, а не листата на растението. Лайката се дели на два вида: немска и римска. Най-добрият чай се получава от немската лайка. Растението обича песъчливата почва и яркото слънце, единственото, което трябва да помните е, че в горещите летни дни растението се нуждае от обилно поливане.  Технически лайката е едногодишно растение, но практически тя толкова добре се размножава, че може да остане дълги години в градината ви. Можете да я отглеждате и в сандъчета на балкона, въпреки че е градински вид.

Маточина:
 
Маточината е близка родственица на ментата, но се отличава по лимоновия си аромат. Тя обича леко сухата почва и частичната сянка през деня. Освен за използването на приготвянето на чай, маточината може да се използва и като подправка при приготвянето на риби и др. Маточината лесно се отглежда в помещението, както нейната братовчедка ментата.

Шипка:

Плодовете на шипката придават на чая приятен цитрусов вкус, чаят с шипки е богат на витамин С. Плодовете се образуват само на храстите от вида роза канина.
Плодовете на шипката представляват сами по себе си ягоди, които се образуват под съцветията. При приготвянето на чай със сухи плодове се препоръчва да ги разрежете на две преди да ги залеете с гореща вода. Не е задължително да почиствате семената, но ако искате да пиете чай от шипки без семена, то ги почистете преди да ги наредите да се изсушават. Шипковите храсти са много устойчиви и понасят студа. Растат на височина от 60 см до 1,8 м. Могат да се развиват на всякакви терени, но не и на перваза на прозореца.

Лавандула:

Лавандулата е прекрасно допълнение към всяка градина, дори и ако не предвиждате да я използвате за чай. На височина достига до 60-80 см, обстоятелство, което я прави невъзможна като саксийна култура на прозореца, но нищо не ви пречи да я настаните на нисък контейнер на балкона. Условията, които трябва да й гарантирате, са свързани с добрия дренаж на почвата и пряката слънчева светлина. Има и студоустойчиви сортове лавандула, но има и такива, които не понасят студа, затова се поинтересувайте преди да си купите за всеки един от тях.

Резене:

Съществуват няколко вида резене, като най-често се отглежда сладкото резене. Сухите семена на това растение има сладникав аромат. Те узряват в края на лятото-началото на есента. Можете да оставите смело семената на растението до пълното им изсъхване и след това да ги съберете. Няма да можете обаче да отгледате резенето в дома си, тъй като растенията достигат височина от повече от 1 метър. Не садете също така сладкото резене до ароматния му събрат - копъра, тъй като растенията ще се опрашват едно друго. Резенето обича много слънце и обилно поливане.