Извършва се преди започване на вегетацията
Градинарите, които не са успели да си засадят нови дръвчета през есента, могат да го направят и през пролетта. Въпреки че есенното засаждане е предпочитано, и пролетното не е проблем.
Няма съществени различия относно технологията на засаждане. За разлика от есенното, при пролетното ямките не се изкопават много рано. Извършва се почти непосредствено преди засаждането, до 2-3 дни по-рано. Това правило трябва да се спазва особено в топло време, тъй като в противен случай почвата много бързо просъхва.
Размер на ямките:
* За семковите видове – ябълка и круша, както и за ореха, посадъчните ямки се изкопават по-големи. Те са с диаметър от 80 до 100 см, а дълбочината e 60-80 см.
* За костилковите видове размерите трябва да бъдат с около 20 см по-малки.
Торене
Около корените почвата трябва да е по-хранителна. Ето защо преди да пристъпите към засаждането, трябва да сте си осигурили органични и минерални торове. Ориентировъчно за всяка ямка нормата е:
* 150 грама суперфосфат;
* 100 г калиев сулфат;
* 80-100 грама амониев нитрат (амониева селитра);
* 10 кг добре угнил оборски тор.
Предварително смесете торовете с част от почвата, отделена от горния почвен слой - от 0-30 см.
Пролетното засаждане се практикува основно в по-студените райони на страната. То е препоръчително за по-капризните овощни видове.
Подрязват се стъблото и корените
Преди да поставите дръвчето в ямката, трябва да опресните корените му. По принцип това се прави при по-дебелите корени, като връхчетата им се съкращават.
При засаждането на дръвчето се внимава то да се постави така, че спойката на присаждане между подложката и присадника да остане над почвената повърхност, както и да сочи в посока юг. Освен това корените на дръвчето трябва да се разпределят правилно във всички посоки.
След това върху тях се насипва почва, която се притъпква внимателно, като се започва от края на корените към ствола на дръвчето. След това отново се добавя почва. Около дръвчето се прави венец от почва за задържане на водата при поливането му.
Поливане на новозасадените дръвчета трябва да се направи, дори ако почвата е влажна или вали. Необходимо са по 30-40 литра вода на дръвче.
Ако има нужда се прави резитба на около 80 см от почвената повърхност. Когато в зоната 60-80 см има предивременни клончета, се оставят 3-5 броя на 2-3 пъпки.
Задължително още при засаждането до стъблото се поставя опорно колче, което да предпазва дръвчето от счупване при силен вятър.
Купувайте качествен посадъчен материал
За да сте сигурни в овошките, които купувате, правете го от проверени места или лицензирани разсадници. Това ще ви гарантира както качеството на посадъчния материал, така и здравословното му състояние, което е от решаващо значение.
Често дръвчета, които са купени от случайни продавачи по пазарите, се оказват не точно каквито е трябвало да бъдат, а и е много опасно, когато са заразени с вирусни или други опасни болести, което налага изкореняването им.
Най-добре е да изберете разсадник, който е най-близо до вас. Така дръвчетата се развиват в условия, които са близки до тези, които са били допреди да се извадят и по-лесно се приспособяват след засаждането.
ВАЖНО!
За да си гарантирате плодове, дръвчетата трябва да имат качествено опрашване и оплождане. За целта съобразявайте сортовете, които избирате да имат подходящи сортове опрашители.
Коментари