Те са подобрител на почвата, рециклират хранителни вещества и подобряват хумуса.
Опадалите листа през есента са ценен ресурс в градината - те могат да се компостират, да се събират под жив плет като подслон за дивата природа или да се превърнат в листна плесен.
Тя се прави, когато есенните листа се разграждат от бавното действие на гъбичките, а не от бактериите, които разлагат други съставки на компоста.
Натрупайте листа в отделен кош и ще имате идеалния материал, който да използвате за засаждане през следващите години.
От кои дървета са най-добри?
Листата на всички широколистни дървета правят добра листна плесен, но някои се разграждат по-бързо от други.
Малките тънки листа, като тези на брезата, се разпадат доста бързо, докато големите кожести, като на кестена, ще се нуждаят от надробяване.
Вечнозелените листа и игличките отнемат много повече време и не трябва да се включват в големи количества.
Най-добре е да смесите листа от подобен тип, така че да изгният с еднаква скорост.
Листа, които бързо се разграждат, са на: ясен, бук, бреза, череша, бряст, габър, вар, дъб, топола, върба. Те са с ниско съдържание на влакнест лигнин и високо съдържание на азот и калций и ще произведат листни плесени в рамките на една година. Добавете ги директно в мрежест кош или в найлонови торбички с дупки, без да ги дробите.
Листа, които се разграждат бавно, са на: широколистни храсти, глог, клен, магнолия, явор, кестен.
Големи, жилави листа с високо съдържание на лигнин и ниско съдържание на азот и калций отнемат 18-24 месеца, за да се разпаднат. Накълцайте ги с косачка или градински шредер.
Восъчната смола покрива игличките, така че им отнема повече от година, за да се разрушат. Може да добавяте иглички на всеки шест до осем седмици. Овлажнявайте при сухо време, в идеалния случай използвайте дъждовна вода. Тази плесен използвайте за мулчиране или засаждане на киселиннолюбиви растения.
Вечнозелените листа са на: аукуба, падуба, чемшир, фотиния, рододендрон, скимия. Те също имат восъчно покритие и могат да се слепват, забавяйки разлагането. Накъсани на малки парченца, те изгниват най-добре в топлината на смесен компост.
Как да изградите кош
Листата може да се съхраняват в мрежест кош, направен от телена ограда, закачена на дървени колове. Листата трябва да са влажни, но не мокри и не трябва да се опаковат прекалено плътно.
Най-напред изберете място в двора, което да е извън полезрението, но с лесен достъп. Кошът трябва да бъде на сянка през лятото, но не прекалено защитен от дъжда.
Ще имате нужда от:
* задушаващо плевелите покривало/ мулчиращо фолио;
* телена ограда;
* 4 дървени кола;
* чук;
* гумен чук;
* тел или канап;
Изрежете парче фолио малко повече от 1 квадратен метър, ако самият кош ще е толкова голям. С гумения чук начукайте четирите колове в земята на около 1 м един от друг. Заобиколете ги с телената ограда и закрапете краищата с тел или канап. Поставете мулчиращото фолио вътре.
Сега можете да поставяте листата. Те ще се свият с около две трети, след като започнат да гният и трябва да са готови за тор след година-две.
Източник: gardenersworld.com
Коментари