Императрицата на луковиците
И така, отново идва сезонът на луковиците! Отново ще препускаме през хилядите страници в сайтовете за предварителни поръчки. Ще ровим в кутии в търсене на най-хубавите и едрите. Ще мечтаем за перфектната пролетна градина с много и различни по вид и цвят първенци.
Но първо трябва да помислим! Нека този сезон разумът надделее над желанията. Проучете растенията преди да ги закупите. Проверете фирмите, които доставят посадъчния материал. Посъветвайте се със съмишленици в цветното творчество.
А сега ви предлагаме повече информация за императрицата на луковиците. Fritillaria imperialis е различна от повечето други цветя с визията си на важна особа с корона. Въпреки това тя е лесна за отглеждане и непридирчива красавица, подходяща за почти всяка градина. У нас е по-известна с имената ходжово лале или императорска ведрица.
Сади се най-рано от всички луковични с пролетен цъфтеж и ще се представи най-добре, ако спазите изискванията ѝ.
На първо място трябва да обърнете внимание на фракцията на луковицата. Колкото по-голяма е, толкова по-едро ще стане растението напролет, а цветовете- повече на брой, големи и наситени. Правило, важащо за всички луковични цветя.
Как да засадите правилно
Императорската ведрица има едра луковица, съответно дълбочината на засаждане трябва да бъде по-голяма. В зависимост от почвената характеристика 10-15 см са подходящи.
Самата луковица е специфична. На мястото на изсъхналото миналогодишно стъбло се оформя отвор, който може да създаде неприятности, ако почвата задържа много влага. Затова осигурете отличен дренаж, като добавите пясък, дребен чакъл или друг подобен материал.
Луковицата на ходжовото лале е силно отровна и има остра миризма, за която се смята, че отблъсква къртици и други гризачи.
С компания е по-приятно
Независимо какви луковици засаждате, винаги ги подреждайте в група. Фритиларията не прави изключение. Освен това, възможно е да се появят „слепи“ стъбла - такива, които не образуват цветове. Науката няма обяснение защо се получават, а няма и външни белелзи, по-които да се познаят. Ако засаждате цветята в компания, няма да изпитате разочарование от липсата на цветове при някое.
Винаги избирайте слънчево място, защитено от ветрове, извън обсега на поливната система. Все пак луковиците „спят“, когато всички останали растения в градината имат нужда от много вода.
Червено бръмбарче е заплаха
Като типичен представител на семейството на лилиумите, фритиларията е застрашена от малко червено бръмбарче (аспарагусов листояд/ Lilioceris lilii).
Гадинката се появява рано напролет, когато листната маса започне да се развива. Храни се с нея, снася яйцата си там, а младите възрасти са още по-опасни. Те приличат на слузести пиявици и оставят голямо количество изпражнения.
Борбата с аспарагусовия листояд се води предимно ръчно в любителските градини.
Не я вадете !
Ако препоръката луковиците да се вадят поне през година-две важи за лалетата, то фритиларията няма да го понесе добре. Не я вадете след прецъфтяване. Не я местете, освен ако не се налага.
Ако искате да размножавате чрез детки, правете го поне през 4-5 години, за да не тормозите растенията. Малките луковички засаждайте по-гъсто и плитко.
Фритилариите могат да се размножават и чрез семена. Те се засяват през пролетта или есента, но отнема много време до цъфтеж.
Коментари