Най-голямата пчела в света е открита отново, след десетилетия загубена от научната мисъл, съобщава BBC News. Гигантската пчела - която е дълга колкото палец на възрастен - е намерена на малко проучен индонезийски остров.

След дни на търсене специалистите по дивата природа откриха една-единствена жива женска, която те снимаха. Известна като гигантската пчела на Уолъс, насекомото е кръстено на британския натуралист и изследовател Алфред Русел Уолъс, който го описва през 1858 година.
Учените откриват няколко екземпляра през 1981 г. на три острова в Индонезия. Оттогава не е виждан жива, въпреки че миналата година има доклад за два екземпляра пчели, предлагани за продажба онлайн.

През януари екип следва стъпките на Уолъс при пътуване през Индонезия в опит да намери и снима пчелата. Ето и техния разказ:„Беше абсолютно спиращо дъха да видя това насекомо като „летящ булдог “, за което вече не бяхме сигурни, че го има. Но истинско доказателство бе пред нас в дивата природа“, казва фотографът по естествена история Клей Болт, който прави първите снимки и видео на огромната дива пчела. „Всъщност да видя колко красив и голям е видът в живота, да чуя звука на гигантските му крила, които туптяха, докато минаваше покрай главата ми, беше просто невероятно“, разказва фотографът.

Ето и характеристиките на гигантската пчела на Уолъс (Megachile pluto):

0 С размах на крилата от два и половина инча (6 см), гигантската пчела на Уолъс е най-голямата пчела в света.

0 Женската прави гнездото си в термитни могили, използвайки голямата си челюст, за да събере лепкава дървесна смола, за да подреди гнездото и да го предпази от нахлуване на термити.

0 Видът зависи от първичната низинна гора за смола и гнездата на дървесни термити.

0 Британския натуралист и изследовател Алфред Русел Уолъс, който разработи теорията за еволюцията с Чарлз Дарвин, описва пчелата като "голямо черно насекомо, с огромни челюсти като "еленски бръмбар".

Откритието на индонезийските острови, известни като Северните молуки, поражда надежди, че горите в региона все още са пристанище на едно от най-редките и най-търсени насекоми в света. За съжаление понастоящем няма законова защита около нейната търговия.
Членът на експедицията и експерт по пчелите Ели Уайман, ентомолог от Принстънския университет, се надява повторното откриване да доведе до по-задълбочено разбиране на историята на живота на пчелата и да информира всички бъдещи усилия за опазването й от изчезване.

Гигантската пчела на Уолъс в момента е посочена като уязвима към изчезване, според Международния съюз за опазване на природата. Международната търговия с този вид обаче все още не е ограничена от Конвенцията за международна търговия със застрашени видове.