Фаленопсисите неусетно се превърнаха в универсален подарък, независимо от повода. Но увлечението по пеперудената орхидея леко отстъпи, когато по магазините започнаха да се появяват и други представители на орхидееното семейство, като дендробиум, милтония, катлея, пантофки, цимбидиум, камбрии, а и хибридите между видовете.
Предизвикателство и осъзнаване на различията с традиционните цветя вървят ръка за ръка. Първо трябваше да свикнем с липсата на почва, да осъзнаем, че орхидеите могат да “говорят” и че нуждите им са доста характерни.
Днес отново ще преобърнем представите ви!
Почвата не им подхожда
Реално орхидеите са много адаптивни растения, но почвата, каквато ние я познаваме, не е най-подходящата среда за развитие за тях. Ето защо тези красавици се засаждат в кори, влакна, мъх, керамзит или комбинация от тях. Това е така, защото тези материали осигуряват достатъчно добра въздушност за корените.
Епифитният фаленопсис, засаден в чиста почва, загива за по-малко от 72 часа.
От друга страна специалните субстрати максимално се доближават до естествените условия. Всеки вид орхидея си има характерни изисквания в това отношение. Но това не означава, че тези субстрати нямат недостатъци. Напротив!
Органичните материали (кори, влакна, мъх) се разграждат бързо, могат да бъдат преносители на патогени и неприятели, трябва да се подменят често, което крие доста рискове от повреди.
Предимства на водното отглеждане
Няма нужда от пресаждане. Налага се само смяна на водата. Така корените не изпитват стреса от пресаждането, а чисто механичните повреди по тях са сведени до минимум.
Балансът “вода - въздух” е видим. В прозрачен стъклен съд количеството налична вода се следи много по-лесно, отколкото влагата в субстрат и в дълбочината на саксията. Отменя се и нуждата от сложни упражнения, свързани с поливките.
Няма голяма опасност от заболявания. Оводнените корени на фалчетата, а и не само, са податливи на гниене. Точно затова се налага стерилизация на субстрата при всяко пресаждане. При чисто водно отглеждане заразяването с патогени и нападенията от неприятели са сведени до минимум.
По-евтино е. Сметката всеки може да я направи. Кое излиза по изгодно? Водата или корите?
Тънкостите и видовете
Светлината е от особено голямо значение. Ако се чудите как да определите точното място, премерете сянката на ръката си там, където искате да поставите цвете.
Ако сянка липсва, е прекалено тъмно. Ако пък е прекалено тъмна и с ясни очертания, е прекалено светло. Ако сянката е леко разсеяна, това е мястото за орхидеята ви. Това важи за повечето видове.
При отглеждане само във вода не е нужно да се притеснявате за влажността на въздуха.
Хранителни вещества се дават много по-лесно. Важно е да са водоразтворими и лесно усвоими от корените.
Естествено, не бива да се прекалява с подхранването, но няма как да очаквате и всичко да се получава добре само в чиста вода. Все пак орхидеите не са жаби.
Не всяка орхидея е подходяща за водно отглеждане. Например земните видове (цимбидиум, пафилопедиум, лудизия и др.) ще залинеят бързо. Епифитните представители, като фаленопсиса, са най-подходящи.
Хидропоника у дома
Хидропониката, като начин за отглеждане на растения във вода с разтворени хранителни вещества и без почва, през последните години стана много популярна.
В домашни условия приложението ѝ е просто, а начините са много. Има и множество модификации.
Трябва да се водите от корените и техните размери. Голям стъклен съд е подходящ за растение с добре развита коренова система. Имайте предвид, че нивото на водата не бива да облива всички корени, а минимална част от тях. Качеството на водата също е от особено значение. Хлорираната вода не е подходяща. Добре е да се използва преварена, дестилирана или дъждовна
Приспособяването е бавен процес
Нахвалихме водното отглеждане на орхидеи, но трябва да ви предупредим. Ако цветята ви се развиват добре и сте намерили правилен подход в грижите за тях, то не е нужно да променяте нищо.
Водното отглеждане е нож с две остриета, защото процесът на приспособяване е труден и дълъг.
Ако все пак решите да използвате метода, бъдете подготвени и за разочарования. И не се отказвайте веднага.
Преди да преместите орхидея във вода е необходимо да почистите остатъците от субстрат и да дезинфекцирате хубаво корените. Някои експериментатори, дори орязват голяма част от тях, за да може новите да се развият във водната среда.
Този метод е най-подходящ за реанимация
Доста често фаленопсисите биват поразявани от патогени, корените загниват, листата пожълтяват и падат. В този случай водното отглеждане може да се окаже спасение.
Повредени орхидеи се почистват основно. Всяка мека и кафява част трябва да се изреже до здрава тъкан. Раните се обработат с фунгицид срещу гниене или с най-обикновена канела.
След това розетката се поставя в стъклен съд с малко количество вода. Достатъчно е само едно коренче да има пряк контакт с течността. В никакъв случай сърцевината на листата не бива да се мокри.
Повишената влажност помага за образуването на нови корени. Когато се развият поне 3 с дължина 3-5 см, спокойно можете да прехвърлите растението в кори. Ако пък смятате, че е щастливо само във вода, продължете да го отглеждате така.
По материали от
www.letstendthegarden.org,
www.interflora.co.uk,
www.pinterest.com
Коментари